Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Americký film, který měl premiéru 20. září 1952 na Broadwayi, se stal ukázkovým snímkem dobové technologie systému Cinerama, dokazující přednosti širokoúhlého obrazu a stereofonního zvuku a jehož hlavním úkolem bylo nalákat diváky od televizních obrazovek zpět do sálu kin.

This Is Cinerama nám představuje dynamické scény horské dráhy v Rockaways Playlandu, které přecházejí na pasáže z Verdiho opery Aidy natočené v milánském LaScale, pohledy na Niagarské vodopády, pěvecký sbor, benátské kanály, vojenský pochod s hudbou v Edinburghu, býčí zápasy, zvukovou ukázku stereo systému, následované scénami z floridského zábavního parku v Cypress Gardens a záběry americké přírody z přídě letadla B-25 letícího nízko na zemí. To vše je doprovázena komentářem spoluproducenta, cestovatele a reportéra Lowella Thomase.

Snímek mnohem více zaujme svou formou než obsahovým sdělením. Cinerama, navržená Fredem Wallerem a pracující na principu tří 35mm filmových pásů a čtvrtého zvukového, lákala na svá představení hlavně pro svůj širokoúhlý obraz, který dosahoval úctyhodných 146° (poměr stran 2,65:1). Filmy v systému Cinerama vznikaly natáčením na speciální kameru, která exponovala synchronizovaně tři celuloidové pásy, kdy každý obsahoval právě jednu třetinu z výsledného obrazu. Konečné promítání probíhalo obdobným způsobem ze tří pečlivě elektromechanicky synchronizovaných projektorů na obrovské panoramaticky vyduté plátno. (Trainspotter)

(více)

Zajímavosti (8)

  • Na světě existují už jen tři plně funkční sály Cineramy. (Trainspotter)
  • V současné době neexistuje žádná dostupná veřejná kopie filmu This Is Cinerama a otázka autorských práv je také nedořešená. (Trainspotter)
  • This Is Cinerama byla nominována na Oscara za nejlepší hudbu, kterou složili Paul Sawtell, Max Steiner a Roy Webb pod vedením Louis Forbes. (Trainspotter)
  • Cinerama zavedla novinku na poli distribuce, tzv. „roadshowing“, kdy každý film byl promítán po určitou dobu v jednom městě a až po té se stěhoval do dalšího, což byl protiklad vůči exploataci. (Trainspotter)
  • Na svou dobu byla Cinerama poměrně technicky náročná, a tak v roce 1958 vznikla Cinemiracle, která všechny projektory sdružovala v jedné kabině. Boční projektory však promítaly obraz na velká zrcadla umístěná na stranách sálu tak, aby bylo docíleno původního principu Cineramy. Zmenšil se ale i úhel a poměr stran na 120° a 2,59:1. (Trainspotter)
  • Kinosál Cineramy byl opatřen třemi projekčními kabinami, prostřední promítala střední část obrazu a postranní kabiny křížem boční. (Trainspotter)
  • V systému Cinerama vzniklo celkem jedenáct snímků, většinou cestopisného a přírodopisného charakteru. (Trainspotter)
  • Zvuk se zaznamenával na čtvrtý magnetický pás, který s ostatními třemi projektory musel být taktéž synchronován. (Trainspotter)

Související novinky

Seminář 70mm filmů

Seminář 70mm filmů

14.03.2007

Do Krnova na ne-anamorfní 2,2:1! Druhý ročník unikátní filmové akce Seminář 70mm filmů proběhne ve dnech 16.-18. března v krnovském kině Mír. Promítnuto bude 13 snímků a témata referátů se budou… (více)

Reklama

Reklama