Reklama

Reklama

Quatermassův experiment

(neoficiální název)
  • Velká Británie The Quatermass Xperiment (více)
Trailer

Na Zemi nouzově přistane raketa, ve které přežil jediný člen posádky. Z vesmíru si ale přivezl něco děsivého. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (31)

PanCitron 

všechny recenze uživatele

Remake o 2 roky mladší stejnojmenné minisérie BBC, atmosféricky a příběhově na velice dobré úrovní a především jsem zjistil jak to dopadlo, vzhledem k tomu, že původní série se nezachovala kompletní (viz můj komentář u ní - The Quatermass Experiment (1953)) Jinak závěrečná loutka příšery se celkem povedla myslím, no vzhledem k roku natočení viděl jsem i horší. ()

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Hammer. A sakra dobrý. Film, který naštěstí zachránil toto studio před krachem a dostal se (a uspěl) i na americký trh, je vynikající esencí strachu, napětí, dějových zvratů a výborných hereckých výkonů. Film skutečně lze rozdělit na dvě poloviny: první se nese spíš v napětí "co se na té kosmické lodi vlastně stalo?", kdy sledujeme pátrání hlavních postav po odpovědích; druhá půle - od útěku "přeživšího" astronauta z nemocnice - se zvolna mění v zábavné monster movie a pátrání hrdinů po člověku a pak po příšeře. Obě části stojí za to, protože se drží osvědčených postupů: mírně bizarní kulisy, důsledné udržování napětí, tajemství, které se odhaluje jen postupně... K tomu připočtěte několik zajímavých filmařských postupů a "monster movie zvratů, který jsem si tak nějak tajně přál, protože dal filmu nový náboj. Herecky všemu samozřejmě vévodí Brian Donlevy jako sebevědomý, inteligentní a krapet arogantní profesor Quatermass, ale dobře jsou zahrány i ty menší role - včetně produkčního přenosového vozu BBC v závěrečné pasáži u Westminsterského opatství, kterého si střihl Gordon Jackson aka šéf Profesionálů Cowley. Nečekaný, ale o to lepší zážitek. ()

Reklama

monolog 

všechny recenze uživatele

Tenhle SF horror skutečně není jako ostatní z padesátých let. Přišlo mi, že to vůbec není béčko, ať už prostředím, kvalitou nebo hereckými výkony. Oproti většině ostatních SF z této doby, tady měli tvůrci o čem točit. Nejsou tam žádný hluchý místa, kde by se nic nedělo. Příběh je spíše o lidech, než o nějaké příšeře z kosmu. Atmosféra je sakra hutná, přirovnání k Vetřelcovi sedí. Možná je to britským pohledem na věc, nebo že tento snímek je z produkce BBC, ale obstál by i dnešním podobným snímkům (pokud by se samozřejmě vylepšila ta potvora). Ale tou gradací napětí (potvora zabije prvního člověka až v polovině snímku), tím, že vlastně vůbec nevíme, co se stalo nebo co se bude dít, tím to převyšuje většinu tehdejších i dnešních filmů. Bohužel je t neprávem zapomenutý skutečný klenot SF Horroru. ()

PKD 

všechny recenze uživatele

Dosti dobré. Ale na po1. zatím na 3.5 Když pominu samotného cynicky chladně realistického Quatermasse (hádejte, po kom se skryl Carpenter v pseudonymu ke scénáři k Prince of Darkness?) tak hl. představitel je šílený mix Petera O´Toolea, Clancyho Browna a Borise Karloffa.;-) Klasická stavba, kdy se 1.pol. v podstatě ´´nic´´ neděje, a pak se to nenápadně přelípne do stále hororovější 2.pol. se závěrem, kde si na vrcholku lešení (to byla chyba) hoví chobotnicohouba, která na nás dokonce mrkne očíčkem, uvnitř Westminsterského opatství, které zde získalo, poněkud netradiční reklamu.;-) Sice mi vadí, že ta šílená manželka, co ho nechala unésti z nemocnice, po kýčovité (alá monster movies) řvací scéně v autě, zmizela po Anglicku z děje a dále už tam vůbec nefiguruje, což je divné, ale zase to není nijak extra mínus. Pán s hnusnou pařátou (ta holka s panenkou a kočárkem, měla ze zadnice...kliku, že urazil hlavu jen té její panence) někoho praští a vypadá to, že dotyčnému zmizí z pol. hlavy, kůže i s okem (jestli jsem to dobře viděl) což bylo dosti hrůzné (velké plus) + se oběti nějak bizarně zdeformuje/scvrkne ruka. A samotný Quatermass po dotazu v závěru, co bude dál, odvětí... ,,Začnu znovu´´ a v posl. několika vteřinách, vidíme další startující raketu. Vědeckocynický pragmatismus na entou.;) Pro mne osobně, mix... the Věc, Invaze Uchvatitelů Těl a Neviditelného od H.G.Wellse. Dáti to na 90min., přidat na rozpočtu a zhustiti atmosphéru a je to na 100% ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Klasické sci-fi z padesátých let. Místo tří kosmonautů vyslaných na oběžnou dráhu se vrátí pouze jeden. Po setkání s mimozemským organismem se stává přenašečem. Zemi hrozí, že bude napadena mimozemskými organismy, které lidstvo vyhubí (pohltí). Mix Věci a Blobu funguje i po letech, škoda, že tvůrci nevsadili na preciznější speciální efekty. Přeci jen do té doby se ve filmu již objevilo ledacos... ()

Galerie (42)

Reklama

Reklama