Romantický příběh mladého šlechtice, který na karnevalu zahlédne krásnou dívku, jež se mu zdá povědomá. Má pocit, že ji spatřil na starém zámku, kde podle vesničanů žije jen stará hraběnka se sestrou. Právě v jejich salonu ve městě se znovu s dívkou setkává a dovídá se její historii... Křehký milostný příběh se zvláštní filmovou poetikou natočil Juraj Herz s Janou Brejchovou a Pavlem Pavlovským v hlavních rolích. (oficiální text distributora)

Autogram

Juraj Herz mal ten dar, že vedel aj z mála vyčariť kúzelnú atmosféru. Je pravda, że mu tu zdatne pomáhala hudba a krehký éterický zjav Jany Brejchovej. Vytvoril tak z hľadania a pátrania v uličkách, medzi sochami v parku a v znepokojivých snoch romantický príbeh nevedno kam smerujúci. –––– Vím, že víš, že vím... –––– Tak kolik je paní hraběnce let? ... A její sestře? ()

Greg25

Příliš slabá poetika s dost nepropracovaným dějem tomuhle televiznímu snímku láme vaz. Zbyde totiž dosti jednoduchý příběh s nepříliš zdařilou lyrikou. Škoda herci a režie vypadali nadějně. 55% P.S. Já osobně se nejvíce těšila na Petra Čepka, ale ten se tam stěží mihnul v cca třech minutách filmu. ()

zdeny99

Na můj vkus až moc mystický televizní film, kterému jsem nijak extra nerozuměl vlivem jeho poetičnosti. Jediné, co se mi na tom filmu líbilo, byly exteriéry natáčení filmu, které jsou opravdu vkusně laděné. Herzův vliv je zde hodně silný, hodně mi to připomíná jeho film PANNA A NETVOR, který se taktéž odehrával na polorozpadlém šlechtickém sídle, z něhož je cítit taková mrazivá atmosféra. Tomu ještě více pomáhají staré barokní sochy, které jsou poznamenány vlivem počasí. Bohužel to je tak jediné na filmu, co se dá kladně vyzdvihnout. Ta jeho poetičnost to prostě pohřbila. A nepomáhá ani Jana Brejchová v nejlepších letech... [244. hodnocení, 26. komentář, 71%] ()

Rami

Velmi poetické a zároveň ponuré. Kdyby nebyla tak silně cítit televizní adaptace 70. let, jistě bych dal bez ostychu 5 hvězdiček. P.S Předloha je však minimálně o řád působivější. ()

Amonasr

Juraji Herzovi se skvěle povedlo přenést zvláštní snivou poetiku Turgeněvovy povídky do filmu. Přelud lásky jako prchavý dotek motýla, který však zanechává trvalý záchvěv nostalgického stesku. Atmosféru dokonale podtrhuje i kongeniální hudba Luboše Fišera. ()

Pitryx

Slibný začátek s hezkou hudbou u úvodními titulky a pak to začne. Hned první minuty, krátký flahbac, pár sekund, nesnáším to, pak pár slov a zpěv. Hudba sice perfektní, ale příběh je taková chujárna, že to až mlátilo dveřmi. Tudíž za hudbu dávám deset a za obraz, tedy i kameru dalších deset. Jinak je to celé tak na usnutí.   Správně bych neměl dát vůbec nic pro rychlo posun, ale to by si kameraman a autor hudby nezasloužili. No, z něčeho bič neupleteš a jestli je předloha stejně švihlá jako bylo toto, tak ehm, ehm. ()

spotczek

Herz má úžasný styl. I v tomto krátkém, poetickém snímku dokázal udržet divákovu pozornost, přestože příběh je téměř nijaký a především jde o pocity a dojmy hlavního hrdiny, který hledá svou "vílu". Vydatně vypomáhají skvěle vybrané exteriéry i kulisy a především hudba, díky nimž se ony pocity a dojmy přenesou i na diváka. ()

gizi

Kouzelný dech beroucí příběh se skvělou hudbou Luboše Fišera výborně doplňující vizuální stránku (a naopak). 85%. ()

ssarka

v prvních 17 minutách jsem slyšela 2x písničku-CELOU a asi 5x otázku...Kolik je paní hraběnce let a kolik její sestře?..a přijeli samy?...a po tomhle peckovím úvodu jdeme na prohlídku zámečku-ovšem bez papučí a ten průvodce taky nestál za nic....uufff já těm rusákům nikdy žádnýmu nepříjdu na chuť...vizuál výborný... ()

evangelik

Režisér patrně natočil poeticko-milostno-lyrický snímek o lásce mladého myslivce k záhadné neznámé dívce. Já jsem viděl nekonečnou nudu. Mno - to šlechtické prostředí a rok 1972? Zajímalo by mě, co na to cenzoři z hlediska potřeb dělnické třídy na začátku normalizace? Brejchová mi tam přišla jako dnes Bohdalka - všude "nalezlá". Lepší by byla nějaká méně okoukaná herečka. Hmm a ta písnička H. Vondráčkové? Nikdy jsem ji neslyšel, až jsem si ten film pustil. Kýč. ()