Mistr napětí vykresluje v tomto psychologickém thrilleru fascinující portrét psychicky narušené ženy a muže, který se ji snaží zachránit. Marnie (Tippi Hedren), notorická zlodějka a lhářka, pracuje jako sekretářka Marka Rutlanda (Sean Connery) a snaží se ho okrást. Mark impulzivně požádá nemocnou krásku o ruku a snaží se dopátrat příčin její posedlosti. Když se vinnou strašné nehody Marnie dostane až na samý okraj smrti, Mark ji v nevyhnutelném šokujícím závěru donutí postavit se čelem svým démonům i minulosti. (Magic Box)

mortak

Pokud si odmyslíte tu červeně-tiskovou psychoanalytickou thrillerovou stylizaci, jde o skvělý film na téma ženská frigidita. Ženy jako predátorky (Lil je IMHO daleko přitažlivější než Marnie), Connery jako macho despota rozhodnutý najít pravdu (dnes by si u ženských ani neškrtl), Hitchcockovo zaměření na detaily, které v lidském jednání rozhodují, Herrmannova hudba... jedno z nejlepších mistrových děl. ()

majo25

Spočiatku dobre rozohraná drámička s troškou napätia, ktorá však neskôr sklzáva do pokojných romantických vôd. Trilerových prvkov je tak málo, že je zbytočné o nich hovoriť. Na proti tomu mysteriózna zápletka je veľmi fajn, aj keď z dnešného pohľadu ľahko predvídateľná. Trochu mi vadila hlavná antihrdinka - zo začiatku je vykreslená ako božská kráska, po odhalení jej tváre (vlastne aj postavy) prichádza sklamanie, nie že Tippi Hedrenová nie je nič extra, ale ešte aj obyčajný priemer by bol pre ňu asi lichôtkou. Herecky iba obmieňa tie isté pózy trpenia a zlosti. A tak herecké opraty drží jedine Connery, ktorý je tu ako ryba vo vode - rola šitá presne na jeho mieru. Neviem, či je to vekom filmu, ale z hľadiska psychológie hl. postavy tam bolo viacero logických nepodarkov (napr. ženská neznáša červenú farbu, hlavne že dom jej matky, ku ktorej rada chodí, je postavený z jasnočervených tehál), rovnako tak načrnuté psychologické diagnózy boli dosť zjednodušené a všetci laici ich bez próblemov ovládali. Záver bol zasa akoby narýchlo zbúchaný. Aj tempo filmu síce kolíše, ale nuda väčšinou nehrozí. Celkovo to stačí na silné 3 hviezdy. Opäť sa mi podarilo spoznať v snímku aj Hitchocka, čomu som rád. ()

andrii

Vážný tip pro vážené milovníky kostýmků a vyčesaných drdůlků Tippi Hedren. Vyfešákovaný Jižan Sean Connery má pro ni slabost. Děvčátko, prozraď mi svůj původ. Přišel jsem ti pomoct. Psychický praskot tě vymrštil ze schopnosti milovat. Nejsi marná, nejsi marnivá. Krádežemi si zaceluješ to, co si kdysi ztratila, necháváš ozývat stigmata dětství, které si tak v sobě odžíváš. Přeji si, aby se naplnilo naše manželství, ale ty nemůžeš...vystát dotyky muže nezkoušíš. Zajímá mě to, co jsi mi neřekla. Sedím vedle tebe, odhalit toužím tvou neschopnost vášně, zvrátit tvůj záhadný stav, upíjet cyankáli budeme společně. Dobrá, slyš můj příběh, dám průchod bolestivým bílým místům, jasně hrozivým, mého života zasutým listům, karambolům krve rudé...Za deště, v bouři, fantom strachu udeřil. Profil složité povahy, co v ní vězí. Profil ledové krásky, co uvnitř hoří. Spal, nadobro zataras minulosti vstup do dveří. ()

LeoH

Sondy do psychicky vyšinutých duší Hitchovi baštím, jen mi trochu přijde, že sloučením osob manžela a psychoanalytika toho Connerymu naložil víc, než může jedna postava unést, a že následkem toho film vyznívá (koneckonců zcela v intencích mistrovy pozdní tvorby) machističtěji, než bylo nezbytně nutné; na druhou stranu se proti tomu samotná Marnie bouří překrásně (You Freud, me Jane?) a v celém snímku je několik scén, které patří k nejvirtuóznějším ukázkám Hitchcockovy „totálně kontrolované“ filmařiny (pro někoho možná už v polovině šedesátek zastaralé, ale pořád zatraceně dobře fungující), i nenápadných magických momentů – nejsilnějším z nich je pro mě asi pohled z očí do očí mezi dcerou a matkou (vynikající Louise Lathamová – ten její tvrdý jižanský přízvuk!) po závěrečné katarzi. Vertigo ani Psycho to není, ale mnoho nechybělo. ()

filmmovier

Tentokrát to bylo slabší. Velice pomalé tempo (a to po celou dobu), a i ten děj mohl být nepředstavitelně lepší, ale režie je tak nějak Hitchcocovsky klasická (čili velice fajn, ale ta zadní projekce leze konkrétně v Marnie na nervy mnohem víc, než kdekoliv jinde) a Sean Connery a zejména Tippi Hedren jsou absolutně dokonalí. Ten děj mně ale bohužel nenadchnul tak, jak jsem očekával a ani ta excelentní a naprosto brilantní pointa v posledních patnácti minutách to tentokrát nepozvedne. Škoda. Pořád ale obrovský nadprůměr a silná záležitost, nejen řemeslně. 85%. ()

Mirokukii

Cesta za odhalením Marninii minulosti byla bohužel přílíš zdlouhavá. Než se film začal ubýrat tím správným směrem byl už téměř v polovině. Finální dramatické vyustění výborné. Connery v roli zachránce skvělý. 70 % ()

noriaki

K filmu mě nalákal Sean Connery v jedné ze dvou hlavních rolí, ale nakonec mě dostala chytře vymyšlená pointa. Alfred Hitchcock natočil další z paranoidních thrillerů, tentokrát s příběhem obtočeným okolo zlodějky a problémové ženy skrývající strašlivé tajemství, o němž možná neví všechno ani ona sama. Aby ho uchránila, je odhodlaná lhát podvádět, a dokonce i zemřít. Jenže její nový manžel je velmi vynalézavý a jen tak se nevzdává. Tippi Hedren rok zpátky zazářila v Ptácích, a tady v barvě na mě udělala ještě větší dojem. Zbytek utáhla režisérova pověstná atmosféra a šarm Seana Conneryho. Neprávem opomíjený snímek. ()

VanTom

Slušná podvodnická (tedy jen na první pohled) historka poutavě odhaluje postavy, přičemž vývoj jejich nejednoduchého "romantického" vztahu nakonec nechá zapomenout i na tu mělkou a do krajnosti dohnanou freudovskou psychologii (především v nepřesvědčivé pointě). ()

Autogram

Tu je Hitchcock až priveľmi psychologický, čo mi spočiatku vadilo. Teda asi prvú hodinu a pol, ale vydržal som a film sa mi odmenil strhujúcim záverom, ktorý by bez tej dlhej prípravy nemohol byť taký napínavý. Rozuzlenie prišlo, aké som ho neočakával, netušil som, že v tom roku vzniku filmu sa niekto mohol venovať téme v podstate krimi žánru práve touto psychoanalytickou cestou. –––– Tohle je rutina, drahá. Žena provází manžela ke dveřím. Nastaví tvář k polibku, smutně pozoruje, jak ji opouští. Krátke roztoužené zamávání je možné. –––– Když se dítěti nedostává lásky, vezme si, co může, nezáleží přitom na způsobu. To není těžké pochopit. ()

vitekpe

Pane jo, to zas bylo neco...Tippi Hedren patri mezi me stabilni oblibenkyne. Paradoxne to vsak neni jeji krasa na prvnim miste, ale jeji hlas. Jak ta holka otevre pusu, tak me okamzite dostava na kolena... :-) Sean Connery uz je tady definitivne JamesBondovskej (coz neni vubec na skodu...), a pribeh je napinavej taky dost. Drzel jsem jim obema celou dobu palce at to dobre dopadne, a stalo se... ()

Han22

Alfred Hitchcock byl pro mě jasným králem thrilerů třicátých, čtyřicátých i padesátých let, spousta jeho filmů se u mě v soukromých žebříčcích stala vítězem krimi/thriler roku. V 60. letech se vzepjal k majstrštykům v oblasti hororu Psycho a Ptáci. Ale dál jsem od něj nic neviděl a na Marnie byl po letech od shlédnutí posledního z jeho filmů moc zvědavý. Marnie není strhující špionážní dobrodružství nebo originální napínák jak některé předchozí díla. Je to spíše pomalejší vztahové drama, ale jako takové rozhodně nenudí a je zajímavé. Marnie je chorobná lhářka, zlodějka vykrádající sejfy svých zaměstnavatelů. Má hrůzu z bouřek, rudé barvy (úžasně natočené scény) a odpor k mužským dotekům. Pak ji odhalí pan Rutland, který se do ni zamiluje a chce ji pomoc, ale zároveň ji neváhá vydíráním donutit k svatbě, donutí ji k sexu a málem k sebevraždě. Hitchcock sice používá laciné zadní projekce a dokreslovačky, ale krásně kouzlí s rudou barvou, hudbou i napínavými scénami (nehoda s koněm) a u finálního odhalení jsem skoro nedýchal. Hedrenová je skvěle vypsychovaná a Connery hraje opět ne 100% kladnou postavu. Takže mistře, opět se Vám to povedlo v tomto roce nejlíp. Krimi/thriler roku 1964, ()

LEATHERFAC

Mohlo by to být trochu kratší, ale bavilo. Myslím, že s Psychem a Vertigem asi tři nejlepší Hitchovy filmy, tedy z těch osmi co jsem zatím zkouknul. Malé plus - nehraje v tom projednou pan Stewart ani monacká kněžna a musím říct, že tato změna mě celkem těší. Connery byl fakt velký sympaťák a Pippi mě z Hitchových bloncek irituje asi nejmíň a hraje to fakt dobře a uvěřitelně. Finální scéna je fakt celkem drsná a v Conneryho švagrové jsem kupodivu objevil pozdější senátorku - matku unesené poslední oběti z Mlčení jehňat. PS: Překvapivé zjištění - mladý oholený Connery má velmi podobný kukuč jako jistý mladý oholený pan Mamoa, později též zvaný Connan nebo Drogo... (přičemž to mladý a oholený je podstatné u obou). ()

Hopper

Napriek tomu, že ide o Hitchcocka, až taký hit to nie je. Tippi Hedren je skôr otravná, zápletka pomerne komplikovane vykonštruovaná a celá love story krajne nevieryhodná. Sean má charismu, ktorá do značnej miery film ťahá dopredu, ale úprimne povedané, nevedel som sa už dočkať rozuzlenia zápletky a s tým spojeným koncom filmu... ()

F.W.Colqhoun

Film asi trochu trpí tím, že si technicky brilantní, ale ortodoxně mainstreamový Hitchcock bere do parády dost vážný, vlastně hodně nemainstreamový téma. Jistě, Freud byl v jeho filmech vždycky, ale nikdy úplně v centru dění. Tady jsme svědky pokusů skloubit lovestory s důkladnou psychoanalýzou přesně v duchu použité hlášky „you Freud, me Jane“, což se mně sice líbilo, ale jenom proto, že nežiju na dietě thrillerů tzn. přežiju i delší rozhovor filmových postav, ani zatvrzelej milovník realismu, kterýho musí okamžité účinky amatérského analytika Conneryho (a další * ehm * nesrovnalosti) strašně iritovat. (A taky neřeším genderový rozměr, který je i bez jaksi zamlčené scény znásilnění prostě hluboko v první polovině dvacátého století...) Kdo je jako já, bude spokojen, protože film je přes tuto rozpolcenost a mizerné herectví Tippi Herden (hlavně ve vypjatějších polohách) lahůdkový. Dialogy, jichž je ve filmu víc než čehokoliv jiného, jsou nádherně hollywoodsky vypointované. Sean Connery sice neopouští bondovskou polohu, ale kdo by si něco takového mohl přát, že? Ctihodný Bernard H. válí a úhly kamery jsou na tisíc a jeden způsob fantastické – zvláště jsem si užil outdoorový scény z honu, který ukazují, jak moc by Hitch býval vydělal, kdyby se nezavíral v aťasu, a jako třešnička jsem slupnul poznání, odkud okopíroval Polanski nejlepší záběr do Hořkého měsíce. Přes všechny řeči o těch údajně lepších Hitchových filmech jasných pět. ()