Sežráni zaživa

(festivalový název)
  • USA Eaten Alive (více)

Zchátralý hotýlek na turisticky atraktivním místě se během jednoho večera změní ve vražednou spirálu, kterou rovným dílem pohání krokodýl v nedalekém močálu a šílený válečný veterán, toho času vedoucí hotýlku. (5150)

Kusko.t2

Ťažká ptákovina! Ak by titulky filmu neuvádzali meno režiséra, ani by ma nenapadlo, že za tento umelý a nezaujímavý horor môže práve Tobe Hooper, režisér predchádzajúceho THE TEXAS CHAIN SAW MASSACRE. Podobne ako u tejto Hooperovej prvotiny, aj v tomto prípade sa údajne režisér nechal pri tvorbe filmu inšpirovať skutočnosťou, konkrétne príbehom amerického sériového vraha Joea Balla. Joe mal v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia zabiť 20 žien práve spôsobom, ktorý tak toporne Hooper zrežíroval – t.j. prostredníctvom papule domáceho aligátora. Verte, že ak ste videli plagát filmu, najväčšiu porciu z krvilačného aligátora máte za sebou. Vo filme sa prakticky neobjaví! Hlavnou výplňou lacného hororu s minimom atmosféry a ešte menšou porciou krvavých nechutností, je preto postava Judda, miestneho šialenca vlastniaceho malý hotel s jazierkom, ktorého jediný herecký prejav je postavený na ksichtoch a úškleboch. Judd mi výzorovo trocha pripomínal amerického autora a klasika literárneho hororu, Stephena Kinga :) V tomto prípade teda takého zapraseného, neustále šklebiaceho a vlasatého pošuka, pobehujúceho po svojom malom hotely ako slepý Quasimodo s kosou :) ### Aj to minimum nechutností, ktoré "Eaten Alive" obsahuje, si dokázali všimnúť pozorní cenzori. Vo Veľkej Británii to bola známa BBFC, ktorá už v roku 1978 nepustila do kín nezostrihanú verziu, ale iba Cut. Podobne tomu bolo aj čo sa týka následnej distribúcie VHS nosičov do požičovní (vydanie štúdiom "VCL"). V júli roku 1982 prichádza distribučné štúdio “Vipco“ so svojou Uncut verziou filmu. Cenzori z BBFC to ale nenechali len tak, čoho výsledkom bolo udelenie banu z júla roku 1983, vyplývajúceho z umiestenia filmu na zoznam "Video nasties". Všetky nosiče sa z trhu museli preto stiahnuť. Ban hororu "Eaten Alive", v Británii známy pod názvom “Death Trap“, pominul v decembri 1985, kedy sa zo zoznamu vyradil. Následný release štúdiom “Vipco“ z roku 1992 ošetrený certifikátom BBFC (Rated:18), bolo potreba skrátiť o 25 sekúnd, aby vyhovoval zaradeniu. Uncut je na britskom trhu k dispozícii od roku 2000, kedy je remasterovaná verzia uvoľnená na DVD nosičoch zásluhou distribučného štúdia "Tedderwick" (Rated: 18). ()

lamps

Hooper mě fascinuje. Nejdřív natočí nejlepší horor všech dob, v němž každý aspekt perfektně funguje a splňuje svůj účel, a následně zplodí výtvor ne nepodobný omezeným fantaziím chovance Jedličkova ústavu. Sem tam probleskne záchvěv zajímavého nápadu a smrdí z toho kromě narcistického odkazování k sobě samotnému i jakási úcta ke klasikám žánru, avšak takovéhle prznění inteligence a vkusu je to poslední, co by si klasiky (včetně Hooperova předešlého filmu) zasloužily. Chybí logika, chybí postavy, které by nebyly debilní, a zcela schází zde potřebný nadhled. A párek odhalených koz a jedna hláška Roberta Englunda to nemohou zachránit... ()

Xeelee

[Festival otrlého diváka 2009] Pojďte rychle, než naštvete toho krokodýla. Je strašně zuřivej. Sežráni zaživa je vtipnej buranskej horor plnej hlášek z kategorie tak špatné až je to docela dobré a je esenciálním ztvárněním šílenství v podobě bývalého vojáka, který začal fušovat do turistického ruchu. Atmosféru dokonale dokresluje červený filtr a důkazní materiál po běsnění našeho magora s protézou odstraní jeho mazlíček, obývající jezírko u hotelu. Občas si ale rád smlsne i na jiných domácích mazlíčcích. Mám takový pocit, že jejich majitelé by asi tenhle hotel ostatním nedoporučili, kdyby se z něj dostali živí. Tatínek se postará o draka. Kdybych do hodnocení započítal i dokonalej simultánní dabing z frániny, kterej komické stránce filmu dává úplně jiný rozměr, tak bych určitě ještě jednu * přidal. ()

ancientone

Tri roky po šokujúcom vrchole a debute zároveň sa Tobe Hooper púšťa do témy veľmi podobnej (v princípe takej istej), akurát zachytenej v inom uhle pohľadu. Hotel na mieste odkadiaľ je všade ďaleko s asociálnym sado-týpkom a aligárotom (pardon - krokodílom!), akého dnes možno kúpiť počas letných dní v ktoromkoľvek hračkárstve, s trochou šťastia v akciovej cene -40%, v jazere vedľa domu. Fatálna chyba ostatných je objavenie sa v nesprávny čas na zlej adrese. Oproti absolútne drastickému realizmu TCHM tento krát Hooper vsadil na (úsmevné) desenie, samoúčelné a vykonštruované, zjednodušené do formy akéhosi krvavého prízraku. Jasná ukážka filmu kde atmosféra okato dominuje nad minimálnou (skoro nijakou) dejovou "zápletkou" slasherového druhu. Pôsobivá hra tieňov, tmy a svetla, kontrastných farebných kominácií a hudby vyvoláva dojem triezvejšej verzie SUSPIRIE D. Argenta z toho istého roku. Ku koncu už Tobe nekopíruje len Spielbergove Čeľuste, ale vykráda aj samého seba a napriek týmto faktom spojených s logickými medzerami sa jedná o uchádzajúcu pokleslú zábavu úrovne B. Rob Zombie si najskôr olizuje prsty a mrle: "SPLENDID!". Staré lacné freakshows sú super. ()

Hunter2222

Po prvej vražde som bol z filmu dosť sklamaný. Bol to taký štýl vraždy, ktorý zrovna nemusím. Ale ako pribúdali ďalšie, tak sa mi to začalo dosť páčiť. Film mi pripadá ako šialená zmiešanina Psycha a krokodílieho hororu. Celé to má super atmosféru a k tomu sa to odohráva v jednu noc. Krokodíl nevyzerá našťastie príliš umelo. Hlavný záporák je fakt riadny šialenec, ale vo filme sa nájde viac (všetky) postáv, ktoré vyzerajú, alebo sú šialené. Na TCHSM to určite nemá, ale je to vynikajúci exploitation horor s atmosférou 70. rokov. ()

• Volně založeno na příběhu o Joe Ballovi (známém také jako modrovous z jižního texasu nebo krokodýlí muž). (Chatterer)