Ingrid Bergmanová a Cary Grant v americkém špionážním filmu. Brzy po skončení druhé světové války je známý nacistický špion Huberman odsouzen americkým soudem. Jeho dcera Alicia se nemůže zbavit zklamání a pocitu viny z činnosti otce, o níž neměla vůbec tušení. S touhou na vše zapomenout se vrhá do víru života plného divokých večírků a alkoholu. Na jednom z nich se setkává s přitažlivým mužem, který jí není lhostejný. Později zjistí, že T. R. Devlin je americký agent. Alice chce vykoupit provinění svého otce a nabídne Devlinovi, že mu pomůže proniknout do centra německých špionů ukrývajících se v Brazílii. Proto se nakonec provdá za Alexandera Sebastiana, který žije v Rio de Janeiru, a získává díky němu přístup do tajné organizace...
Thriller režiséra Alfreda Hitchcocka zaujme působivým a vynalézavým zpracováním, skvělým scénářem a úžasným vedením kamery (Ted Tetzlaff). Vynikající jsou i herecké výkony Ingrid Bergmanové (Alicia), Caryho Granta (Devlin) a Clauda Rainse (Alexander Sebastian).
Film byl dříve uveden pod názvem Pověstný muž. Nepřesný překlad u nás před lety zavedli filmoví historici Jaroslav Brož a Myrtil Frída ve své knize 666 profilů zahraničních režisérů (A-Z). Ten byl pak postupně přejímán dalšími publicisty a historiky. Česká televize se rozhodla nyní snímek uvést pod názvem, který přesněji odpovídá ději příběhu. (Česká televize)

Greny

nehodnotil bych to jako klasickou Hitchcockovku, protože mi tam rukopis režiséra hodně chyběl a po scénaristické stránce to taky není žádné překvapení, ale film si mě něčím získal, i když mi tam vadili některé příběhové části. ()

peetriss

Především v závěru je znát, že Hitchcock je mistr řemesla. Herecké obsazení je špičkové a na výkonech to je znát, Ingrid Bergman navíc snad ještě nebyla krásnější. Klasika žánru špionážních thrillerů. ()

Paldiny

Špionážne embargo tu hrá druhé husle a viac ako obsah inkriminovanej fľašky ma zaujímalo hľadanie spoločnej cesty ústredného párika agentov. Režisér ho poňal jemu vlastným, originálnym spôsobom. Aj preto na prvú pusu nečakáme ani polhodinu, potom sa ale Cary Grant obráti na nedostupného, dokonca zakúpi letenku do Španielska a Ingrid čoby nežná volavka zostáva na prácu sama. Veci sa komplikujú, atmoška príjemne hustne až vyústi v haluzne ustrihnuté "kmotr finále“. Isteže by som pristál viac napínavých scén, ako z vinnej pivnice, alebo kráčaním po schodoch, kde záležalo na každom slove, geste, reakcii, tiež menej nápadnom pitvorení sa, pri akom si agenti svojimi náhodnými stretnutiami stále väčšmi koledovali o sabotovanie akcie. Ale to vie ospravedlniť doba vzniku, kedy sa filmy točili inak a pre iné publikum, ako to dnešné, filmami s nefilmovým (realistickým) spracovaním zhýčkané. ()

Rozjimatel

[3,5*]     Krásne sa na to pozerá (hlavne na Ingrid Bergman), kamera je perfektná, akurát som si zhruba v polovici uvedomil, že to plynie bez väčšieho vzruchu, trochu sterilne. Potom ale začne to pravé hitchcockovské napätie, výborne vygradované až do konca filmu. Žiaľ, film trochu dopláca na slabší scenár (opäť pre mňa dosť nepochopiteľná nominácia na Oscara), keď sa väčšina filmu točí okolo vínovej fľaše. Táto zápletka a jej spracovanie sú naivné aj na dobové pomery, hlavne v scénach s kľúčom (zdá sa to byť hlúpe, keď sa trochu nad tým človek zamyslí) a vlastne už v prvej scéne, kde sa vínová fľaša objaví (epizóda s Emilom Hupkom je tiež poriadne hlúpa). Záver filmu je ale perfektný, od momentu odhalenia nemám žiadne výhrady. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

sona123

Tak je to pověstný muž, nebo pochybná žena? Ať tak či onak, zatím Hitchcock, který se mi líbil ze všech nejmíň. Asi proto, že špionážní filmy moc nemusím. Noir film, který ale postrádá jakékoliv napětí nebo překvapení a ten příběh, ten je tak banální a dalo by se až říct hloupý, že moc za vidění nestál. Ale odpuštěno, Ingrid byla opět kouzelná a tak rozechvělá! ()

Mikino00

Působí to až moc americky, naivně, zamilovanost přijde až moc rychle a navíc nechápu co všichni vidí (viděli) na Cary Grantovi. ()

Ollie235

Hitchcock opět ukázal v čem je tak jedinečný. Zpočátku jsem se spíše nudil a bavila mě pouze půvabná Ingrid Bergman, když se však film přehoupl přes polovinu, začala úřadovat mistrova genialita. Ta dějová gradace i napětí ke konci na mě nesmírně zapůsobily a zanechalo to ve mně dost příjemný, ne však nezapomenutelný, zážitek. ()

Pawlisman

Klasický Hitchcock, 80% nuda, kde si připravuje zápletku na vyvrcholení. To pak sice většinou stojí za to, ale i přesto 2 hodiny nám to nevrátí. Na tu dobu asi skvělé, na konci je to napínák, stejně jako scéna na oslavě. Ale to je pro mě bohužel málo. Zbytek filmu je totiž skutečně šedí a popisem a dějem bez jakékoliv větší kvality. 7/10 ()

hemul

Hitchcock je geniálny architekt, majster výstavby príbehu, podobne ako Shakespeare. Na pevné základy postupne vŕši jeden obraz za druhým, každá scéna je pevná, výsledok je vždy originálny, pútavý a vtipný. Hlavná je zábava. Fun. Okrem toho sa mu však do tejto stavby veľmi často podarí veľmi nenápadne skryť aj nejaké hlbšie morálne posolstvo. Satinský by povedal, že nepoúča, neusmerňunje, ale iba tak pinkne. Napríklad otázka spovedného tajomstva v Confess, humanizmus v Lifeboat, zneužívanie v Marnie a pod. V Notorious je to otázka vyššieho princípu, či má služba vlasti a dobrej veci prednosť pred hlasom lásky. Mohla z toho byť sladká romanca, ale vďaka úžasnému Carymu Grantovi, Ingrid Bergman, Claudovi Rainsovi a Alfredovi Hitchckockovi je to úžasné filmové divadlo. Fun. ()

jasanka

Další z povedených Hitchococků, i když jeho úplný top to není. Hodně scén, při kterých ani nedýcháte, obzvlášť závěrečných deset patnáct minut je pořádně vyhrocených. 4,5*. ()

MovieFive

Hitchcock má poměrně snadno rozpoznatelný rukopis ve všech svých filmech, ale každý je jedinečný v něčem jiném. Pokud se nabízí srovnání, tak Pověstný muž se liší hodně pomalým a trochu nudnějším rozjezdem, v podstatě první polovina filmu se dá označit jenom za povídací. V druhé polovině se geniálním způsobem začne stupňovat jak špionážní, tak romantická stránka příběhu a vydrží až do konce. Není to klasický "psycho" Hitchcock ani film s šokujícím odhalením, je to film, který pomalu a jistě plyne a po závěrečných titulcích jsem musela uznat, že nejistá první polovina k tomu prostě patřila a opět smeknout před Hitchcockovým uměním. ()

Deleatur

Mírně zastaralý, anachronicky salónní a ne dost napínavý thriller. Ale vláčná Bergmanová, decentně obsedantní Grant a "výsada objímat je oba zároveň" stály za to. // 76% ()

Rokle

Bláhově jsem si myslel, že Hitchcock své nejlepší snímky točil v padesátých letech... mýlil jsem se :) Samozřejmě jeho úžasná schopnost vyprávět a vlákat diváka přesně tam, kde on zamýšlel, se projevila již dříve. Dvojka Grant - Bergmanová je stejně jako v Indiskrétním příběhu neselhávající a chemie mezi nimi už od prvních okamžiků dosahuje nejvyššího stupně. Hitchcock ovšem přisadil na romantickou vlnu onu dramatičnost a napínavost, která vychází z každého sebemenšího pohledu skupiny německých špiónů a korunou tomu všemu je postava matky hlavního záporáka. Teď mi je nad slunce jasné, odkud se vzala jeho předloha k jeho výstavnímu Psychu :) ()

Eluin

První polovina filmu lepší průměr, nicméně ve druhé není o napětí nouze a snímek mě zcela vtáhl. 5 hvězd dávám zcela zaslouženě. Bergman sice - jak má ve zvyku - zase trochu přehrává, ale už jsem si na její projev zvykl :-). ()

MickeyStuma

Čachry kolem českého distribučního názvu tohoto snímku vede především do zmatku o jaký film se vlastně jedná. Tak ´Pověstný muž´ nebo ´Pověstná žena´? V tom je dost podstatný rozdíl. Originál je v překladu ´Starý známý´, tak tak bych to prostě nechal a hotovo. Dle filmového plakátu by se také dalo vydedukovat, že se jedná ryze o romanci, což by bylo zrovna u režiséra Alfreda Hitchcocka dost velké překvapení, ale jak by se dalo jistě očekávat, vše je přeci jen krapet jinak. Ale jistě, romantické scény zajisté přítomny jsou a i ony mají v celém dějství své opodstatněné slovo, avšak hlavní devizou příběhu je špionáž a snaha získat na americkou stranu významné nacistické vědce. Na svou dobu, tedy pouhý rok po světové válce, byl námět jistojistě dost aktuální, takže svým způsobem to může mít i z této stránky určitou historickou hodnotu, a ne jen z filmového hlediska. Ale přijde na to, jak se který divák v dané historii vyzná a jak dokáže rozlišit skutečnost od konspirace. Buď jak buď, snímek je každopádně hodně dobře postaven, takže už Hitchcockova ruka ve výběru scénáře byla velice šťastná. A ten ještě navíc povýšil nejen svou výtečnou režií, ale také svými pověstnými kamerovými záběry, kterými využívá vizuální styl vyprávění. Hitchcockova genialita spočívá především v zasazení intimní a svým způsobem tajemné milostné etudy do napínavého špionážního dobrodružství, které je intenzivní a hlavně plně srozumitelné. Na dnešní dobu to s tím napětím již dost skřípe, ale na to, že se jedná o dokonalý noir film, se dá tento neduh ještě stále přehlédnout. Snímek je dokonalý po všech stránkách, čímž slibuje filmový zážitek v podstatě pro všechny. Dámy mají romanci, pánové špionáž. Který další film to takhle má. V současné době žádný. ()

Adiemus

Nechápu tak vysoké hodnocení. Ne že by šlo o špatný film, natočit ho jiný režisér, pravděpodobně hodnotím výš, ale v kontextu Hitchovy tvorby, kde u mne excelují filmy Okno do dvora, Mrtvá a živá a (pokud jde o Caryho Granta) Na sever severozápadní linkou, nemůžu hodnotit jinak. Ano, Cary v poněkud nezvyklé roli, jenže... ()

truby

Špionážní thiller, který je trochu naivní, lehce předvídatelný s jednoduchou zápletkou. Přesto se Hitchcockovi podařilo stvořit perfektní filmové napětí, to je jeho mistrovství. Nejvypjatější okamžiky jsou podtrženy temnnou, nervydrásající hudbou. No a Grant s Bergmanovou jsou dvojicí velmi sympatickou, jak vystřiženou z Hitchcockova filmu. ()

Killingjoke

V celku povedený film Alfreda Hitchcocka. Těžko říci, jestli to bylo původním záměrem, ale víc než cokoliv jiného je tohle prostě romantický film s troškou toho napětí a špionážní zápletkou. Ale může tohle všechno divák filmu vytknout? Spíše ne, protože ona romantická story je natolik líbivá a koukatelná, že si tento film vychutná téměř každý Hitchcockův fanoušek a líbit by se mohl i těm ostatním. Cary Grant a Ingrid Bergman (která mi tak trochu připomněla svou roli z Casablancy, zde však mnohem méně naivní a charakterově vyzrálejší) se svých partů zhostili skvěle a člověk jim to napětí a skrývanou zamilovanost velmi lehce uvěří. Závěrečné minuty filmu pak ukazují to, co na Hitchcockových filmech tak miluji, tedy perfektní gradaci napětí, kdy až do poslední chvíle netušíme, jak se tohle vlastně všechno skončí… ()