Horečka sobotní noci

• USA Saturday Night Fever (více)

Devatenáctiletý brooklynský rodák Tony Manero (John Travolta) žije pro sobotní noci na místní diskotéce, kde se díky svým stylovým tanečním kreacím stává králem klubu. Mimo něj však jeho život není tak růžový. Doma se Tony neustále hádá s otcem a musí soutěžit se svým bratrem, který se stal knězem a rodina o něm má poněkud zidealizované mínění. Uspokojení mu nepřináší ani jeho práce v obchůdku s barvami. Všechno se ale změní, když na diskotéce zahlédne Stephanii Manganovou (Karen Lynn Gorneyová) a začne s ní trénovat na taneční soutěž. Stephanie sní o světě za hranicemi Brooklynu a její plány odstěhovat se za most na Manhattan navždy změní Tonymu život. (Cinemax)

dobytek

Já tenhle film už kdysi dávno viděl, ale skoro nic jsem si nepamatoval. Pak jsem kolem toho hodně let tak nějak přešlapoval, jestli se na to mám podívat, nebo to bude úplná ztráta času... Nakonec jsem se odhodlal, že se na to podívám. Upřímně řečeno, ten příběh sám o sobě neni nejhorší. Travolta, kterýho teda zrovna moc nemusim, tam hledá nějaký to svoje místo na světě a řeší problémy s despotickym fotrem, pobožnou matkou, se šéfem v práci, atd... Ale ten nosnej příběh zůstal tak trochu v pozadí za tou disco-omáčkou kolem. Mně to i podle komentářů připadá, že hodně lidí snad ani nehodnotí ten film jako celek, ale spíš jenom ten disco soundtrack. Ono je to strašně jednoduchý vysmívat se 40 let starý muzice a módě, ale já teda s odstupem těch 40 let můžu konstatovat, že tahle disco-éra byla ještě docela v pohodě. Když to srovnám s nějakejma recitujícíma negrama z ghetta nebo recitujícíma cikánama z Púchova, co si hrajou na negry z ghetta, a podobnym odpadem, co je v současnosti IN, tak fakt jako zlatý Bee Gees nebo KC & the sunshine band a další muzika, která ve filmu zazní. Celkově vzato z historickýho hlediska je to docela zajímavá sonda do kratičkýho období, kdy disco vládlo. O nějaký 2 roky dřív disco teprve začínalo pronikat do mainstreamu a o 2 roky později bylo to klasický 70's disco přibito na pranýř hanby a v podstatě zmizelo z povrchu zemskýho. Ty 3 hvězdy si tohle dílo určitě zaslouží. Navíc několik scének bylo skvěle parodováno v Noci v Roxbury. ()

Anderton

Horúčka funguje aj po 35 rokoch. Je to zázrak, ale je to tak. Nebol som pri jej sledovaní ovplyvnený žiadnymi vonkajšími vplyvmi okolia, ktoré by ma tlačilo k tomuto filmu, pretože je fenoménom doby. Nežijem totižto v 70tych rokoch. Takže môžem s kľudným svedomím prehlásiť, že film z tohto hľadiska objektívne funguje. Či je to prázdna komercia, alebo skvelo zahraný odpočinkový muzikál, záleží na vkuse diváka. Ja toto disko obdobie z duše neznášam a napriek tomu som sa bavil. Takže len zopakujem, že film funguje. ()

blackrain

Tak jenom kvůli Travoltovi a muzice od Bee Gees. Tony v podání Johna Travolty předváděl na parketu neuvěřitelné taneční kreace. Skutečně radost pohledět. Příběh nestojí za moc, ale o ten tu asi nešlo. Nehledala jsem nic hlubokomyslného a dostala pořádnou dávku výborné muziky a tance. Nevím jak by to dopadlo bez Bee Gees a bez Travolty. ()

Superpero

Mě to přišlo mega. Travolta tam je megahustej a tancovat fakt umí. Ten jeho gayovskej image se ke skvělé muzice Bee Gees hodí a dobová atmosféra je perfektní. Výtky kvůli slabému ději si nepřipouštím, protože mě se to líbilo takové jaké to je. Hodně se mi líbila i Karen Lynn Gorney. Hodně lidí mě za tohle asi sejme, ale přišlo mi to jako takovej taneční Rocky. Jeden z nejlepších filmů s Travoltou, stopro lepší než Pomáda. ()

Mahalik

Absolutně ne! Tony Manero by hravě mohl posloužit jako náhražka za dětské chrastítko, neboť jeho hlava obsahuje zřejmě jenom kuličky ve formě dekorativní plsti. V pokojíku má plakát Al Pacina ("Vypadám jako Pacino? Ale jo, trochu jo...), za bratra má opata, který rozlomil krucifix a navíc kamarády, kteří zabijí i celý svůj rodinný klan, jen aby jim nezmoknul účes. Chápu, že disco éra taková byla. Že lidem doputoval sprej na vlasy až do mozku, což mělo za následek dokonalou regeneraci buněk (nikoliv v kladném smyslu), ale na tohle já prostě neměl. Naštěstí se moje vysoká teplota -nabráná při sledování Horečky- usadila při první lžičce nanukáče. Děkuji za ní... P.S. Zvonáče!!!! ()

• Ve filmu také hrají sestra Johna Travolty Ann, a to roli prodavačky pizzy, a jeho matka Helen. Ta ztvárnila postavu, od které si  Tony (John Travolta) na začátku filmu bere barel s barvou. (Terva)
  • Jedním s fanatických obdivovatelů filmu byl filmový kritik Gene Siskel. Sám dle vlastních slov viděl film sedmnáctkrát po sobě a neváhal v pozdější aukci vydat za Travoltův bílý polyesterový oblek 145 000 amerických dolarů. (Hans.)

John Travolta je žena!

John Travolta je žena!