Vánoční příběh

• USA A Christmas Story (více)

Blíži sa čas Vianoc a malý Ralph (Peter Billingsley) má veľký sen. Chcel by dostať pod stromček prekrásnu pušku Červeného jazdca komiksového hrdinu, ktorú chodí obdivovať pred výklad obchodu. Ralph nevie, ako by mohol rodičov presvedčiť, aby mu pušku kúpili. Mama je zásadne proti, bojí sa, aby si puškou neublížil a považuje ju za veľmi nebezpečnú. Vianoce sa však nezadržateľne blížia, nuž Ralph nezaváha a rozhodne sa navštíviť aj samého Santa Clausa v obchodnom dome v nádeji, že vyhovie jeho žiadosti a splní mu sen o vytúženom darčeku. Podarí sa malému Ralphovi uspieť...? (oficiální text distributora)

Kalidor_

POZOR VÁNOČNÍ SPOILER! Malý Ralph celý film touží a dělá vše co je v jeho silách aby dostal pod stromek vzduchovku s kompasem. Všichni mu však říkají, že by si ještě vystřelil oko!!!! Nakonec se malý Ralf dočká, dostane vysněnou vzduchovku........a vystřelí si oko :-D Geniální! Tohle se okamžitě stalo mojí hitovkou na každé Vánoce. ()

BigDeal

Komédia, ktorá ukazuje Vianoce v realistickejšom svetle, bez zbytočných prikrášľovaní a sentimentálnych žvástov. Preto môžeme vidieť hádky pri zdobení stromčeka, šikanovanie žiakov i ufrflaného Santa Clausa v obchode. Plné hodnotenie ešte dopĺňa fakt, že som sa celý čas neskutočne bavil, vďaka splynutiu dospelého komentára a výrazom malého chlapca, či scénam, ktoré sú predurčené stať kultovými, čo aj v Amerike sú...u nás sa ani nedajú zohnať titulky. ()

HareS

Voice-overom hlavnej postavy ozvláštnený rodinný film v americkom (znesiteľnom) old-school balení. Na americký mainstream až nečakane sebareflektívny pohľad malého chlapca na svoje vyrastanie, rodinu a na život v malomeste; túžba po vysnenom vianočnom darčeku - winchestrovke - podriadená svojmu životu, nepochopenie tohto pre dieťa nevhodného želania zo strany učiteľov a rodičov... Nič ťaživé vás však ani zďaleka nečaká, ako som už totiž spomenul, nachádzame sa vo family entertainment of USA. 75% ()

Cimr

Film, který je ještě milejší a konzervativnější než diskografie bratří Ebenů. Což je problematické v tom, že je to sice úsměvné, takové miloučké, ale není to vůbec vtipné (mně osobně se líbil jen nerudný Santa v obchoďáku - alespoň chvilkový závan nekorektnosti). Jak už tu někdo psal, problémem je, že Christmas Story nemá žádnou story. Jsou to jen takové malé storky z každodenního života - děti píšou slohovou práci, kluci se poperou, maminka při uklízení rozbije tatínkovu oblíbenou lampu... Je to pěkné, jen jaksi nevím, proč o tom točit film. Tyto obsahové banality jsou pak v kontrastu s expresivní formou - herci kulí oči a přehrávají jako o život (tatínkův záchvat nad lampou, bratr předvádějící prasátko), do toho je tu několik snových pasáží, často hraje dramatická hudba... Vytváří to takovou podivnou atmosféru, které jsem nějak nedokázal přijít na chuť. Asi jako kdyby Alfred Hitchcock natočil film podle sloupků Haliny Pawlowské. ()

borec999

Žáner rodinný ma mal varovať, Vianočný príbeh je cielený hlavne na deti a tých najmenších. Príbeh sa dá zhrnúť jednou vetou, dianie očami 10 ročného chlapca podporované jeho vnútornými monológmi veľa vzruchu neprinesie, podobne ako vedľajšie dejové linky. Nie je to príliš vtipné, vo filme sa nič moc nestane a navyše som ho ešte sledoval so slovenským dabingom a írečitými nadávkami typu: bodaj by to parom vzal, do šľaka, do frasa a podobne. Ako film v nedeľu o 8:30 na Markíze v poriadku a verím že na deti do 10 rokov by mohol fungovať i dnes, pre dospelých to však bude asi celkom nuda. Od Boba Clarka si radšej znova pustím túto vianočnú klasiku. 40% ()

• The St. Catharine's Museum vlastní několik propriet z filmu, včetně Ralphieho brýlí a dvou scénářů. (mi-ib)
  • Exteriéry Ralphieho školy byly natáčeny u Victoria School v St. Catharines v kanadském státě Ontario. (mi-ib)
  • Jean Shepherd, spisovatel románu, podle kterého je film natočen, si zde také zahrál. Konkrétně hraje rozzlobeného muže ve frontě na Santa Clause. Žena stojící za ním je Shepherdova manželka. (mi-ib)