Osvětim - Katarína Grünsteinová vzpomíná...

(TV film)
Česko, 2005, 57 min

Režie:

Karel Fuksa

Portrét ženy, která přežila svou smrt. Mladá slovenská Židovka prožila tři roky v továrně na smrt, v Osvětimi. Zažila věci, které přesahují běžné lidské zkušenosti, viděla inferno, přežila jako jedna z mála. S naším štábem se sem po padesáti letech vrátila, aby nás provedla a vydala věcné svědectví o světě, který se vymyká jakýmkoliv představám.
Zeptali jsme se také současných mladých lidí ve školách a na ulicích, co o holocaustu vědí a jak se jim po šedesáti letech jeví. Byla to skutečnost? Je to vše zveličené nebo výmysl? Kdo za to všechno mohl? Mohou se další holocausty opakovat? Další tisíce a milióny nevinných obětí? (Česká televize)

Volodimir2

Židovka Katarína Grűnsteinová odišla v marci 1942 z bratislavskej Patrónky transportom do Osvienčima a tu prežila tri najťažšie roky svojho života. A preto si myslím, že si táto žena zaslúžila dôstojnejší dokument, keď už berieme do úvahy jej vek a rozhodnutie, že sa „tam“ už nikdy nechce vrátiť. Neviem čo mala znamenať hudba a slova pesničky, to ako vzdanie pocty mŕtvym z Osvienčima???? Pani Grűnsteinová má ohromnú pamäť na detaily, ale o skutočnom Osvienčime vieme mnohí viac, ako nám prezentovala ona v tomto dokumente. Veď téma holokaustu je dôležitá aj dnes, kedy spoločnostiam vládnu generácie, ktoré holokaust nezažili. Neverím, že z ľudskej podstaty sa táto vlastnosť prevahy nad niekym stratila v máji 1945. S otázkami holokaustu vo svete sa stretávame denno denne.Tému, ako osvienčimské klamstvo, nemienim ani otvárať ani sa ňou zaoberať, tých, ktorí ju propagujú môžem iba poľutovať. A práve pre tie generácie dnes 20 – ročných, ale aj starších slúžia takéto dokumentárne filmy. Úplnou špičkou na Slovensku v tejto oblasti je režisér Dušan Hudec, ktorý sa snaží hľadať pravdu o našej rozporuplnej histórii a škoda, že to nespracoval on. Držíme mu palce. ()

mimi930

Čo, pre Pána, vedie niekoho k tomu, dať k tak silnému príbehu a odvážnemu rozpovedaniu tak debilnú a nedôstojnú pieseň? Ešte prežijem tie vytreté odpoveď dospelých aj študentov, dobre.. hovoríme o nedostatočnom vzdelávaním v tejto oblasti. Ale ako môže film začínať aj končiť takouto skladbou? Vie pani Katarína, že to takto spracovali? Veľmi nedôstojné a neskutočne znižuje kvalitu dokumentu a hodnovernosť režisérovych schopností (ľudských aj profesionálnych). Škoda. ()

mira007

" Kolkikrát sme vás upálili, milióóón či šest ..." náckovskej rockovej song , který otvírá a zavírá dokument vyprávění pamětnice paní Grunsteinové vězenkyně z Osvětimy kombinované s anketou na téma holocaust z dnešní doby. Ty vole, koho to napadlo? Vyprávění je na pět hvězd - přehledné, tíživé, silné, anketa s odpověďmi jako perlička na téma kvalita současného vzdělávání, ale ten song? Úlet, a to doufám, že autoři dokumentu neplatili autorský poplatek za použití skladby... ()

Meow86

Kde berou Ti lidé sílu vracet se na místa, kde zažili nejhorší chvíle svého života a ještě veškerá utrpení dopodrobna popisovat? Copak nechtějí jednou provždy zapomenout a mít klid? Možná už se nebojí, nemají strach vzpomínat. Ráda cestuji za historií a poznáním, ale do Osvětimi to nikdy nebude. Terezín mi tehdá jako studentce bohatě stačil. Lidská krutost nezná mezí. ()

Forsberg11

"Viete ako vyzerajú švajčiarske franky? To sú hodvábne peniaze. Celé sú vyrobené z pravého hodvábu. My sme si s nimi vytierali zadky" Na tomto dokumente je dobré jedine skvelé rozprávanie samotnej Kataríny Grunsteinovej, ostatné okolo toho ani nebudem komentovať. Nemalo to úroveň a dehonestovalo to akúkoľvek odbornosť a výpovednú hodnotu tohto filmu. 75 %! ()