Sherlock Holmes

Drslw

K tomuto filmu som sa dostal tak, že som si čítal pamäti Charlieho Chaplina a k tomu s malou nádejou googlil. Chcel som totiž vedieť (a vidieť), s kým hral malý, 13-ročný Charlie (William Gillette, autor a hlavná postava), a čo (Sherlockov sluha Billie/Billy). Nielenže som sa to dozvedel, ale ešte aj čosi naviac: - ako vyzerali v tom čase divadelné hry; - ako vyzerali neskoršie filmy; - aká bola vtedy reč (ledva som rozumel); - a ako dobre sa dá zreštaurovať taký starý film (Kurwadobre!!!) V porovnaní s dneškom strašná kravina, a zároveň strašná zábava. A strašne dobrá lekcia z histórie (nielen kinematografie). ()

Kass

Filmový přepis úspěšné divadelní hry. Postavy zde ztvárnili stejní herci jako na divadle, což je zjevný klad. Především William Gillette je v titulní roli Holmese báječný a charisma z něj jen čiší. Není divu, hrál ji na  divadle po desítky let. S postavou Sherlocka byl doslova sžitý a konzultoval ji častokrát i se samotným A. C. Doylem. Slabinou filmu je jeho děj. Zápletka kolem kompromitujících dopisů mi nepřišla zvlášť zajímavá. Taky chování a konání řady postav, jež šlo ruku v ruce s jejich gentlemanským vystupováním, mi často na tváři vyloudilo údiv s pozvednutím obočí. Ale asi to k té viktoriánské Anglii tak trochu patří. Film je zpracovaný lehce konzervativně, ale na úrovni. Zaujal mě střih, kdy v pár záběrech dojde k prolnutí obrazu a danou scénu následně vidíme buď v detailu, nebo z jiného úhlu. ()