Epizody(8)

Geralt se smíří s osudem a chrání Ciri před silami, které bojují o vládu nad Světem. A taky před její záhadnou mocí. (Netflix)

M.i.k.e

do první série jsem šel s výhodou neznalosti knížek a vyplatilo se.Série mě bavila,líbila se mi a následně mě překvapilo,že se držela předlohy víc než se diskutovalo.Před druhou sérií jsem o tuhle výhodu přišel,nicméně i s načtenými knížkami jsem se dost těšil na to jak se s tím tvůrci popasují.Bohužel to ale dobře nedopadlo.Pořád je to sice hezké na oko a Cavill je dobrý Zaklínač,ale...Knižní předlohy jsou samy o sobě docela komplikované a ne úplně jednoduché pro filmové/televizní zpracování.Jednak je v nich miliarda postav a jednak se v nich různě skáče v čase (podobně jako u první řady).Tady se ovšem - čert ví proč - tvůrci rozhodli knižní předlohu víceméně ignorovat a vymyslet si svojí linku,která ovšem není zrovna dobrá.Některé poměrně důležité postavy jsou tady upozaděny (popřípadě jsou čistě epizodické - Nenneke) a naopak přibývají nové,které v knížce nejsou (jakási baba Jaga v chaloupce na muřích nožkách) to samé platí i o jednotlivých dějových linkách inspirovaných předlohou,kde se většinou extrémně spěchá (např.linka kolem Nenneke a chrámu Melitele,kde strávíme možná tak 10 minut),aby dostala prostor linka nová.Korunu tomu pak nasazuje finále jak z Jurského parku.Upřímně nechápu,proč se tvůrci vydali cestou zkomplikování už tak komplikované věci a všem fanouškům předlohy seriál možná definitivně znechutili.Já sám sem zatím na vážkách.Sice jsem dal tři,protože až do posledního dílu sem i přes hromadu výtek a povytažených obočí jakž takž bavil,ale je celkem jasné,že v tomhle stavu třetí řadu netrpělivě vyhlížet nebudu...50% ()

Beastmaster4

Prvotřídní výsměch knižní i herní sérii. Multikulturní srajda, která pod diktaturou světových nesmyslů kurví i takhle vydařené dílo. Pokud vám za komunismu vadila cenzura děl, tak zde ji máte ve svobodné éře opět, jen dnes to nikomu nevadí...protože, kdo by se ozval, že mu tohle vadí, sejmou ho jak prašivce :-/ Žádná monstra, žádné zaklínačské peripetie, jen nudná procházka s przněním jak postav, tak děje :-/ Škoda, přitom první série začala dobře. ()

Vavča

Na druhou řadu se snesla řada výhrad a kritiky protože se nedrží přelohy, bez toho aniž by někdo řekl, že vše co vidíme teď může dávat mnohem větší smysl v třetí sezóně a dalších pokračovaních. On totiž Sapkowski prostě tvořil povídkovým stylem, to není výhrada, ale konstatování. Řadu věcí, které jsou závažné a objasňující pro do té doby trvající děj řeší v díle 6. a 7. Jenže takhle nemůžete dělat seriál pro masy, nemluvě o tom, že formát a počet dílů vám brání držet se podrobně přesně předlohy (možná že filmy ve stylu BBC zaměřené na konkrétní povídku, povídky jsou nejlepší řešení). Takže ano, druhá sezóna se hodně odklonila od předlohy, vpašovala i nové postavy. Tvůrci řeší děj z pohledu mocností, Elfů, důvody lovení Ciri všemi možnými aktéry po svém. Ale i když je to svérázná adaptace mně dává smysl, je pitomost, aby vám hlavní párek honil kdekdo a vy jste další sezóny nevěděly pořádně proč, jaká je motivace. Máte nahozené univerzum politiky, války všech důležitých stran. Pokud se tedy další řady přidrží těsněji knižní předlohy série nemůže selhat (akorát by teda měla zrychlit natáčení a postprodukci, protože 2 roky na 8 dílů je výsměch divákovi, při současných technologických možnostech). Samozřejmě je otázka, zda se dočkáme některých podstatných věcí z knihy jako svatba, souboj Geralta s Istreddem, ale především mi není jasné, jak chtějí tvůrci docílit přeměny Cahira na postavu z knih. Přesto všechno, tvrdím, že můžete první výtku kritiků ke druhou sezóně Zaklínače ignorovat, zejména pokud knihy neznáte a budete je teprve číst, nebo jste už mnoho věcí zapomněli. Seriál by jste měli jednoduše vidět proto, že je to v současnosti to nejlepší v žánru, Cavill, Chalotra, Batey jsou výborní, navíc Freya Allan dostala jako Ciri více prostoru, v roli sveřepého dítěte zaslepeného pomstou je sympatická, ždíme se na place na maximum. Kde seriál trochu ztrácí je akční choreografie, není tady nic památného, zapamatovatelného jako v první sérii (akorát souboj s bazilišky byl mazec). Ačkoliv jsou některé dějové linky, postavy slabší (v roli Fringilly, je herečka je pořád silně nehodící se, přeobsadil bych ji, naopak představitelka Triss po bimbo výkonu z jedničky je mnohem lepší), tak seriál odsýpá solidním tempem a kvalita stoupá, napětí graduje do povedeného finále. Jestli bych měl k něčemu výhrady, tak někdo zaspal na postu hudební režie. Hudba je jakoby slabá, nevýrazná a Marigoldova hudba byla minule přece tak chytlavá. Jenže Joseph Trapanese za to nemůže, poslouchal jsem OST, je výborné (včetně songů Marigolda), vyloženě se hodí k ději. Jenže někdo vybral slabší a nevhodné momenty, nemluvě o tom, že na mixu mi přijde hudba dost utlumená. Přidalo se na efektech, výpravě, Kaer Morhen vypadá majestátně, brnění Nilfgaardu vypadají konečně smysluplně. Přesto by asi neškodilo přihodit do série ještě více peněz, než se vysilovat pofiderními projekty jako https://www.csfd.cz/film/893753-zaklinac-pokrevni-pouto/videa/ S napětím tak budu očekávat třetí řadu, snad se dočkáme letos a nikoliv až za rok. Za mě 3,5 hvězdy, uvidíme co po repríze. () (méně) (více)

Cl3ricK

Relativní nadšení po prvním dílu vzalo velmi rychle za své. To že jde příběh pozměnit nebo vymyslet nový děj nám ukázali tvůrci herního Witchera, takže to jde, ale nesmí se toho chopit kokoti, kteří naprosto kálejí na fungování světa a chování postav. Proč musí skoro všichni dělat přesný opak než než je v LORE? Linka Yennefer je úplně o hovně a kdyby tam vůbec nebyla, bylo by to všem fuk. Achjo jsem fakt nasraný, důvod proč to asi budu dál sledovat je dokonalý Cavill, ten pro tu roli dýchá. P.S. Another black witch?!! OH come on! ()

Socrates

Chápejte, dějovou předlohu mám úplně u zadku. Tohle byl oproti první sérii velkej posun k lepšímu. Ve všem. Poutavost, přehlednost, dramatičnost, napětí, postavy a jejich výrazivo, všechno šlo strašně nahoru. Až na dva slabší díly jsem naprosto nadšenej. Jen si snad mohli odpustit ty inkluzivní manýry v podobě černejch elfů, zaklínačů apod., ale člověk si zvyká, to je prostě Netflix. ()

• Chýše bez dveří na baziliščí noze je založená na Ruském folklóru v podobě Baby Jagy, která žije v chaloupce na kuří noze. (NiWi)
  • Jedná se o adaptaci povídky „Zrnko pravdy“, která je součástí první knihy „Poslední přání“, ale i tak se ji tvůrci rozhodli zařadit do druhé série po setkání Geralta (Henry Cavill) a Ciri (Freya Allan). (Geralt z Rivie)
  • Část natáčení měla probíhat v České republice a na Slovensku, ale kvůli pandemii koronaviru bylo natáčení přesunuto do Anglie. (Geralt z Rivie)