Smrt krásných srnců

• Československo Smrť krásnych srncov (více)
TV spot
Československo, 1986, 91 min

Leo Popper tráví s rodinou chvíle pohody v chalupě převozníka Proška na břehu Berounky. Učí se rybařit, pozorují stádo srn a občas se dozvědí leccos důležitého o životě. Po krušných začátcích se Leo stane úspěšným prodejcem vysavačů Elektrolux a může si splnit dávný sen, koupit si rybník plný kaprů. Přestože slavnostní výlov skončí trapasem, protože rybník je prázdný, Leo se nevzdá a zahájí chov vlastních kaprů. Chvíle úspěchů a štěstí však nečekaně přerve příchod nacistů. Když přijde oznámení, že Hugo a Jirka mají jít do transportu, rozhodne se je Leo pořádně vykrmit, aby útrapy přežili. Nejprve se pokusí nachytat ryby, ale když neuspěje, přemluví v zoufalství Proška, aby mu půjčil psa a on mohl ulovit srnce. Za pytláctví je sice trest smrti, ale Leo je odhodlán udělat pro syny, co jen bude možné. (TV Nova)

BoPo

Tragikomédia, ktorá nemá vyložene ucelený príbeh, ale ide skôr o zoskupenie momentov poukladaných v časovom slede. Smrt krásných srnců jednoznačne ťahá Heřmánek, ktorý predvádza životný výkon. Keď niekto povie, alebo si niekde prečítam názov filmu, tak sa mi vždy ako prvé vybaví scéna, v ktorej Heřmánek hovorí Hrušínskému, že potrebuje zabiť srncov pre svojich synov. Pekný film z nepekných čias. ()

Luciana

"Jejich oči se na sebe dívaly dlouho, snad celý věk. A co si říkaly, to se nikdo nedoví, protože jsou oba mrtví. A i kdyby žili, nikdo by se to nedověděl, protože oni sami to stejně nevěděli. Snad nadávali na psí život, snad na židovský, ale to je všechno snad..." ()

corpsy

Optimizmus a podnikateľský duch je v hlavnej postave zrejme nekonečný. A to aj keď film vo svojej poslednej tretine vyhodí výhybku a z akurátnej veselohry sa stáva dráma. Možno práve táto jemná nevyváženosť má na svedomí stratu maximálneho hodnotenia. ()

Marek1991

Pomaly zisťujem, že kedysi sa točilo veľmi veľa umeleckých, poetických filmov plných inotajov v tejto našej oblasti. Príbeh tohto židovského obchodníka som spočiatku považoval za niečo zo 70. či 80. rokov, veď som ani spočiatku netušil, že je žid alebo Žid, ani to vlastne neviem, každopádne ma to trocha prekvapilo. Bral som to ako príbeh podomového obchodníka a jeho starostí, či hlúpostí, ktoré narobil. Postupne ma to však čoraz viac nudilo a scénky mi prišli zbytočné. Taktiež humoru tu veľa nebolo, myslím, že u Čechov to je preceňované dielo. ()

roswelll

Když vidím tento film, prostředí, herecké výkony, vždy se mi vrací vzpomínky z dětství, kde jsem v okolí Nezabudic, Bránova, Skryjí prožíval své nejkrásnější roky. Nádherný film. ()

Pishin

Mám tenhle film ve sve top 10 a K. Heřmánka taky tak co vice psat ... Nádherný film, K. Heřmánek ve své životní roli. ()

PauloZ

Předválečná léta trošku z jiného pohledu, ale neméně hodnotného. Velice pěkný film, krásný příběh od srdce a Karel Heřmánek s jeho obrovským charisma asi v životní roli. I když ho mám nesmazatelně v srdci jako pekelníka ve S čerty nejsou žerty :) ()

Kryton

Moc krásný film , který je nejen krásně režirovaný , ale hlavně zahraný. Potlesk za výkon pro pana Heřmánka. Děkuji! ()

LINKIN

Skvělá adaptace knihy Oty Pavla s výborný Karlem Heřmánkem v hlavní roli. Podařilo se mu zastínit i Rudolfa Hrušínského a to už je nějaké jméno. Pan Kachyňa to pěkně natočil, ale knížka zůstává ještě o třídu výš. ()

Cimr

Karel Kachyňa zkrátka uměl. A Ota Pavel taky. Rybářské prostředí mě nikterak nevzrušuje, a přesto v jeho povídkách a románech je tolik nadšení, že to zapůsobí snad na každého. A když to ještě zfilmuje režisér Ucha a obsadí hereckým výkvětem osmdesátých let, musí to dopadnout dobře. Ale že až takhle dobře, to je pro mě překvapení. Totiž, jak už tu bylo mnohokrát napsáno, natočit film podle knížky Oty Pavla, to je kolikrát těžší než zastřelit srnce s upřímnýma, téměř lidskýma očima... ()

baribal

konec filmu ve mně zlomil přesvědčení, že se jedná o jeden z nejlepších českých filmů... nejlepší film karla heřmánka a nejspíš i jířího krampola :-) ()

NinonL

Krásný a nesmírně lidský příběh z našich nedávných dějin. Doufám, že se už nikdy nebude tahle doba opakovat. ()

consuela1

Nádherný film s jednou velkou nevýhodou pro mne: už ho nikdy nemůžu vidět. Příběh tak silný, že mně svírá a škrábe v krku, přes slzy toho stejně moc nevidím...A jedno určitě zbytečné doporučení: projít místa, kde se tento film natáčel je tip na báječný výlet s překvapením- exteriéry se téměř nezměnily. Křivoklát, Berounka, U Rozvědčíka...vše v klidu stihnete za půlden (ale zůstat budete chtít navždy...) ()

vhojta

Ne nadarmo se název tohoto filmu překládá do angličtiny jako Forbidden Dreams. Je to jeden z mnoha případů, kdy bylo člověku zakázáno splnit si své sny. Kachyňa stoupá každým dalším filmem v mém žebříčku popularity výš a výš. Nutno vyzdvihnout skvělý výkon stoicky klidného R. Hrušinského. Nikdo jiný by jeho roli nezahrál lépe. ()

Sandiego

Kachyňa je mistr nostalgické a melancholické atmosféry. A povídky Oty Pavla mu tím pádem padnou jako ulité. Karel Heřmánek tu je nezapomenutelný. ()

Jillen

Bohužel, předloha by si zasloužila mnohem epičtější rozměr, spousta poetických momentů, kterých je v knize nespočet se zde ztrácí, nebo tu nejsou...a to zamrzí...filmu by neškodila o půl hodinky delší stopáž. Snad se v budoucnu dočkáme adaptace, která ve mně vyvolá stejné pocity radosti i smutku jako krásná knížka Oty Pavla. (viděno po přečtení knihy) ()

Pierre

První polovina je spíš taková příjemná hořkosladká komedie, a druhá velmi dojemné drama z války, které nenechá člověka chladným. Heřmánek hraje skvěle a spojení několika povídek Oty Pavla se vydařilo. Film drží pohromadě, nemá hluchá místa a je skutečně moc pěkný. Za mě lepší než Zlatí Úhoři. Moc se mi to líbilo. ()

Zemřel Ladislav Potměšil

Zemřel Ladislav Potměšil