Děti z Bullerbynu jsou jedním z nejoblíbenějších filmů, které byly natočeny na motivy knížky Astrid Lindgren. Příhody šesti kamarádů jsou vyprávěny z pohledu Lisy, která nás seznámí se svými sourozenci Lassem a Bossem a s kamarády Ollem, Annou a Brittou. Všichni jsou z malé švédské vesničky, kde stojí jen tři statky veselých dětí. (Levné knihy)

vesper001

Hezká ilustrace mé milované dětské knihy, i když ty skutečné kresbičky od Heleny Zmatlíkové jsou samozřejmě dokonalé. Protože souvisí s dětstvím a s tím, jak jsem se na řádkách Dětí učila číst a jak s nimi prožívala všechna ta malá venkovská dobrodružství (naštěstí většinou bezpečná, protože jsem je často i napodobovala). Po shlédnutí filmu jsem tu knihu znovu oprášila – a přesně takhle by adaptace měly fungovat. ()

Šuplík

To nie sú len Lasse, Bosse, Olle, Britta, Anna a Lisa. To som aj ja vo veku desať rokov. Režisér je borec, nepokazil to, fakticky stvárnil život dieťaťa. Nie tak ako stovky iných, vo všakovakých dojákoch a depresívnych drámach, ktoré vypovedajú o všetkom možnom, len nie o detskej duši. Čo si budeme nahovárať, Astrid je iný level. A tento film je nádherný. Do najmenšieho detailu. Na dôvažok letný vidiek Smålandu a sloboda ľudí žijúcich si svoj život na roztrúsených farmách. Samozrejme, všade typické červené domečky s bielymi oblôčikmi. Jag älskar Sverige. ()

lennyd

Jako asi všichni jsem předlohu Astrid Lingrenové četl miliónkrát, leč tomu už je dobrejch pětadvacet let, a tak si kromě jmen a základní story moc nepamatuju. Tak jsem si říkal, že by film mohl být příjemnou alternativou k tomu číst (ve svém věku) knihy od A.Lingrenové (teda než děti dorostou, a budu předčítat). Ale z filmu nijak moc nadšený nejsem - sice neurazil, dobře se na něj dívalo, a příběhy dětí z Bullerbynu byly natolik krátké, že i když některé extrémně nebavil, tak se to dalo v pohodě přečkat. Herecké obsazení hodnotit nechci, ale zdálo se mi, že si děcka natáčení docela užívala. Horší pocit mám ale z českého dabingu, který se právě dvakrát nepovedl. Takže 3 hvězdičky, z nichž minimálně jedna nepatří samotnému filmu, ale paní Astrid Lingrenové a nostalgickým vzpomínkám, které ve mně film vyvolal.. ()

noriaki

Když se odprostím od představy, že by film měla animovat Helena Zmatlíková, tak nemůžu výpravě vytknout ani to nejmenší. Bullerbyn vypadá útulně, ale zároveň realisticky a svým způsobem kouzelně. Scénář psala samotná autorka, takže se film věrně drží předlohy - jen příběhy jsou patřičně zkrácené. ()

Master19

Těžko hodnotit. Knížku jsem dceři četl nesčetněkrát, protože ji v pravidelných intervalech vyžaduje. Fascinující je, že málokdy se identifikuje s nějakou postavou a tady s Lisou to funguje jak v knížce, tak v tomto filmu. A to Lisa nemá žádné princeznovské šaty, hračky, ba ani boty. Příběhy kamarádů z Bullerbynu prostě jsou tak obyčejné, že je velmi lehké si představit, že je prožíváte sami. Pohoda a barvy v tomto filmu to ještě stupňují, moc hezky se na to kouká. ()

mandlova

Kombinace Hallströma a Lindgrenové? Co by na tom mohlo být špatně? Absolutně nic! Možná jen ta hnědovlasá Lisa. Takže - je mi zase 8 let, je léto, jsem na prázdninách u babičky, chodím bosky v potoku, lovím škvory, stavím bunkry, cpu se lesníma jahodama. Díky. ()

Casablanca

Je to hodně dávno, co jsem jej viděla, ale včera jsem si na něj náhodou vzpomněla v souvislosti s autorkou a Pipi... A jsem překvapená, kdo stojí za režií!!! ()

štísko

Takový pěkný slepenec bez ústředního motivu. Díky tomuto a jiným takto v poklidu plynoucím snímkům si uvědomuji daleko rychlejší tempo mého žovota než je mi milé. Příjemně to hladí na duši. Tři plus by bylo akorát. ()

Slimak

Nemohu tady jinak..špatný to jako není.. ale knížku Astrid Lindgrenové jsem přečetl několikrát a tedy mě minimálně zaskočilo jak ten film vypadá. ()

Paity

Naprostá klasika, kterou snad každý kdo to viděl také četl. Škoda, že už dnes nic takového pozitivního nevzniká.... ()

ProgLaney

Jedna ze skutečně super dětských knížek a vcelku fajn filmová adaptace. Mezi hlavní pozitiva rozhodně patří kamera a prostředí, Bullerbyn a další exteriéry jsou zkrátka super, bez ohledu na to, jak jsem si je představoval jako čtenář. Mladé protagonisty jsem si samozřejmě představoval také trochu jinak, ale i přes to se dokážu přenést, tito dětští herci to zvládli dobře. Hodnocení sráží jako obvykle děsný dabing (bohužel, v originálním znění se ke mně film nedostal) a místy trochu kostrbaté slepení "kapitol" knihy. Také mě mrzí absence té kapitoly kolem Vánoc. Nicméně, je to příjemný, pohodový film na motivy úžasný knížky. ()

neneka

Dala bych víc hvězdiček, protože nekouknu-li vpravo vlevo, jde o hezký tzv. rodinný film, nadto Lasse Hallström... jenže dát je nemůžu, v hlavě jsem neustále srovnávala s knížkou, která mému dětství po určitou dobu vévodila nekompromisně, takže se mi tam míhaly kreslené postavičky Heleny Zmatlíkové a nebylo mi pomoci :-)) Srovnání nesrovnatelné... a jen a jen osobně laděné... To samé vlastně patří i k druhému dílu Návrat dětí z Bullerbynu... ()

waits

Astrid Lindgrenová je mojí možná nejoblíbenější dětskou spisovatelkou a Děti z Bullerbynu mám od ní (vedle Pipiloty Citrónie Cimprlíny Mucholapky Dlouhé punčochy, samozřejmě) nejraději. Lindgrenová dokáže kouzelně a vtipně převyprávět úplně obyčejné situace, nepotřebuje násilí, honičky, extrémní situace, nepotřebuje ani kouzla a mystiku, navíc její knihy vůbec nestárnou, spíš naopak. Filmu se výborně psané dialogy a atmosféru nedaří úplně přenést, ale pořád jde o film vhodný pro děti po všech stránkách. Stokrát lepší než kreslené honičky nebo všemožné hrané novinky, nabušené akcí. ()

TerushkaJ

Těžký oříšek ujmout se tohoto díla a zpracovat tak všechny představy dětských fantazií. Vlastně to ani nejde. Proto nehodnotím příliš kriticky, ale citově. Děj zkrátka plynul po příbězích, stejně jako v knize, což bylo možná trochu na škodu. Chyběla mi provázanost jednotlivých scén. Takhle mohla vždy skočit černá obrazovka s názvem děje. Ale je to prkotina. Jinak je to průměrný "pohádkový" film na odpolední čaj. ()

Lasombra

Ráda jsem si zavzpomínala na knížku a vrátila se do dětský let, kdy jsem taky lítala každé prázdniny po venkově. ()

Barghest

To, co funguje v knize, na plátně fungovat nemusí. Knižní předloha dává nahlédnout do idylického života na švédském venkově, jenomže ve filmu je to prostě málo. Připadala jsem si jako šmírák. Kdyby to Hallström hodil do poetické, lyrické nálady, mohlo to být za pět. A kdyby si vybral jiné dětské představitele, co se neustále monotónně neřehtají. Můj dojem z filmu nezachraňuje ani moje posedlost vším skandinávským. Škoda. ()

PlayEasy

Na knize jsme vyrůstali takže ji milujem a tento film nám připomněl ty staré dobré časy kdy rodiče nutili děti aby už šli konečně domů a ne jako dnes, že je nutí jít ven!!! Určitě velmi dobrá oddychovka, kterou si určitě ještě někdy rádi zopakujeme!!! Naše osobní klasička. 70% ()

Lish84

Děti z Bullerbynu jsou hned po foglarovkách nejoblíbenější knihou mého dětství. Četl jsem je mnohokrát a vždy, když se blížily Vánoce, přečetl jsem si znovu všechny zimní kapitoly. V duchu jsem samozřejmě snil, že na Bullerbynu také bydlím a všechna dobrodružství prožívám... Na Děti z Bullerbynu natočené Lassem Hallströmem jsem měl matnou vzpomínku, kdy běžely v pořadu Vega v seriálové podobě. Televize je ale pak bohužel nadále ignorovala, nedávno však vyšly na DVD. Bohužel, nostalgický návrat do dětských let se nekonal. Na film zcela sedí označení "oživlá ilustrace knihy" - příběhy sice následují v jiném pořadí než v knize, samy o sobě se ale liší pouze v drobných detailech. Může se zdát, že v případě Dětí z Bullerbynu by to nemuselo vadit, naopak by to mělo být předností. Jenže kapitoly jsou do obrazové podoby převáděny prakticky bez jakékoliv filmařské invence. Jakkoliv sice všechno vypadá pěkně a idylicky a jakkoliv jsem knihu měl a stále mám rád, film mě už zhruba za dvacet minut začal vlastně nudit... Nevadí mi, že v něm chybí nějaká sevřenější zápletka - vyčítat to by bylo pošetilé, protože v knize tomu není jinak. Ovšem kniha má aspoň jakousi malou gradaci: Kerstin se narodí až v průběhu, v každé ze tří částí říká Lisa, jak je zase o rok starší apod. I když ve mně sice v nepatrném množství touhu bydlet v Bullerbynu film vyvolal, dávám tři hvězdičky opravdu spíše z lásky ke knize. ()

Zlín opět ožije festivalem pro děti a mládež

Zlín opět ožije festivalem pro děti a mládež

06.05.2017

57. ročník Zlín Film Festivalu odstartuje již v pátek 26. května a potrvá do 3. června. Kromě bohatého filmového programu nabídne opět i celou řadu doprovodných aktivit. Dramaturgové programového… (více)