Žít pro vášeň

(festivalový název)
  • Slovensko Žiť pre vášeň

Ak majú hory dušu, potom je obrovská... Pred 90-timi rokmi dokázal mladý študent dovtedy nepredstaviteľné. Wieslaw Stanislawski vyliezol v najväčších stenách slovenských Tatier nové, náročné cesty. Len s konopným lanom okolo pása, ale s nesmiernou vášňou a túžbou. Dvaja priatelia sa vybrali po jeho stopách do tatranských stien v zimných podmienkach. Spájajú jeho cesty a hory spájajú ich myšlienky. V padajúcich lavínach i slnečných lúčoch nachádzajú Stanislawského odkaz: Ak robí človek niečo z hĺbky svojho srdca, robí to najlepšie. (oficiální text distributora)

zorrra

Človek pochopí tú vášeň, až keď si vyjde svoj prvý štít a zažije ten neskutočný pocit hrdosti a čarovné uvedomenie si vlastnej maličkosti v porovnaní s horami. V každom prípade, nešla by som do tohto, ale pozerá sa na to s otvorenými ústami a možno aj myšlienkou, že tí ľudia musia byť blázni, avšak majú svoj cieľ a vedia si ho splniť. U mňa aj za 10*. ()

POMO

Poetické, filozofické, napínavé, historicky náučné, citlivo napísané i zostrihané, technicky na svetovej úrovni. Lepší dokument o Tatrách a konkrétnych lezeckých cestách, ktoré spája prelínajúca sa história (ich polský prvolezec a dnes už legenda Wieslaw Stanislawski) so súčasnosťou (dvaja mladí slováci v jeho šlapajách) nikto nenakrúti. Alpy by pre seba tiež rady dokumentaristu ako Barabáš. ()

drackula

Nebolo to tak úderné ako minuloročné "Stopy na hrebeni" a na môj vkus sa tam na malom priestore riešili tri veci naraz. Linka o poľskom horolezcovi, plán slovenskej horolezeckej dvojice a subjektívne názory na tému "horolezectvo je vášeň". Je mi jasné, že tri uvedené linky spolu súvisia, ale nezapadli do seba tak, aby z toho vzniklo niečo jednoliate. Obrázky Tatier sú bez pochýb úžasné, ale to na nadpriemerný dokument žiaľ nestačí. Takže priemer 65% ()

PEZ

Silná záležitosť aj pre tých, čo nelozia po horách. Nikdy som nechápal tých, čo tak konajú a hlavne prečo podstupujú také riziko. Po tomto filme to síce stále nechápem, ale aspoň som mal možnosť nahliadnúť do ich sveta a zažiť ten pocit samoty a čistoty mysle, výzvy, resp. súboja samého seba so sebou a prírodou. Ten pocit, kedy sa držíte hory s vedomím, že sa kedykoľvek môže odlomiť kus ladu, či skaly a vy skončíte v pohrebisku dejín. Neuveriteľné zábery ma donútili ísť na maximum. Nie úplne chápem ako dokázali toto natočiť. V miestach, kde mi zastavoval dych. Viac krát som neveril, že môžu dané miesto preliezť. Niet divu, že každý rok zomrie nejeden horolezec. Klobúk dole pred borcami, kam sa dokázali dostať a klobúk dole Barabášovi za ďalší unikát. ()

ScarPoul

Pokračovanie dobrodružstiev Sabovčíka a Kadlečíka tentoraz v stopách jednej z najvätších osobností slovenských prvovýstupov, Stanislawského. Barabáš znova predostiera pred nami dokument v poetike a v štýle jeho seriálu Príbehy Tatranských štítov. Pre tých čo zbožňujú hory, sledujú plynúce oblaky nad ostrými končiarmi a užívajú si velikánov a dobrodruhov o ktorých menách vie len málokto, budú nadšený. Barabáš umne strieda historické a súčasné, poetiku a realizmus a pritom zostáva verný dobrodružstvu. To je umocnené hlavne Gopro kamerami. Nie je to úplne moja šálka čaju ako jeho dokumenty s domorodcami, ale stále úchvatné. ()

• Pôvodne sa mal natáčania zúčastniť horolezec Martin Krasňanský, ktorý si však pred natáčaním vážne poranil členok. Nahradil ho Adam Kadlečík, ktorý už v minulosti liezol s Michalom Sabovčíkom. (corona)