Zaklínač - Série 1

(série)
USA / Polsko, 2019, 7 h 57 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvůrci:

Lauren Schmidt

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Epizody(8)

Motinski

1.séria zobrala najlepšie poviedky z prvých kníh, pridala aj prequel story k niektorým postavám a ajkeď občas vidieť nižší budget, funguje to. Niektoré veci ma oproti knihám bavili menej, musím ale priznať že som občas dobrovoľne prehliadal chyby lebo ma to proste bavilo. Henry Cavill bol dobrá voľba ktorej som ako jeden z mála veril hneď po ohlásení. Skákanie v deji je zo začiatku určite problém pre neznalcov, ale zas tak zle to nevidím, veľmi rýchlo si zvyknete. Najväčšie mínus teda ostáva že cítiť produkčné rezervy. Zo súčasnych fantasy seriálov ide ajtak o nadštandart.  8/10 ()

Rocky88

Těšil jsem se na boje s monstry, kouzla a boj o vládu nad většinou kontinentu. Toho všeho je tu zatraceně málo. Pohled na události z perspektivy Dr. Manhattana nevadí, udržuje to pozornost, kterou ruší naprosto nulový úvod do světa a jeho zákonitostí a obyvatel. Nečetl jsem knihy, nehrál hry, takže vůbec netuším, proč postavy činí, co činí, proč ty žvásty o osudu, a hlavně v tom nevidím absolutně žádný příběh. Další sérii už nejspíš vynechám. ()

SamVimes

Proč nás Lauren S. Hissrich během příprav seriálu tolik strašila?! Zaklínač se totiž nakonec nad očekávání povedl. Předlohu sice neadaptuje úplně přesně (proč by taky měl…), využívá ji ale dostatečně, občas i doslovně používá její obzvlášť povedené repliky. Vypráví v dobře zvolené struktuře třech časových rovin pro tři hlavní postavy, díky čemuž můžeme zároveň sledovat původ Yennefer a Ciri a zápletky z povídek s Geraltem. Tato nechronologičnost není hned zpočátku zřejmá, čtenáři zde budou ve výhodě, pozorný divák se ovšem nebude ztrácet i bez znalosti knih. Je ale pravda, že některé povídky vzal seriál až příliš rychle a v závěrečných epizodách řada nevygradovala tak dobře, jak by měla. Henry Cavill obecně možná nemá obrovský výrazový rejstřík, Geralta ale zvládá výborně a herecké schopnosti dorovnává obrovským zápalem a porozuměním zdrojovému materiálu. U Ciri a Yennefer nakonec také nebyl důvod k obavám. A Joey Batey jako Marigold, ač třeba na statických fotkách ze středověkého okolí poněkud vyčnívá, jakmile začne mluvit nebo dokonce zpívat, je skvělý. Přešlapem se tak ukazuje jen Triss a pár vedlejších postav (dryády jsou ale úplně v pohodě). Seriál se může chlubit nádhernou výpravou (jen s výjimkou vysmívané nilfgaardské zbroje). Fantastický soundtrack s důrazem na struny a smyčce využívá i středověké a renesanční nástroje (loutna, niněra a mnohé další), což mu oproti klasickému orchestru dodává kromě „dobové“ atmosféry i dojem určité neučesanosti, drsnosti. A Geraltovy bojové scény nabízí vynikající choreografii s mečem. Jen těch scén pohříchu není zas tak moc a ta asi nejlepší je hned v první epizodě. I přes některé výtky jsem zkrátka se Zaklínačem nadmíru spokojen. ()

dr.horrible

Kvalitatívne dosť nevyrovnané, ako píše zigíš. SPOILERy! Konflikt, ktorý mala v Geraltovi zanechať Renfri po skončení prvej epizódy celkom funguje, ale jej vnútorný konflikt bol omnoho silnejší a zabitie najlepšie napísanej, obsadenej a pravdepodobne aj zahranej postavy celého seriálu hneď v úvode, mi ako logický krok moc neprišlo. Ono s časom je to tu vôbec zvláštne. A páči sa mi to, hlavne jak s ním narábali v prvých štyroch častiach, než to začnete očakávať. Ďalej sa mi páčili ženské postavy, konkrétne Renfri, Jenn a kráľovná. Mali v sebe hodne smútku a bolesti. Na druhú stranu Fiona a postavy mužské mi prišli nedotiahnuté. Snáď neskôr. Tiež by sa mohli prestať tak ponáhlať, príbehu to škodí, všetky tie ale. Zatim tri a pol. Ps: Knihu som nečítal, hry som nehral. ()

Sludger

Nezvyknem mať námietky na casting, ale tu si myslím, že je to kameň úrazu. Hlavne Yennefer. Tejto mladej herečke ten "badass" feeling vôbec nejde. Neveril som jej nič a prišla mi skôr ako namosúrená teenagerka, nie ako časom a skúsenosťami ošlahaná čarodejnica (prečo tam nedali niekoho s charizmou?). Ciri pôsobila až moc vylakaná a čo do presatana spravili s postavou Vilgefortz-a? :-O Samozrejme, že má seriál aj svoje klady. Hlavne funguje v poviedkových epizódach, kde to skvelo "chemizovalo" medzi Geraltom a Marigoldom (pri obidvoch chválim casting) a ich spoločné úlohy ma mimoriadne bavili. Ak však prišla veľká bitka, posledná epizóda, tak to padlo na hubu a zrazu to celé začalo pôsobiť lacno a totálne umelo. Nebyť posledných 2 epizód, kde to malo celé zapadnúť do seba a prísť k veľkému stretnutiu, tak by som bol spokojný, ale záver mi pokazil chute. Uvidíme, čo prinesie druhá séria, ktorá bola schválená skorej, ako vôbec vypustili prvú. Dobrý ťah? Kráľom seriálu roku 2019 ostávajú Watchmen, ktorí sú úplne iná liga :P ()

• Původně měl Geralt (Henry Cavill) při závěrečném souboji na sobě svou zaklínačskou zbroj, zatímco ve finální verzi měl jen košili. (Geralt z Rivie)