Interview s upírem

• USA Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (více)

Napij se ze mě a budeš žít věčně... Když americká spisovatelka Anne Riceová publikovala svůj první román Interview s upírem (1976, česky 1996), kniha se nesetkala s právě vlídným kritickým ohlasem, ale stala se natolik oblíbenou, že autorka v následujících desetiletích vydala celkem jedenáct pokračování známých pod souborným názvem Upírská kronika. Bylo jen otázkou času, kdy o látku projeví zájem Hollywood. Na začátku devadesátých let filmová práva získala společnost Davida Geffena a pověřila autorku napsáním scénáře. Režie se ujal irský tvůrce Neil Jordan, který dosáhl velkého úspěchu působivým dramatem Hra na pláč. Film Interview s upírem (1994) byl kritikou přijat vesměs kladně a stal se velkým diváckým hitem. Hlavní roli upíra Louise, vyprávějícího svůj více než dvousetletý životní příběh mladému novináři, vytvořil do té doby jen málo známý Brad Pitt, který se rázem stal populární hereckou hvězdou. Jeho partnerem v úloze upíra Lestata byl Tom Cruise, jehož obsazení bylo sice zpočátku předmětem rozporných reakcí (autorka dávala přednost Rutgeru Hauerovi), ale po dokončení filmu byla jeho nezvykle záporná postava přijata s respektem. Ohlas snímku podnítil určitou obrodu upírské tematiky, která byla později úspěšně prezentována především formou televizních seriálů, např. Pravá krev nebo Upíří deníky. Film je věnován předčasně zemřelému Riveru Phoenixovi, který měl původně hrát postavu mladého novináře, jehož nakonec ztělesnil Christian Slater. (Česká televize)

SeBig

Kdyby tam nebyl ten uřvanej malej parchant Kirsten Dunst bylo to bezchybný. Takhle za tu malou svini, kterou jsem měl chut zabít já sám odebírám hvezdu. Chudák Cruise.. ()

Ghoulman

Jordan vybral z literární předlohy opravdu to nejlepší. Některá místa zcela vynechal (honbu za východoevropskými upíry, život s Madeleine) a pozměnil například konec, který je ve filmu mnohem překvapivější a dynamičtější, než v knize. Každopádně ještě před projekcí byste měli být varováni, že Interview s upírem není typicky upírskou podívanou. Jestliže čekáte klasický horor se zlými monstry, upírskou romantiku či akci alá Blade, jděte o dům dál. Tento film je spíše existenciální sondou do (ne)života ústřední trojice upírů a ačkoliv jsou zde často rozprostřené otázky zla, lásky i smrti, tvůrci je překládají spíše ve stylu hloubavém a v náznacích, nikoliv pomocí akce (a už vůbec ne ve stylu láskyplných vyznání na paloučku při sluníčku, kdy se ústřednímu upírovi diamantově leskne jeho překvapivě bezuhrovitý obličej). Co kromě toho ještě dodat? Atmosféra jednotlivých historických období a míst je úchvatná, hudba nezapomenutelná a herci jsou jedním slovem skvělí - ať již se bavíme o stále posmutnělém Pittovi, který má tu smůlu, že se nemůže zbavit lidského svědomí, ačkoliv už člověkem není nebo o ženě, která se pro změnu nemůže zbavit dětského těla, ačkoliv je dávno duševně dospělá (Kirsten Dunst). A nakonec je zde nebývale démonický, nebývale rozšafný (a nebývale blonďatý) Cruise, jehož Lestat de Lioncourt pro mne zůstává dodnes jeho nejšťavnatější rolí. ()

marhoul

Interview s upírem je velká paráda! Nádherná výprava, kostýmy, hudba, parádní obsazení. Viděno v kině a jsem za to ráda. Ani po letech neztrácí nic na svém kouzlu. ()

Zazie

Velmi zdařilá adaptace. Určité změny oproti předloze jsou akceptovatelné, hlavně že celková atmosféra zůstala zachována. Dobrý casting, obzvlášť Tom Cruise byl výborný (a to ho nijak zvlášť nemusím). Jen mi typově moc neseděl Brad Pitt - ty jeho naducané tváře se podle mě k upírovi moc nehodí. Viděla bych tu radši Jeremyho Ironse. ()

mat.ilda

Mladík neunese ztrátu milované ženy a hledá smrt, elegantní upír mu však nabízí další variantu a on nakonec příjímá - není to však dobrá volba, jak se z vyprávění jeho příběhu dozvídáme. Snímek má atmosféru, napětí, skvělou hudbu a vynikající herecké výkony. Přestože hlavní hvězda filmu byla nakonec zastíněna výkonem B. Pitta, stal se pro mě tímto filmem Cruise jedním z oblíbených herců, protože se nejspíš navždy zbavil rolí hošanů s typicky americkou manýrou. ()

Oktavianus

Vůbec mě nepřekvapuje to, co se tady dočítám. Tedy že mnozí zdejší pisatelé považují tento film společně s o dva roky starším Coppolovým Draculou za "nejlepší upírský film" a kdesi cosi. Ani omylem, vážení. Dokazuje to totiž, že jste žádný kvalitní upírský film neviděli. Tak jako je Riceové kniha nepěkně nudná (další jsou prý lepší, nevím, já četl pouze Interview), podobně táhlý je i film. Srovnání s Twilightem vůbec není mimo mísu: právě u Coppoly a tady začala módní vlna ufňukaných sebelítostivých přihřátých upírků, co umí leda skuhrat, což ničí upíří žánr dosud. Vtipné taky je, že někdo napíše, jak jsou herci skvělí, a ostatní to tu papouškují do omrzení. Není to pravda. Kromě Kirsten Dunstové ani nikdo nemá co hrát (což nakonec řekl i sám Pitt), protože scénář je plochý, roztahaný a nekonečně nudný, takže Brad Pitt se jen celou dobu tváří jako ublížený mopslík, Tom Cruise se prostě jen přiblble směje a Banderas má tak málo prostoru, že nic předvést ani nestihne. Celou první polovinu jsem filmu jsem přemýšlel, že to ani nedokoukám, naštěstí od příjezdu do Paříže se to trochu zlepšilo a něco se i dělo. Pobavil mě i závěrečný vtip, který do tématu tohoto filmu vůbec nepasoval (asi proto se mi líbil), i atmosféra na začátku, kde výtvarná stylizace připomínala filmy od Hammeru. Bohužel jen krátce. Pak nastoupily dlouhé řeči o ničem (za to, že přesvědčili lidi o tom, že tento film má myšlenku, i když je ve skutečnosti intelektuálně naprosto plytký, tvůrcům skládám poklonu) plus homoerotické a pedofilní napětí (což se mi ovšem líbilo). Ale ten děj, ten děj! Vždyť se tam Pitt jen tři čtvrtiny filmu lituje! Nerad to říkám, ale scénáře by měli psát profesionálové, ne spisovatelé. Ti se utápějí ve svých představách a zde je výsledkem příběh dějově prostinký a dětinsky obnažený jako hrdlo malé holčičky. Jeden z nejpřeceňovanějších filmů ČSFD. ()

sharky

Nááádherná výprava, povedený scénář (což u knižních adaptací nebývá vždy pravidlo), pár opravdu hororových scén a skvěle hrající Brad Pitt. ()

Jinny

"Co se děje, drahá?"-"To je rakev!"-"No to je. To asi musíš být mrtvá." Výborný zvrhlý film, který jsem jako malá chtěla vidět, ale v televizi ho prostě nedávali. Jen málokterý americký režisér by to dokázal natočit takhle, zato Irovi Jordanovi stačilo řídit se instinktem a vsadit na atmosféru. Elliot Goldenthal měl dostat Oscara za hudbu. A ortel? Upírci jsou tu sice ztracené existence, zato Cruise dokázal, že není ztracený herec. ()

anais

Nádherně odvyprávěný, epický příběh zachycující tři století v životech upírů Louise a Lestata. Tenhle film je zásadní v mnoha aspektech - v tom, jak neskrývaně akcentuje homosexuální podtón upírských spojenectví, dále pak snahou neservírovat divákovi jen nějaký horor, ale pochmurnou a chvílemi takřka zdrcující historickou fresku, kde upírské téma jako by posluhovalo vyšším sdělením o samotě, otázkách týkajících se dobra a zla atp. K vynikajícímu scénáři Anne Riceové, která si ho zpracovala na základě vlastní knihy, přidejte hutnou režii Neila Jordana vtahující vás do příběhu podobně jako staré viktoriánské romány, a samozřejmě neuvěřitelné obsazení. V mém osobním žebříčku upírských filmů je tenhle na prvním místě. ()

honajz

Je poznat, že scénář psala ženská - to je tak teploušské, až to hezké není. V podstatě není o čem hrát, postavy jsou ploché, nezajímavé, nudné, lokace nijaké, pořád se tam tajuplně šeptá, ale odnikud nikam to nevede, a i herci jsou mi zde hodně nesympatičtí. ()

GigaPudding

S každým dalším podíváním se mi Interview s upírem zdá lepší než předtím :). Krásná výprava hned od první scény, která je jak z nějakého historického romantického dramatu než se v okamžiku přesune do hororové roviny, kde se začne hned předvádět Tom Cruise jako snobsky bohémský upír Lestat a je na něm znát, že si hraní téhle postavy očividně užil. Louis Brada Pitta má být takovým "rozervaným" romantickým hrdinou, který brzo zjistil, že ten věčný život, který chtěl na začátku není zrovna zábava pro něho, ale zároveň nemůže odolat si tuto upírskou existenci trošku užít, akorát teda ten Brad ho hraje tak nějak ploše, i když má spoustu světlých chvilek, ale stává se že působí někdy docela prkenně při hraní té "rozervanosti" nebo odstupu a chladu, protože bych čekala trošku širší repertoár hlubších emocí od upíra, který ještě nezapomněl na svoje "lidství". Lestat je oproti němu mnohem zábavnější postava, protože je to takový dospělý kluk, co si rád hraje a za x let svého upírství získal určitý nadhled a dokonce v pár momentech ukáže i vážnější tvář, kterou se ale snaží normálně skrývat, což Tom Cruise zahrál pěkně. Hlavně ale Lestat přes svoje roky pořád zůstává klukem co si chce užívat a hrát, což je nejlíp vidět v kontrastu s postavou mrňavé Kirsten Dunst, která zahrála dospělé dítě tak, že by člověk skoro nevěřil, že jí doopravdy bylo jen 12 a její postava vyznívá dospělejší než Lestat a taky narozdíl od Louise ví co od života chce. V zajímavých vztazích Louise, Lestata a mrňavé Claudie se s cestou napříč stoletími dostane příběh až k epizodě s upírem Armandem a jeho partou, která mi přišla tak trošku navíc a jen jako takové umělé popostrčení příběhu dál, protože Antonio Banderas se moc nevytáhl a celá ta upírská parta okolo byla taková nijaká místo toho aby spíš ukázala nějakou skrytou stránku upírského života, kterou Louis neznal, protože ani nevěděl, že je těch upírů víc. V závěru filmu se naštěstí ale vrací ta romantičtější stránka filmu a nakonec i ta cynicky humorná a kdo se ani neusmál u závěrečné scény, tak ten tomu nerozumí :). Pětka jasná, ale pro jistotu by bylo potřeba ještě jednou zmínit, že ten Tomův Lestat s těmi jeho výstupy v domě, kde bydleli a s jeho učením Louise životu upíra a s jeho taneční oslavou zrození Claudie byl moc super a zvlášť proti Armandově a Louisově křeči a mrňavá Kirsten Dunst byla super ještě víc než když byla velká ve spidermanovi. :) ()

Ivoshek

Dobrej příběh, hodně vizuální, na to, že se většina odehrává v šeru. Akorát mi pořád není jasný, jak teda upíra zabít, nebo tedy alespoň Lestata. ()

SOLOM.

V tomto případě jsem doslova nepolíben knižní předlohou, takže nemůžu srovnávat a snad i díky tomu jsem neměl během sledování žádné předsudky. Byl jsem však trochu vyděšen spojením romantického dramatu a upířiny, protože tato kombinace mi nikdy příliš nevoněla. Naštěstí se ukázalo, že mé pochybnosti byly v tomto případě téměř zbytečné. Přece jenom byl celý příběh postaven na dramatických okamžicích a rozhodnutích a ona romantika tu nebyla zas až v takové míře, kterou bych nedokázal překousnout. Zvlášť když to mělo téměř po celou dobu slušnou atmosféru. Hlavně se mi ale líbila první polovina filmu. Prvotní setkání Lastata s Louisem a jejich následné rozepře i vzájemné soužití, bylo podtrhnuto několika velice povedenými scénami (hlavně co se krmení týče). No a když k nim přibyla i ještě hodně mlaďoučká Kirsten, šla kvalita příběhu hodně nahoru. Ta malá mrška si ihned získala mé sympatie a asi ze všeho nejvíce ta její panovačnost a lstivost. Oba její herečtí kolegové si však vedli rovněž velice dobře a přestože chtěl Pitt natáčení opustit, bylo dobře, že zůstal až do konce. Líbil se mi o fous víc než Tom. Pak ovšem přišla na řadu jejich zrada a putování do Paříže a tady už mě to moc nebavilo. Upíří představení sice splnilo kvótu nahoty, ale jinak mi to přišlo lehce přihřáté a jediné, co mě probralo z lehké letargie, byl konec malé Claudie a té zrzavé upírky. Tak nějak tomu začal v mých očích docházet dech. To však nemění nic na tom, že je tento kousek v mých očích pořád ještě nadprůměrná podívaná a to hlavně díky již zmíněným hereckým výkonům a samozřejmě úchvatným kostýmům.70% ()

Ilicka

Poutavá upírská historie se skvělou, takřka fyzicky mrtvolnou atmosférou. Brad Pitt se překonává, jeho Louis je věrohodná osobnost, cítila jsem z něj zoufalství, bolest, krutost, z jeho gest boj mezi lidským a upírským já... Jeho protipól Tom Cruise jako Lestat rovněž září, sálá z něj dekadence a velmi zvrhlý smysl pro humor. (Jeho výstupy byly svým způsobem všechny velmi vtipné.) Kirsten Dunst se nenechává staršími kolegy herci vůbec zahanbit a Olívie, krví posedlé upírské děvčátko je křehké i děsivé. Tempo filmu je sice v druhé půlce filmu pomalejší, ale díky perfektně dekadentnímu závěru (Tom Cruise je alespoň pro tentokrát vážně borec) se na to dá zapomenout. Hudba, kulisy, kostýmy - byla jsem zcela uchvácena. Neil Jordan je vážně klasa. ()

Sofia

Prvních 30 minut jsem byla nadšená, pak to pomalu opadalo a ke konci už převládal nezájem, jak to vlastně dopadne. Vcelku je to ale výborně udělaný film se dvěma charismatickými upíry (Pitt a Banderas), pár lekačkami a překrásnými kostýmy. Všechny ale s přehledem přehrála Kirsten Dunst. Divím se, že nebyla za svůj výkon alespoň nominovaná na Oscara za nejlepší herečku ve vedlejší roli. ()

JASON_X

Mám rád filmy o upírech, mám rád období tzv. "dekadence" a "fin de siècle", mám rád filmy s pompézní výpravou, mám rád filmy esteticky "vymazlené", takže musím mít samozřejmě rád i tenhle nesmírně povedený kousek. Každý normální člověk, který tenhle film uvidí, musí jistojistě ihned zatoužit stát se upírem, o tom žádná. Je to tak romantické, tak cool, tak sexy... A samozřejmě víc se mi líbil "zlý" upír Cruise, než ta sentimentální fňukna Pitt. Bezkonkurenčně nejlepší postavou byla ovšem vampýrská lolitka v podání tehdy ještě dětské herečky Kirsten Dunst, naprosto úžasná role a naprosto úžasně zahraná. Nejpůsobivější moment - když se Brad Pitt poprvé rozhlédne svýma upírskýma očima a jeho pohled se setká s pohledem sochy hřbitovního anděla - dokonalé. Nejvtipnější a existencialisticky nejsilnější moment: "Upíři, kteří se vydávají za lidi, kteří se vydávají za upíry." "Jak avantgardní." Až budu velký, také chci být upírem... ()

mm13

Nie je to síce dokonalosť sama, ale chutí aj po rokoch. Dokonca chutí o čosi viac, resp. chutí inak a stále veľmi... Klasika! Poteší najmä Brad Pitt (dúfajme že sa čoskoro oslobodí od image modelčeka a vráti k podobným rolám), ktorý sa veru, na rozdiel od večne rozškľabeného Lestata, mal čo obracať. Kirsten Dunst tiež nemožno inak, iba obdivovať a Banderas s Reom asi vo svojich maskách aj spali, keď im na presvedčivosť stačil takýto malinkatý priestor! ...škoda len inteligencie Neila Jordana, ktorá by si istotne poradila aj s o čosi náročnejším, povedzme ešte poetickejším spracovaním. (Najväčšia škoda je ale Rivera Phoenixa - postava Daniela Malloya je pre vyznenie tohto príbehu PODSTATNÁ, Christian Slater si s ňou neporadil ani z polovice. Čo u mňa predstavuje rovnaký problém, aký mám s Rayom Liottom v Goodfellas a preto skrátka nedokážem ísť v hodnotení najvyššie) ()

becki_tu

Po vizuální stránce skvost, po herecké stránce rovněž bez připomínek (taky od Brada Pitta a Toma Cruise se nic jiného ani nečeká), ale dojem mi kazí překombinovaný děj, který s natahovanou stopáží tvoří někdy trochu nudný celek. Díky lepší druhé půlce a zvládnutému závěru zůstávám někde napůl cesty mezi 3 a 4, ale pořád ve mě převládá mírné zklamání, ikdyž s krvavou příchutí. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

20.07.2014

Cruise, Pitt a jízda do pekla

Cruise, Pitt a jízda do pekla

24.12.2013

Pokud se tohle povede, dvě vyzrálé megahvězdy se objeví na plátnech bok po boku už podruhé – určitě si vzpomenete na hororový epos Interview s upírem, kde Cruise trénoval Pitta v prokousávání tepen.… (více)

Interview s Ježíškem

Interview s Ježíškem

10.12.2011

Anne Rice, autorka desetidílné knižní série Vampire Chronicles, podle které vznikly filmy jako Interview s upírem či Královna prokletých, překonala koncem devadesátých let vážné zdravotní potíže,… (více)