Když přijede strýček Charlie na jednu ze svých obvyklých návštěv příbuzných do ospalého městečka Santa Rosa, začne jeho obyvatelům jedno z nejnapínavějších dobrodružství. Šarmantního strýčka Charlieho, nebezpečného zabijáka, který cestuje z Philadelphie do Californie a v patách má zákon, ztvárnil Joseph Cotten. Brzy ale jeho dříve nic netušící neteř a jmenovkyně Malá Charlie (Teresa Wright) pojme podezření, že její strýček je vrahem vdov, a smrtelná hra na kočku a na myš začíná. Jak se v průběhu tohoto skvělého psychologického thrilleru neteř postupně dobírá pravdy, nezbývá psychopatickému zabijákovi nic jiného, než svou nejmilejší příbuznou zavraždit. (oficiální text distributora)

brasek

Doteraz najslabšie, čo som videl od Hitchcocka a kedže ho mám rád, tak som dal netradične o jednu hviezdičku naviac. Balancoval som na hrane nudy, aj keď Alfréd vedel vždy dej strhnúť v tú pravú chvíľu. ()

Misterioso

Taaakže, zase jedna klasika z Hitchcockovy filmografie odškrtnuta. Ne snad, že bych jeho filmy sledoval jen z tohoto povrchního důvodu. Mé hodnocení tohohle filmu bych viděl na takových 7/10, čili takový hitchcockovský průměr, ovšem v porovnání s ostatními filmy stále nadprůměr. Můj dojem je tedy dobrý, především jsem se po celou stopáž nenudil, což považuji za hlavní, ale teď se už jen zaměřím na nějaké ty výtky - hudba není špatná, ale chvílemi je docela dost rušivá, protože je moc výrazná a snaží se "hrotit" situace, které něco podobného nevyžadují. Příběh pak chvílemi (ale opravdu jen chvílemi) postradá logiku a je dokonce lehce naivní. Diváka mého ražení pak ještě zamrzí závěr, který bych si představoval spíše ve stylu vyhravšího úsměvavého villaina, který se chystá na další oběti, ale to už bych chtěl asi v roce 1943 v Hollywoodu moc, že? ()

linger

Nudne a divne od zaciatku do konca. Strycek Charlie ma so sestrou fakt neobvykly surodenecky vztah, kedy maju potrebu si kazdych par minut vyznavat lasku. Aky brat so sestrou to prepana robi? O silnom incestnom nadychu medzi neterou a strykom ani nehovorim... Charlieho kazdy miluje, mne nepripadal ani trochu charizmaticky. Musela som to pozerat na 2x. Tazko verit, ze to natocil majster Hitchcock. ()

watchtower

Neskutečně naivní film a těžké zklamání. Zvláště naivní a nepochopitelné jednání rodiny mi kazilo dojem z celého už tak pomalého filmu. Třeba když neteř našli přidušenou v garáži vůbec neřešili jak se tam dostala a aproč to udělala, ani to že Charli měl klíč u sebe a sotva se holka trochu nadýchala čerstvého vzduch klidně si rodinka odjela na plánovanou přednášku a jí nechali napospas. ()

gizi

Pro mě zcela průměrný film, který si sice dobře sleduje, ale nepřináší nic výjimečného. 60% 31.3.11. ()

Zette10

Hitchcock prostě nikdy nezklame. Zajímavý thriller, u kterého si člověk ani chvíli není jist, jak že bude pokračovat, jakým směrem vyrazí příběhová linie v návaznosti na změny těch nebo těch okolností. A tak to má být. Filmová šablona do budoucna. Nebýt slaboučkého konce (myslím až samotný těžko uvěřitelný pád z vlaku) a prázdných míst ve filmu, dal bych pět. ()

Dr.dogous

Strýček, archetyp zlosyna, jemuž jsou na stopě nepřiliš elitní detektivové. S poctivostí se daleko vskutku nedojde. Naivní film, rozvleklý, plný nelogičností, např. hodně přitažené za vlasy byl závěrečný souboj ve vlaku, jenž zcela atypicky vyhrála slabá dívka. Kdo to kdy viděl, aby dívčina vyhodila stokilového chlapa dveřma z vlaku atd.62% ()

Max40

Joseph Cotten je přímo excelentní,prostě štramák jak má být.Jeden z prvních Hitchových filmů,kde je vše promyšleno do dokonalosti. ()

Johgas

Několik dní v obyčejné, průměrné, šedivé americké rodině. V rodině, kterou rozsvítí a z průměru vytáhne nečekaný příjezd strýčka Charlieho.....ne, není s ním vše v pořádku. Ano, náznaky jsou čím dál tím silnější. Hra kočky s myší je sice do určité míry předvídatelná, ale divák neuhodne kdy a jakým způsobem kočka zaútočí. A kdo přežije? Josepha Cottena jsem viděla poprvé, jeho záporňák byl velmi přesvědčivý - takový ten uhlazený typ, u kterého ještě v půlce filmu váháte, zdali je opravdu záporňák a není-liž to nějaký omyl? Napínavý film. ()

revere

Připomíná mi to staré rock'n'billy nahrávky od Sun Records. Technicky nedokonalé, ohrané, bez velkých myšlenek a výkonů, ale nápadité, invenční, plné energie. Nechce se vám to, ale když už si to pustíte, tak u toho zůstanete s velkým gustem až do konce. ()

symbiotic

Opět řemeselně perfektní Hitchcock tentokrát vsadil na psychologii postav a to na úkor napínavých scén a oddalované pointy. Navzdory absenci techto dvou základních ingrediencí všechno funguje jak má a já opět smekám. ()

eexDon

Für mich - 75%, - /rozvláčný úvod a nic moc mě v tom filmu nezaujalo - hudba, děj, napětí/to už vůbec ne, teda/, dialogy/, + /Teresa + Joseph nebyli špatní a celý film je takový poklidný, odpočinkový, někdy až moc/, hodnocení - dobrý film od Alfréda, ale ničím mě moc nezaujal, kromě toho, že je od Alfréda a že je starý, zatím jsem toho moc od Alfréda ze 40. let neviděl, ale to co jsem viděl mě moc neuchvátilo, 50. léta jsou prostě mnohem lepší, AA- 3/5 ()