Za zdmi blázince je jiný svět, ale motivy pro vraždu jsou tam možná stejné jako kdekoliv jinde... V lese v Jeseníkách je nalezen zastřelený chovanec nedaleké psychiatrické léčebny Franz Moose. Smrt, na které zdánlivě nikdo nemohl mít zájem, vyšetřují kapitán Havel (J. Adamíra) a poručík Mareš (M. Zounar). Brzy se ukáže, že pachatelem musel být někdo z ústavu, odkud Moose v noci před smrtí utekl. Podezření padá na doktora Koláře (R. Brzobohatý), který nemá na osudnou hodinu alibi, ale také na primáře Holého (J. Bláha), jenž tají svůj vztah s pohlednou mladou úřednicí Rýdlovou (J. Štěpánková). Kriminalisté jen pomalu rozkrývají síť drobných indicií, z nichž kterákoliv by mohla být klíčovým vodítkem k řešení. Moose například maloval obrazy s motivem květin, které rostou právě na louce, kde později zemřel. Při každém ze svých útěků přitom z léčebny směřoval právě tam. Otázka je, co a kde tento bývalý nacistický důstojník ukrýval, a kdo kromě něj o tom věděl… (Česká televize)

Hennes

Vyšetřování mrtvého jenž odešel z psychiatrické léčebny se kořeny vrací 15 let zpátky. Plejáda našich výborných herců v mírně nadprůměrné kriminálce. Sice rozvleklý děj, bez výraznějších zvratů, ale napínavé v otázce kdo je vrah, to bylo. Atmosféra pochmurné léčebny s primářem Bláhou tomu dodala svou "šťávu". ()

Martin741

Ponura a depresivna kriminalka zo 60. rokov v akejsi psychiatrickej liecebni. Plus policia vysetruje nasilnu smrt akehosi pacienta. Tempo je dobre, film sa nikam neponahla, dialogy na urovni. Kulisy a celkovo prostredie lkiecebne spravne depresivne a ponure : 75 % ()

zette

V deji to ma sve mezery, ale prostredim, hereckymi vykony a atmosferou si myslim, ze se ve svem zanru stale radi mezi lepsi prumer ()

dr.fish

Kriminalisté přijedou do kláštera plného bláznů vyšetřovat mord a ještě nějaké mrtvoly během té doby přibydou. Jde především o nalezení motivu, proč by někdo zabil chovance ústavu. Díky pomalému a pečlivému bádání dojde k odhalení minulosti jednotlivých obětí, kterých je mezitím už víc a pachatel je lapen. Tempo pomalé, výborná atmosféra klášterních zdí a vysídlených Sudet. Velmi dobrá detektivka jen trochu " ideologická", ale jen malinko. 85% ()

Mylouch

Léčebna v Želivě. Nerytmický stereotyp v čb televizním formátu s nepříliš závratně režírovaným herectvím. Vanišův slušný kameramanský standard drží vše naživu. 2-3* ()

farmnf

Na Hanibala mi to připadlo hodně dobré. Herecky perfektní. Vykreslení schizofreniků věrné. Něco jako exnerovka, kalašovka. Taková detektivka, kdy si člověk vážně láme hlavu, kdo by mohl být tím pravým zločincem. ()

HonzaBez

"Smrt číhá za okny a hledí k Vaším duším. Obchází sem a tam. Slyšte, jak našlapuje lstivým ženským krokem.." V této ponuré krimi z prostředí psychiatrické léčebny číhá smrt doslova na každém kroku. Sympatická detektivní dvojici Jiří Adamíra a Miroslav Zounar tu obchází sem a tam a jako správní pozorovatelé lidských duší (nejen těch ztracených) dokáží nakonec přijít oné záhadě úmrtí chovance léčebny sudetského Němce Franz Mooseho na kloub. Pozorovat je u toho byl docela požitek. Trošku psycho bylo u toto poslouchat kakofonickou hudbu Evžena Illína, která ale jinak k prostředí, v němž se tato detektivka odehrává, skvěle pasovala. ()

LadyPupu

Ano, tentokrát oficiální text distributora skutečně nelže. Opravdu se v roce 67 mohli diváci kochat zdařilejšími díly, ale krásně depresivní atmosféra a luxusní obsazení zachraňují místy utahaný (ne)děj. ()

lennyd

Jeden z pacientů psychiatrického ústavu uprchne, a jen o několik hodin později je nalezen zavražděný o několik kilometrů dál. Stop je málo, zato podezřelých - personálu v ústavu - je hned několik, jen motiv stále chybí. A když už to vypadá, že by jeden z dalších pacientů mohl něco vědět, je také nalezen mrtvý... Kdysi dávno jsem četl perfektní českou detektivku o tom, jak detektiv předstírá duševní chorobu, aby v psychiatrické léčebně nalezl pachatele několika hrůzných činů. A tak nějak jsem doufal, že tento film bude filmovým zpracováním oné knihy. To se bohužel nestalo, a navíc film působil proti oné knize, ale i proti jakékoliv jiné detektivce, docela uboze. Po filmové stránce sice film nabízí docela hutnou atmosféru (i když budování atmosféry neměl až tolik složité, protože jakékoliv zdravotnické zařízení z poloviny minulého století je depresivní samo o sobě, a blázinec dvojnásob). Jenže samotná atmosféra, byť podpořena zajímavým hereckým obsazením, film neudělá - a nudný příběh je.. přece jen nudný příběh... ()

klúčik

Kriminálny film z prostredia blázninca. Dobré herecké obsadenie ( Adamíra, Brzobohatý, Jirásková, Bláha ). Film je dosť pochmúrny. 50%. ()

Paity

Hodně patrný rukopis zlatých 60. let československého filmu. Hodně se mi líbil Vladimír Menšík v roli lehce popleteného policisty. Celkově ale působí film z prostředí psychiatrické léčebny hodně stísněným a deprimujícím dojmem, kde na člověka všechno padá. Do toho ještě přidejte nacisty uloupené obrazy a vraždy, za kterými může stát kdokoli z personálu a máte dobrou kriminálku. ()

Disease

Čekal jsem sice víc noir, když je to blázinci, ale i tak slušná dobová detektivka, která si např. a majorem Kalašem v ničem nezadá. ()

crozet

V rámci ČT-okurky ve stylu "Vykopáváme vlastní vykopávky" opět jedna solidní a poctivá detektivka s jen minimální dobovou politickou arogancí, která diváka nevyruší. Cením profesionální herecký výkon vyšetřovatelů (velmi solidní asistent Miroslav Zounar, Adamíra jako vždy), radost pohledět na svéráznou bytost Josefa Bláhy. Situaci příběhu i jeho scénář považuju za atraktivní, autorovo vypořádání se s ideologicky potentními lákadly (komunistická veřejná bezpečnost vs. církev a náboženství vs. dobový sociální rozměr šílenství) za elegantní. ()

Vesecký

Milá detektivka ze starých dobrých časů, kdy ještě měl divák čas na přemýšlení o ději, o pachateli, o způsobu, jak pracují vyšetřovatelé, žádná akce, přibíjení podezřelých k zemi s rukama zkroucenýma za zády... Zkrátka žádná akční blbost, v níž se starší český divák nevyzná. Klasická starší česká práce profesionálně odvedená, s překvapujícími zvraty a ještě překvapivějším rozuzlením. Pár mrtvolek tam přece jen bylo, ale skoro žádná krev. Oni i ti zločinci byli tenkrát nějak lidštější... To mám rád, na tohle se dá koukat - a navíc jsem tenhle film viděl poprvé. Vyšetřovatelé Adamíra a Zounar, lékaři Brzobohatý a Bláha... Skutečná pohoda a napětí zároveň, zůstal jsem u televize jako přikován. Jen jedna otázka zůstala nezodpovězena - byl Moose skutečný blázen nebo to jen velmi dobře hrál? ()

MickeyStuma

Velmi depresivní ukázková detektivka odehrávající se v psychiatrické léčebně. Zemřel pacient a je potřeba najít vraha. Ale mezi duševně nemocnými? Nic jednoduchého. Celý příběh ukazuje průběh vyšetřování a vlastně celou detektivní práci vyšetřovatelů. Jedná se tedy o konverzační počin bez sebemenších akčních scén. Prostě stará dobrá detektivka. Plejáda známých hereckých tváří v jednom filmu je docela potěšující. Jo, to byli časy. ()