Umrika

(festivalový název)

Udai opustil svoju rodnú dedinku na indickom vidieku, aby hľadal šťastie v ďalekej Amerike, ktorú miestni volajú Umrika. Svojim rodičom a mladšiemu bratovi Ramakantovi posiela listy, v ktorých farbisto opisuje život v bájnej krajine. Ramakant žije šťastný život, hoci v tieni úspešného, i keď vzdialeného brata. Jedného dňa sa všetko zmení, keď ich otec zomrie. Pri prezeraní jeho vecí začínajú v Ramakantovi narastať pochybnosti... (STV)

Anderton

Indovia si predstavovali vďaka svojim emigrantom v Amerike, pardon Umrike, tamojší život ako vrchol luxusu. Len oni v 80. rokoch mohli v dedinách kresliť americké vlajky, kdežto my sme o tom kecali iba v panelákových obývačkách, čiže potichu, aby nepočul sused. Film so zvratom, ktorý kričí od prvej minúty, ale zato je celý príbeh pekne sentimentálne vypointovaný a možno upadne aj nejaká ta slzička. Najmä tri dni pred Vianocami. ()

Autogram

O Amerike vie všetko, ale nikdy tam nebol a asi ani nebude. Nakoniec sú z celej veľkej Umriky iba slasti a strasti mladíckeho života vo veľkomestskej Indii. A snívanie o Umrike, bez toho by ten mladícky život nestál za to. Umrika, to je pre nich krajina s mrkvou v rohlíku, prsnatými blondínkami a širokými osvetlenými ulicami plnými ľudí. A tak to má ostať. –––– Je pravda, čo sa vraví: V Umrike je možné všetko. –––– Počul som, že v Umrike majú niečo ako kalórie. A všetci sú z nich tuční ako balóny. ()

Brylin

Velice přijemný a laskavý film, který zdůrazňuje tři podstatné rysy indické společnosti - oddanost rodině, schopnost snít a až nekritický obdiv ke všemu americkému. Prashant Nair dokáže s typicky indickou košatostí zahrát jak na citlivou strunu, tak okořenit příběh humorem a nebojí se ani vypjatých a smutných momentů. Snímek stojí na hranici tří a čtyř hvězdiček. ()

Streeper

KVIFF 2015 - Exotická země, kde tamější obyvatelé nemají ani tušení, jak to chodí v zemi zvané Amerika a když jim chodí dopisy s fotkami od synů, nemůžou se přestat divit, co se v té Americe děje za věci. Je to vtipné, má to své kouzlo a rozhodně to rozesměje i dojme. Ničím to neurazí a krásně se na to kouká. ()

rakosabasta

Moc moc postav, moc moc akcí. Začátek velmi slibný, ale pak se to celé sveze do velkého kotle z něhož sem tam něco probublá. A ve finále je z toho jakási nadbytečná spatlanina, ze které se postupně - bohužel - vytratí i humor. Opět ale je možná jen chyba na mé straně přijímače, neb jsem vnitřně očividně šla na úplně jiný film. ()