Frank Adler (Chris Evans) je svobodný muž, který všechny síly věnuje výchově své energické neteře Mary (Mckenna Grace), zázračného dítěte. Jejich společný šťastný život se ale ocitá v ohrožení ve chvíli, kdy se o matematickém nadání vnučky dozví Frankova arogantní matka (Lindsay Duncan), která už má s Mary jiné plány. (Bontonfilm)

cheyene

Již dopředu jsem tak nějak tušil, že by mi tento snímek mohl padnout do oka a líbit se. Předpoklad to byl správný. Je sice pravdou, že v určitých chvílích je možná zbytečně prvoplánovitě emotivní, avšak to mi nevadilo. K podobným příběhům zkrátka emoce patří a neřekl bych, že by to v případě Gifted působilo lacině. Film mě zaujal jak hereckými výkony, zejména Mckenna Grace, tak dějově, protože coby divák jsem byl spíše nestranný a měl jsem pocit, že jak Frank, tak jeho matka jsou až moc extrémisté a nedokáží najít kompromis. Talentovaná holka jako Mary by se na obyčejné škole musela nudit a vůbec by jí to neprospělo (což Frankovi nějak nedocházelo) a její babička by z ní zase udělala vědátorku, co by neznala nic jiného, než počty, čísla, výzkumy a teorie. ()

Anderton

Osobne ma viac na scenári zaujali postavy strýka a babičky ako samotného dieťaťa. A ten scenár a Webb si toho sú vedomí a poskytujú obom postavám solídne pozadie pre rozohranie celkom krutej psychologickej hry. A nakoniec toho veľa povie aj niekto už dávno mŕtvy. Je Mary obetný baránok tejto hry dospelých? Má právo na vlastný názor? Nemá v niečom predsa len tá babka pravdu? Nie je pre Franka Mary iba nástrojom na vyrovnanie sa s minulosťou aj napriek tomu, že dieťa úprimne miluje? Odpovedí a autorského postoja sa nám nakoniec dostane a sú predvídateľné, ale celkovo zvraty v scenári mi prišli prekvapivé a čo je najdôležitejšie, majú svoju logiku. ()

Lucjen

Je tu všetko čo ste už videli. Nadané dievčatko ktorému zomrela mama, sexy chlap (neverím, že dávam taký prívlastok niekomu kto hrá Kpt. Ameriku) v rozopnutej kockovanej košeli, ktorý síce nemá kariéru, no je strašný pracant a sympaťák. A áno, je tu dokonca aj úžasne milá učiteľka malého dievčatka a prísna stará mama. Bodkou za všetkým je rozkošný jednooký kocúr. Jasné, že ani raz nezaváhate, ako sa zápletka rozuzlí a či budú všetci na konci šťastní. Takéto filmy sa inak ako happyendom nemôžu skončiť. No Gifted má jednoducho šmrnc. O triedu vyššie ho ťahá nielen kamera a výborní herci, ale aj kupodivu zmysluplné dialógy, z ktorých vám nebude trápne a veľmi jemný humor, ktorý je správne načasovaný a vykúzli vám minimálne úsmev na tvári. Väčšinou takéto typy filmov odporúčam s tým, že naň musíte mať náladu, aby sa Vám páčil. Marc Webb vám ju naopak spraví sám. Veľmi jasná odpoveď, že aj gýčovina sa dá natočiť elegantne a dobre. ()

Jara.Cimrman.jr

"Moje učitelka. Asi mi chce říct, kolik je 1+1." Také jsem býval geniální dítě, ale pak jsem z toho raději vyrostl a dneska úspěšně předstírám, že nevím, kolik je čtvrtá odmocnina ze 104,060.401. Po zhlédnutí tohoto snímku jsem se navíc dozvěděl, že bych chtěl být stejně dobrý táta jako strejda Frank - i s tím pátečním sexem. Frank mě zkrátka bavil, Mary mě bavila, Bonnie mě bavila, babičku jsem nenáviděl a proto jsem si to celé dost užil. Nejvíc mě zaujalo "publikování až po smrti", protože takovou facku bych od dětí dostat nechtěl. Takže běžte si hrát a jezdit na kole, Einstein prý taky jezdil, a Trachtenbergovu metodu, cyklometrické funkce nebo diferenciální rovnice si zopakujte až před spaním. ()

lamps

Webb skvěle vykresluje vztah dvou ústředních postav, dialogy jsou vtipné a chytré a celkově se na to kouká moc krásně (a to nejsem homosexuál a pohled Chrise Evanse mě nijak nerajcuje) - ovšem jen do chvíle, kdy se rozjede klíčová zápletka a nastoupí neoriginální a ohraný příběh. Přestože jsem to celé se sympatickými aktéry rád prošel, vážně mi přišlo líto, že se scénář vydal zrovna touhle cestou soudní tahanice a víceméně upustil od aklimatizace geniální Mary v normálním prostředí a rozvíjení vztahů s vedlejšími postavami, což mi přišlo na všem zdaleka nejzajímavější a původní. Pár momentů je moc hezkých a emocionálních, ale třeba očekávaný závěr bohužel vyšumí jako bublinky z špatně chlazeného piva - a je to škoda, protože Webb místy fakt umí vyvolat opojný pocit dobře skladované a čepované Plzínky... ()

• Aby si Mckenna zapamatovala složité rovnice k vyřešení při natáčení, tak společně s maminkou si na ně složila písničku. (Azuko)
  • Když Mary (Mckenna Grace) čeká u doktorky, tak se mění počet kostek na stole před ní. (Duoscop)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů