Reklama

Reklama

Africká Královna

  • Velká Británie The African Queen (více)
Trailer 2

Katharine HepburnováHumphrey Bogart v úsměvném příběhu anglické misionářky a kanadského dobrodruha... Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut,jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (247)

Agatha 

všechny recenze uživatele

Co jiného se dá očekávat, když se v Africe sejdou dva vynikající herci a zručný režisér? Samosebou úchvatný a nadčasový film, po 70 letech od svého vzniku stále fascinující, při jeho sledování jsem přestal myslet na vše ostatní, jen jsem si vychutnával skvělé herecké výkony, trefné dialogy, kameru, skutečnou i studiovou Afriku a v neposlední řadě i dabing (z roku 1980) Vladimíra Brabce a Jaroslavy Adamové (její neustálé "...pane Allnutte..." je přímo senzační)! Zlaté "staré" filmy, ještě že je máme! Tohle by už dnes nikdo nesvedl, ani z poloviny tak dobře... ()

Rimsy 

všechny recenze uživatele

Bogart je prostě neskutečný... Takovým jeho "herectvím mimochodem" si mě vždycky omotá kolem prstu, tentokrát ve skvělé kombinaci s Katherine Hepburnovou. K obrazovce mě přikovala jenom ta dvojice sama o sobě. Bohužel film podle mě nenabízí moc navíc, což mi na plné hodnocení nestačí... Ale pokoukání parádní:) ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Já vím, že je to klasika, ale nemůžu si pomoct, nebavilo mě to. Ani té chemii mezi těmi dvěma jsem moc nevěřil. Makety lodi a figurky postaviček plus zadní projekce moc na zážitku nepřidaly. Vlastně nejlepší je to v tom rákosí či travinách, kdy uvíznou, tam konečně jsem o ně měl nějaký strach a vyznívalo to tím správným zoufalstvím. Na druhou stranu nejtrapnější je scéna, kde Humphrey Bogart imituje zvířata, Konec na německé lodi mi přišel už příliš neuvěřitelný a dokonce chvílemi směšný. Jinak oba herci samozřejmě se snaží, co to jde, ale možná měl být film kratší, aby byl údernější a zajímavější. Btw, by mě zajímalo, jak se jim do lodě vešlo tolik věcí, které zrovna aktuálně potřebovali cestou? ()

iamek 

všechny recenze uživatele

Chemie mezi dvojicí Humphrey Bogart a Katharine Hepburn funguje bezvadně. Bez téhle herecké dvojice by snímek skončil asi v propadlišti dějin, ale tihle dva Africkou královnu pozvedli úplně na jiný level. Moc sympatická romantická komedie, která ze začátku docela nudí, ale po pár minutách vás v táhne do děje. ()

ripo 

všechny recenze uživatele

Úžasný príbeh (miestami naivnučký) podčiarknutý bravúrnymi hereckými výkonmi Humphrey Bogarta a Katie Hepburn ... Kto by chcel študovať len postavu Rosie, tak okrem perfektného sa vžitia do postavy sa u pani Hepburnovej sa dá ukázať, koľko tvárí môže mať žena ... Pokorná a rozhorčená za organom v kostole, starostlivá v opatrovaní, smutná pri bolestbej strate milovaného blízkeho, ale na druhej strane aj panovačná takmer 5 minút po nalodení, ale i milá a láskavá pri nesmelom vyjadrení citov .... Také sú ženy !!! ... ... ... Film „Africká královna", natočený v anglické produkcí podle populární novely anglického autora C. S. Forestera, patří svým námětem mezi díla dobrodružného žánru, která sledují především účel pobavit, aniž si kladou nějaké vyšší nároky. Na rozdíl od běžných produktů tohoto typu zaujme tento film vkusem i mírou, které jen zřídka překročí přijatelnou hranici. Přispívá k tomu především režie jednoho z nejlepších amerických režisérů Johna Hustona, který opustil Hollywood a natáčí v současné době v Evropě, kde nachází příznivější podmínky pro svou práci. Film „Africká královna" byl natáčen z velké části v Africe a jeho realisace vyžadovala značné námahy i řemeslné vyspělosti. Pozoruhodné jsou především trikové snímky. Dobrou úroveň má kamera, která poměrně zdařile potlačuje nedostatky barevného systému Technicolor. Filmový přehled 21/1954 ()

Galerie (83)

Zajímavosti (27)

  • Humphrey Bogart (Charlie Allnutt) trval na použití umělých pijavic. John Huston to odmítl a přivedl do londýnského studia chovatele pijavic s nádrží plnou živých pijavic. Bogartovi se z nich dělalo nevolno a byl velmi vynervovaný, což byly právě emoce, které od něj Huston potřeboval. Nakonec byly na herce nasazeny umělé pijavice a na chovatelově hrudi byl natočen blízký záběr skutečné pijavice. (HellFire)
  • Opravená loď „African Queen“, která byla použita pro natáčení filmu, kotví na ostrově Key Largo na Foridě. Je možné na ní podniknout projížďku po kanálech v Port Largu. (montimuf)
  • Scény v řečišti s rákosím se natáčely v Dalyanu v Turecku. (HellFire)

Reklama

Reklama