Reklama

Reklama

Africká Královna

  • Velká Británie The African Queen (více)
Trailer 2

Katharine HepburnováHumphrey Bogart v úsměvném příběhu anglické misionářky a kanadského dobrodruha... Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut,jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (247)

anais 

všechny recenze uživatele

Nevím nevím jestli to tak tehdy John Huston myslel, ale u Africké královny jsem se nasmál víc než dost. Ano, je to komedie, ale příběh je tak naivní (aspoň dnes tak působí, i když i v době svého vzniku se jistě jednalo o oddychovou záležitost), až se divák směje v momentech, které jsou míněny vážně. Tento nedostatek paradoxně přispívá k velmi příjemné nostalgičnosti, která z Africké královny čiší. Dále pak tam, kde zklamává příběh všechno vynahrazuje Bogard a Hepburnová, a jejich skvělé výkony. Na druhou stranu Hustonova režie mi přišla rutinérská, bez nějakých zajímavějších nápadů (snad jen ten úvodní černošský „zpěv“ v kostele působí velmi emotivně). ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Vodný variant road movie je klasikou ani nie tak kvôli slávnemu Johnovi Hustonovi, ale najmä kvôli dvom vynikajúcim hercom, ktorí bezproblémovo ťahajú celý film. Majú k tomu pomerne chabý dej, ale dobre napísané dialógy a zaujímavý vývoj postáv, umožňuje zabudnúť na túto slabinu. Africká kráľovná by však nepatrila medzi klasiku, nebyť skvelých hereckých výkonov oboch predstaviteľov, pričom Humphrey Bogart ťahal za kratší koniec a Oscara získal asi preto, aby z toho nemal komplexy. Katharine Hepburn úloha staropanenskej misionárky padla ako uliata a to, s akou razanciou sa ujala kormidla (nielen lodného, ale aj dejového a vzťahového) si zaslúži obdiv aj po rokoch. ()

Reklama

Boss321 

všechny recenze uživatele

Tak tomuhle říkám romantika! John Huston natočil tento snímek v hodně nezvyklém prostředí a to v mých očích dělá film ještě více poutavější. Výkony Humphreye Bogarta a Katharine Hepburn jsou jedním slovem famózní, kdyby oba získali Oscara, tak by se nikdo nemohl příliš divit. Získal ho jen Bogart, pro kterého to byl zároveň jeho jediný Oscar a po kterém pronesl onu legendární větu, že doufá, že už nikdy žádného Oscara nezíská! Tento film se stal klasikou, pod čímž se mohu jen a jen podepsat! I když dnes působí trochu zastarale, tak mě to vůbec nevadí. Exotické prostředí, brilantní dialogy, bombastické herecké výkony a skvělá Hustonova režie mi vše vynahrazují. Nezbývá než všem vřele doporučit, i když neříkám, že každému to úplně sedne....... ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

I tento film, byť je hodně dobrý, už přece jen ztratil část svého dřívějšího kouzla. Bogart a Hepburnová zde ztělesňují dvě skutečně protikladné povahy a opět potvrzují staré známé pořekadlo, že protiklady se přitahují. Jejich "bezchybné" soužití na palubě malé lodi je umocněno likvidací zásob whisky, kterou slečna Sawyerová vylije do vody, což kapitán dlouho nemůže vydýchat. Ani se mu nedivím. ()

Tomco 

všechny recenze uživatele

velmi sympaticke herecke vykony ustrednej dvojice bogart - hepburnova, priatelna stopaz, dobry scenar, avsak mna osobne velmi rusili dobove atelierove efekty, ktore mi stale davali najavo, ze nie som v realnom prostredi, ale vo filme. tak ale samozrejme pisal sa rok 1951, uvedomuejm si to. inak nemam vyhrady. oldschool dobrodruzna romantika na jedno zhliadnutie moze byt. /časom zvyšujem o hviezdičku nahor/. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (27)

  • Loď, která byla použitá pro natáčení, byla postavena v roce 1912 v Anglii a sloužila Britské východoafrické společnosti v letech 1912 až 1968 k přepravě pasažérů a nákladu přes jezero Albert na hranicích Ugandy a Belgického Konga. (HellFire)
  • Opravená loď „African Queen“, která byla použita pro natáčení filmu, kotví na ostrově Key Largo na Foridě. Je možné na ní podniknout projížďku po kanálech v Port Largu. (montimuf)
  • Přibližně polovina filmu se natáčela v Anglii. Například scény, v nichž jsou Charlie (Humphrey Bogart) a Rose (Katharine Hepburn) ve vodě, se natáčely ve studiových nádržích v Isleworth Studios v Middlesexu. Natáčení takových scén v Africe by bylo příliš nebezpečné. (Rodriguez)

Reklama

Reklama