Reklama

Reklama

Tajemství Titaniku 3D

  • USA Ghosts of the Abyss (více)
Trailer

Obsahy(1)

Vo filme Duchovia Titaniku sa jeho režisér a držiteľ Oskara James Cameron (Terminátor, Terminátor 2, Votrelci, Titanik) vracia späť na miesta svojej najsilnejšej inšpirácie. Sprevádzaný početnou expedíciou renomovaných odborníkov z viacerých oblastí sa Cameron opäť ponára do morských hlbín na miestach, kde leží legendárny vrak Titaniku. Neprichádza sem však po prvý krát. Už v roku 1995 tu nakrútil niektoré zábery, ktoré použil vo svojom slávnom veľkofilme Titanik, za ktorý v roku 1997 získal Oscara.

Tentokrát však Cameron divákom ponúka úplne iný typ zážitku. Vyzbrojený najnovšou technológiou nakrúca strhujúci improvizovaný dokument, v ktorom diváci vďaka technickým možnostiam trojdimenzionálneho filmu nazrú do doteraz skrytých útrob vraku Titaniku a tak legenda, ktorá už takmer storočie fascinuje ľudstvo dostáva úlne nový rozmer. Najmodernejšie 3D kamery umiestnené v diaľkovo riadených sondách sprostredkovávajú neuveriteľne realistické zábery z najtesnejšej blízkosti a tak má divák pocit, ako by bol sám členom Cameronovho potápačského tímu, akoby sám stál na miestach, ktoré ľudské oči nevideli od noci 14. apríla 1912, kedy na týchto miestach zahynulo takmer 1500 ľudí. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (29)

Jhershaw 

všechny recenze uživatele

James Cameron si Titanic zamiloval, a tak se k němu vrátil ve svém dokumentu, natočeném technologií IMAX 3D. A tady je ten zádrhel - dokud jsou nad hladinou, 3D záběry jsou docela povedené a fungují. Ovšem pod vodou a především v Titanicu natáčely takové malé roboty "obyčejnými" kamerami, takže výsledek nejen že není 3D, ale na velkém IMAX plátně vypadá docela nehezky (prostě jako zvětšený obrázek). Na tohle by úplně stačila televize. I 3D renderované sekvence nejsou extra-úžasné, tedy ne že bych čekal "druhý Titanic", ale jsou imho až moc jednoduché a schematické. ___ Většina lidí, kteří se ve filmu objeví, jsou vědci a profesionálové - a to je podle mě dobře. Naopak přizvaný herec-profesionál, Bill Paxton, na mě působil neuvěřitelně rušivě, neustálě něco trapně a zbytečně komentoval, nepochopil jsem, za jakým účelem. ()

Anderas 

všechny recenze uživatele

No Cameronovu posedlost Titanikem tak úplně nesdílím, ale něco tenhle dokument do sebe měl. Pořád mám ale pocit, že český dabing iMAXovým produktům podráží nohy víc než cokoliv jiného, jenže na druhou stranu je asi dost problematické přidávat 2D titulky do 3D obrazu (lépe řečeno jejich vnímání), ale tak aspoň kdyby si na tom dabingu dali víc záležet... ()

Reklama

anais 

všechny recenze uživatele

Pokud vyrazíte do I-maxu, tak jdětw spíš na Titanic, než třeba na Podmořský svět (nebo jak se to jmenuje). Cameron je totiž zručný filmař a přesně ví, co po něm divák chce. Je tu simpatiský průvodce Bill Paxton, úchvatné záběry na běsnící moře a technické hračičky umožňující sestup k vraku. Samotný Titanic je často kombinován s předtočenými záběry, které mají natočenému podmořskému materiálu dodat jakýsi patos, obohatit vrak o příběh. Cameronse snaží představit nám několik postav z lodi a vsazuje je do zatopeného prosředí. Ač je technická stránka téměř dechberoucí (i když vizualizace Titanicu ve 3D mohli být mnohem lepší), právě v kombinaci příběhů skutečných lidí s mrtvou lodí mohl režisér trochu víc přitlačit. Ne vždy mi taky sedla hudební složka filmu, která na sebe strhává pozornost přeci jen víc, než bych chtěl. To sou ale jen drobné mušky na jinak profesionálně zvládnutém snímku, který si zaslouší pozornost vašich 3D brýlí. ()

oLí 

všechny recenze uživatele

Ve 3D jsem to bohuzel nevidel. Hodnotim jakousi 90. min. verzi. Posledni pulhodina se venuje pouze tem dvema robutkum, ktery jsou sice uzasny, ale tolik me nezajimali. No u tohoto Cameronovo dokumentu se mi tajil dech, je to hodne pusobivy sledovat zabery potapeni k pomniku vice jak 1500 obeti. Za zminku urcite stoji sceny, kdy kamera zabira casti toho obroskyho ocelovyho monstra na dne atlantiku a do toho jsou pocitacovou animaci vlozeny sceny pravdepodobnych situaci poslednich chvil Titanicu nad hladinou more. A pri scene potapeni, kdy s sebou vrak "tahne" fotky obeti, mrazi jak kdyz strcite pytlika do shnehu. No necekejte zadne efekty jako v celoveceraku, ale jako dokument me to nezklamalo. Uz to bude 100 let. I kdyz presne nevim proc, tahle udalost me nikdy neprestane hluboce uchvacovat. Kdo ma podobny pocity, pro toho je tenhle dokument povinost. [8/10 březen 2010] ()

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Žádná přehlídka velkolepých 3D efektů tu není a informace jsou kusé. Tajemství Titanicu má ale jiné zásadní pozitivum. Průzkum vraku je dost podrobný a počítačově znázorněný původní stav dobře představuje, jak se Titanic mění ( velké schodiště na palubě D je dost možná nejkouzelnějším místem na celé lodi). Navíc se dokument (díky Jamesovi samozřejmě) chová k Titanicu s úctou, za což má mé uznání a ať se to někomu líbí nebo ne, Titanic vždycky byl, je a bude tou nejmajestátnější a nejimpozantnější věcí, jakou kdy lidstvo vyrobilo. Líčí to tak Cameronův velkofilm a dává to najevo i tento dokument. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (2)

  • I díky předchozí práci na hraném Titaniku (1997) měl za sebou režisér James Cameron po skončení práce na tomto dokumentu celkem 330 hodin, strávených na mořském dně u vraku... což je více času, než kolik na "živé" lodi svého času strávil její kapitán Edward John Smith. (NIRO)
  • Během natáčení Elwood, jeden z dvojice robotů, schopných operovat ve čtyřkilometrové hloubce, uvízl uvnitř vraku Titaniku. James Cameron se nehodlal stroje za milion amerických dolarů vzdát a učinil několik pokusů o jeho záchranu. Několik pokusů bylo neúspěšných, na ten poslední zúčastnění nikdy nezapomenou. Zhruba hodinu po začátku sestupu dostala posádka ponorky zprávu: "Teroristický útok na World Trade Center. Letecký provoz zastaven." Nikdo nevěděl, která bije. Dál se věnovali svému úkolu a nakonec se jim podařilo Elwooda vyprostit. Když celí nadšení vystoupali zpět na hladinu, jejich radost bleskově vyprchala. 11. září 2001 se z mořských hlubin najednou svým způsobem vrátili do jiného světa, než jaký opustili. (NIRO)

Reklama

Reklama