Náš dědek Josef

Předloha:

Jaroslav Matějka (kniha)

Kamera:

Josef Illík

Bohuš Záhorský, Svatopluk Skopal, František Filipovský, Miroslav Homola, Otomar Korbelář, Josef Kemr, Vladimír Hlavatý, Jiřina Šejbalová, Oldřich Vykypěl (více)

Příběh filmu NÁŠ DĚDEK JOSEF je situován do moravské vsi vinařského kraje počátku 50.let, vrací se však i do starších životních období hlavního hrdiny. DĚDEK JOSEF si přes své vysoké stáří zachovává svéráznou životní filozofii a osobitý humor, který mu vždy pomáhal překonat obtížné chvíle jeho života a spolu s ostatním, staříky ve vsi nezůstává stranou žádných událostí, kterými obec žije. Dějovou osu filmu tvoří devět na sebe navazujících příběhů, které zahrnují všechny roční období, folklórní ráz i poetickou tvář jižní Moravy. (oficiální text distributora)

Hombre8

Film pro starší a pokročilé (líbil se mi už na vojně) a samozřejmě pro Moraváky. Pro zbytek světa ztráta času. Řekl bych, že aktéři na pobyt v natáčecích lokalitách dlouho vzpomínali. ()

kozlos

Co na tom, že se ve filmu mluví hanácky a ještě to rve uši u některých herců. Co na tom, že je tam zamontovaná komunistická agitka. Pořád tento film zachycuje prostředí moravské vesnice tak, jak už ho nikdy neuvidíme. Za mě poctivý tři hvězdy. ()

tulikt

Celá koncepce zasazení filmu do moravské vesničky, s obyčejným životem "vidláků" je skutečně bravurní, a s Bohouškem Záhorským, je celý film posunut možná i nad nestandardně vysokou laťku filmu: Všichni dobří rodáci. Prostředí, důvěryhodnost postav, dialogy, střih, zkrátka každý detail posouvá film s každými pěti minutami výš a výš. Jediná věc která mi u filmu vadila byl závěr, mě osobně přišel příliš radikálně spádový, což Vás myslím překvapí. Dokonce jsem si myslel že se mi film nestáhl celý, z omylu mne však následně vyvedly titulky. ()

PORTER44

Průměrná komedie o poválečném žití na vinicích kde se pije a pije,dobré herecké obsazení,trochu mě zarazila herecká role Menšíka taková bez humoru ,nadšení a jeho elánu. ()

vk252

Dal jsem tomuto filmu pět hvězdiček proto, abych trochu připonasral pitomečky, co z něho vypichují agitační nesmysly a chyby v moravštině. Když jsem ho viděl poprvé v letním kině v roce v tom roce ´76, zaujal mne kamerou (Josef Illík byl kameraman par excelans), lidstvím, a když umírala Šejbalka, tak mi i slzička ukápla. Ač mi bylo 19, nosil jsem mařenu, rozdrbanou džízku a džíny a na nohou toníky s nastříkanou americkou vlajkou. Fakt je, že naše generace se tu agitku naučila prostě nevnímat - asi jsme v tom leťáku v těch blbých scénách koukali do kelímku s pivem. Sváťa Skopal snad od té doby neměl lepší roli. Bohuš a Jiřina excelentní. Takže, normálně bych dal 70%. Ale díky pitomečkům, co každý film rozpitvávají na políčka, dávám 85%. Vlezte mi na záda, pitvalové! ()

pankito

Stará skvadra herců (Záhorský, Filipovský, Kemr, Hlavatý…) společně s mladší generací a vypravěčem Skopalem excelují při zobrazování, pravda, trochu pokřivené, moravské mentality a nátury. Krásný příběh, vtipné dialogy, životní moudra a tak trochu i popsání českých nešvarů: „To ta sviňa kostelnická…Kubiš! Dolízá a donáší.“ Jen hraní mariáše s německými kartami mě jako Moraváka děsí. Zní to jako klišé, ale opravdu se dnes takové filmy netočí… Přes drobná škobrtnutí dávám plný počet! ()

Lykos

Jedna jediná hvězda za skvělé herce, obzvláště za Otoumara Korbeláře v jeho poslední filmové roli. Film, který se snaží diváky přesvědčit, že kolektivizace je to jediné správné a pravé řešení. No a mezitím se chlastá. Jako komedie mi to nepřišlo. Jediná scéna, která na mě udělala dojem bylo sekání trávy. Jako film to ovšem absolutně nedrží pohromadě. Je to jakýsi nesouvislý slepenec několika epizod. Režisér tím jistě chtěl něco vyjádřit. Nevím co a vlastně mě to ani moc nezajímá. Dost pekelně jsem se nudila. ()

PavelKral

Komedie... Myslím, že komedie by měla průběžně mezi úvodními a závěrečnými titulky diváka pobavit k pousmání, někoho i více, např. ku smíchu... Vzhledem k opačnému efektu si myslím, že se jedná o tragický příběh z poválečného venkova, kde za humorné jsou považovány pouze repliky v nářečí... Jinak buranský film, který z Moravanů dělá burany, dialogy heslovité jak v době kamenné, prostě sprostý film o prosté Moravě.... A mizerný střih obrazu i zvuku. ()

blackjack31 odpad!

Od kdy se na jižní Moravě , vinařské oblasti mluvilo hanácky??? A odkdy tam není na žádné tancovačce žádný cimbál? Totální kravina, dělají z lidí hňupy. Citace z filmu" připálené hrnec nevyližeš" správně hanácky by bylo nevyléžeš , jen škoda, že se tak nemlovi na Slovácko. :-D ()