Nikoho nijak moc nepřekvapí, když je na místní faře nalezen mrtvý plukovník Protheroe. Falešných stop je plno, zvláště poté, kdy se vdova a její milenec oba přiznají k vraždě. (Viasat)

FireTight

Podle mého názoru o hvězdičku horší než "Mrtvola v knihovně" z minulého týdne. Příběh sice není špatný, ovšem už od začátku jsem měl s tohle vraždou jednoduchý problém - nevadila mi. Aby to neznělo nějak hloupě, plukovník Protheroe byl totiž tak neskutečně nesnesitelný (k čemuž přispěl i kvalitní dabing), že jsem se nakonec při pohledu na jeho mrtvolu snad i zaradoval. Podobný problém jsem měl i ve vztahu k vrahovi této vraždy (nebojte, žádné spojlery), taky mi přišel nesympatický, zkrátka mi na něm něco vidělo. Každopádně se těším na příští týden a doufám, že budu hodnotit o jednu (nebo snad i dvě?) hvězdičky lépe! :) ()

BigBang

Podle mého názoru vydařený díl. Maličko rozvernější podání mi konvenovalo: série prostřihů na to, co typického právě dělají jednotlivé postavy: puberťák pinká tenis, puberťačka přemýšlí v posteli o malíři atd. Chemie mezi sl. Marplovou a policejním komisařem jako obvykle podaná výtečně. Je vlastností celé série, že vyžaduje plné soustředění diváka. Ale toto soustředění pak odmění kvalitou hereckých výkonů, detalním a promyšlením režijním vedením a rovněž nádhernými lokacemi; toto nejsou laciné scénky z ateliéru, ze se točilo v reálných a krásných lokacích anglického venkova. ()

Tanmut

Vražda na faře se snaží nahnat atmosféru všude jen ne ve vyšetřování samém. Sépiové vzpomínky Marplové na životní lásku, její poslední scéna v kostele a ukázka trestu ve mně vyvolaly pocit, že se touto cestou mstí za své staropanenství. Vždyť ona je Nemesis! Snad ještě krom slečnina želvího vytahování krku, které mi bylo z duše nesympatické, nemám epizodě co vytknout. Fundamentální, "Nulté hodiny" idea, že před samotnou vraždou se vše musí nejprve seběhnout, byla beze zbytku naplněna; výborné exteriéry i nějaké ty oku lahodíci křivky jako bonus. ()

Marrianna

Když ona je tak roztomilá a ty příběhy jsou prostě milé. Já si nemůžu pomoci, ale takové ledabylé vraždění, které je obklopeno roztomilou babičkou a příjemným prostředím je mi prostě bližší. TOTO je pro mne klasická detektivka, né potoky krve, zaplněné z 90% honičkama či vidinama skvělého a neporazitelného detektiva. ()

maoc

Christieovsky překombinovaná vražda, na rozdíl od Poirota ovšem pouze jedna. Na nějaké domýšlení "jak" během sledování jsem rovnou rezignoval, a to i když jsem to viděl po letech podruhé. Je to celé snad ještě větší pohádka než Poirot, nejspíše díky maloměstskému prostředí. Příjemně se na to kouká, přestože některé herecké výkony byly nepřesvědčivé nebo je kazil dabing (paní Protheroeová). Sympatická byla postava vikáře a některé další. Zaráží mne dobově nevěrohodná sexuální otevřenost. Věřím, že v reálu by plukovník Protheroe modeling své sedmnáctileté dcery zarazil, a když celá vesnice vidí, jak se jeho žena spouští s malířem, tak by reakcí imho nebylo jen pohihňávání a šíření klepů. Podivné byly i techtle mechtle vikářovy ženy. Byl to sice jen falešný kouř, ale opět si nemyslím, že by obzvláště muži jednali tak v klidu. Tehdy ještě povětšinou měli koule a nebyl by to plukovník, který by špatně skončil. Ale to jsou jen drobné výtky, z nichž některé jsou i dramaturgicky ospravedlnitelné. Rozhodně si zase za čas zopakuji. Tyhle detektivky pohladí po duši, i když v nich je sem tam někdo zavražděn. ()

cici24

Pěkný a podstatě velmi smutný díl....Žít a být uvnitř mrtvý to není právě to co, by každý chtěl. A když svitne naděje dělají se i špatné věci...Jinak dobře odlechčené a herecky zahrané:-) ()

Aidina

Detektivky Agathy Christie mám ráda. Zvláště když hned na začátku příběhu je jasné, že podezřelý může být v podstatě kdokoliv. V tomto případě k tomu mělo skoro celé mestěčko důvod. Plukovník Protheroe si o to přímo říkal, nesnesitelný, namyšlený, zlý a panovačný. Sousedé se sejdou u večeře a každý má svůj vlastní plán, jak by plukovníka nejraději zabil. Jeden by ho uškrtil, druhý zastřelil, další otrávil... no a za několik dní se jim jejich přání splní. Skutečného vraha odhalí až slečna Marplová, nenápadná stará dáma, které rozhodně nic neunikne. ()

chlievik

Moja prvá zhliadnutá "marpleovka" :) takže som si robil prvý názor, formovali sa mi dnes prvé "predsudky" voči ďalším častiam "marpleoviek",a to práve vďaka "posudku" tejto časti. Je to sfilmované v roku 2004, čiže už modernejším štýlom, farebnejším, kvalitnejším obrazom - aj novší Poirot je lepší v tom, že diely vizuálne a scénograficky menej "nadväzujú" jeden na druhý, stávajú sa ojedinelými, individuálne spracovanými, a teda ak idem porovnať Poirota a Marpleovú, a jedná sa o filmové spracovanie, musím porovnávať porovnateľné diely, teda novšie časti s novšími - a je mi jasné, že Poirot je dramatickejší, inteligentnejší, zamotanejší, viac chic (elegancia, vkus), a najmä herecké prevedenie Sucheta je omnoho lepšie než tetušky Marpleovej. Možno je to aj preto, lebo teta Marpleová je viac smutne geriatrická než Poirot - nič proti starým ľuďom, veď aj ja budem raz starý, samozrejme - ale ide najmä ide o to, že obsadiť do hlavnej úlohy prvých častí nejakého seriálu 42-ročného muža (toľko mal v prvých epizódach Suchet,a dnes má 66... čiže stále menej než McEwanová) alebo tam dať 72-ročnú babičku, je rozdiel ! A navyše Suchet je pohotový, meditatívny typ, a pritom bleskurýchly v myslení, geniálne vie v tvári stvárniť svoju úlohu, verne, kedže sám je v mysli génius, na rozdiel od McEwanovej, ktorá nie žeby nebola inteligentná, je, je milá v očiach, súcitná, pobavená v pohľade, má nadhľad, a je relatívne inteligentná, ale predsa len ako "herečka krásy" je to žena, ktorá bola krásna ako mladá, ale nemusela byť extraordinárne inteligentná a verne zobrazujúca deduktívneho génia, teda sa na tú úlohu až tak nehodí, taká kedysi pekná žabka čo pred 50-timi rokmi žala úspechy za svoje pekné očká nemusí byť apriórne stopercentne bystrá, na základe čoho potom nestvárňuje myšlienkové podvedomé pochody detektíva tak presvedčivo ako David Suchet.. To je rozdiel medzi Poirotom a týmto seriálom. Suchet je vhodnejší herec, Poirot ako seriál je zamotanejší, bystrejší.... a celkove si myslím, že Agatha Christie urobila tých pár dielov Marpleovej len preto, aby komerčne zainteresovala aj ženské publikum do svojich kníh, keďže sa potom aj jej knihy o Poirotovi lepšie predávali, kedže ich nečítali len starí osamelí mládenci, ale aj ženy, ktoré inšpirovali svojich zaneprázdnených manželov, ktorí o Poirotovi ani nevedeli, aby si aj tí prečítali Poirota - je to proste obchodný ťah, nič viac, obchodný ťah z dôb tridsiatych rokov minulého storočia, kedy sa ženy emancipovali, respektive.. začínali emacipovať, a tak si "žiadali" svoje vlastné "sebarealizovanie", a to v podobe Marpleovej.. :D. Niektorí herci boli tí istí ako v Poirotovej epizóde "Päť podozrivých" (mladá Marpleová, jej priateľ (vojak čo ide na vojnu), aj Rachael Stirling..), príjemné osladenie, to áno, film pekne farebný, uhladený, jo, ale rozuzlenie kúsok primtívne a príliš tak narýchlo, už sa to začína v tomto jemne podobať na ten francúzsky šitík "Malé vraždy v rodine", hoci.. predsa je to stále lepšie. Konkrétne v tejto epizóde, ktorú som videl ako prvú z Marpleoviek, je dej síce zamotaný, a fakty podávajú nejednoducho, čiže pre mňa dobre, keď mám nad čím uvažovať, to áno, ale kvalita sa v detektívkach pozná podľa toho, že sa dej posúva prekvapivo po celý čas, a ponúka divákovi to, aby videl spriadať nite postupne, chvíľami tušil kto je vrah, chvíľami nie, ale nevedel to, kúsok po kúsku mu treba odhaľovať riešenie, a nakoniec ho prekvapiť dlhým herecky-teatrálnym vysvetľovaním až úplne na konci, a nie zamotať, nič neukázať, vrahov odkloniť od podozrenia, a potom to za dve minuty všetko celé vysvetliť. Blbosť no... jednoducho komercia pre ženy, nasilu riešenie, aj keď vidieť, že je v tom zakomponovaná Agatha Christie, čo dáva filmu jej typickú komplikovanú genialitu... to sa musí uznať... ale Poirot je Poirot... Marpleová je len nedokvasený Poirot pre ženy... :) () (méně) (více)

simpanz

Přední příčky v rámci britských detektivek to neatakuje, ale rozhodně jde o nadprůměrný počin. A způsob zastřelení plukovníka jsem tentokrát vydedukoval sám, heč. :) ()