Reklama

Reklama

Je rok 1985. Saljut 7 je sovětská orbitální stanice, která obíhá Zemi v bezpilotním režimu. Náhle však přestane reagovat na signály pozemního řízení. Pád této stanice, pýchy sovětské vědy a vesmírného průmyslu, by nejenom poškodil obraz země, ale také způsobil tragédii, stejně jako ztráty na životech. Na stanici proto musí být vysláni astronauti, aby zjistili, co způsobilo poruchu a zabránili katastrofě. Nikomu se však dosud ještě nepodařilo spojit s neovladatelným objektem ve vesmíru. Dodnes se jedná o technicky nejsložitější misi v historii vesmírné navigace. (Cinemax)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (190)

BOURQUE 

všechny recenze uživatele

Ruská verzia filmu Gravitácia ? Nie úplne. Určitá príbuznosť tu je, ale vizuálne je od toho niekde inde. Každopádne musím povedať, že Rusi ma príjemne prekvapili. Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami dostatočne dobre spracovali. Herecky dobrý, ale bez ozajstného ťahúňa. Pre fanúšikov vesmírnych filmov môžem odporúčať. Osobné hodnotenie: 76% (***) ()

iXtr3m3 

všechny recenze uživatele

Mierne nadhodnotím, chcelo by to možno "len" veľmi veľmi silné tri hviezdy, ale nakoľko sú ruské filmy stále prehliadané, tak im pomôžem aspoň takto. Málokto si uvedomuje, že čo sa týka technickej kvality, tak Rusi už dávno dobehli konkurenciu (Attraction 1, 2, Guardians, Koma, Blackout, Sputnik a to sú len filmy z posledného obdobia, v poslednom desaťročí ich bola hromada, len väčšinou technická stránka trestuhodne utiekla obsahovej ...) a čo sa týka príbehovej stránky, tak je to stále tak trochu exotický rukopis, ktorý u ostatných krajín človek nenájde. Ja som sa bavil. Technicky fakt topka, nádherné vesmírne scenérie a pohľady, Ruská mentalita úplne inde ako všade vo svete a to je na tom práve to dobré. Napriek tomu, že technicky USA kopírujú, ostatným sú stále svoji, takže sa vždy jedná o viacmenej príjemné osvieženie. Jasné, nie je to Apollo 13, ale popravde na Apollo 13 sa pre mňa osobne nechytá ani Prvý človek na Mesiaci, pretože to kedysi dávno nastavilo laťku podobne vysoko ako vo vojenskom žánri Vojak Ryan. ()

Reklama

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Další z typických produktů moderní ruské blockbusterové kinematografie, kterou charakterizuje ambicióznost v oblasti technického zpracování, nostalgická idealizace sovětské minulosti a kontraproduktivní snaha být hollywoodštější než Hollywood - ta se negativně projevuje jednak v potlačování kulturních prvků, které by ruským filmům dodaly nějaký jasně rozpoznatelný "ruský" charakter a jednak v přepálené (melo)dramatičnosti, která nesedí ke zpracovávané látce. Právě příliš přehnaný tlak na emoce a velkolepost ze Saljutu-7 trčí obzvláště očividným a nepříjemným způsobem. Namísto toho, aby film z inspirace reálnými událostmi těžil ku svému prospěchu, působí nakonec daleko méně uvěřitelně a více vyfantazírovaně než kompletně smyšlená Gravitace, která byla očividně jeho největší stylistickou inspirací. Ještě více si Šipenko a jeho tým ublížili pokusy dodat filmu pseudo-hluboký, "duchovní" rozměr skrze několik výjevů, které mají blíž spíše k lacinému pulpu. Smutně nekritický pohled na Sovětský svaz se pak projevuje zejména ve stylizaci mizanscény - SSSR 80. let ve filmu vypadá jako docela moderní země s vysokou životní úrovní a mladší diváci, kterým nic neřeknou ikonické artefakty jako je medvěd Míša z moskevské olympiády roku 1980, podle mě musí mít docela problém s určením, v které době se vůbec příběh odehrává. ()

Martrix 

všechny recenze uživatele

Prý ruská odpověď na Gravitaci. Hahaha. Sovětský kosmonaut stojí na plášti orbitální stanice, která se nekontrolovatelně řítí kosmickým prostorem a buší kladivem do krytu čidla. Gravitace byla skvěle udělaná hollywoodská kravina a Saljut je parádně udělaná ruská kravina. O mnohém vypovídá i prohlášení účastníků této mise, že je film plný chyb a nesmyslů. Takže žánr historický? Ani náhodou. Rusi mají hromadu skvělých režisérů a kameramanů, umí parádní triky, mají krásné herečky a vcelku dobré herce, ale všechno jim to kazí scénáristi a pravděpodobně producenti, kteří nepochopili, že SSSR už není ve studené válce, takže není nutné dělat prolhané a matičku Rus donebevynášející epopeje, ani si poměřovat pindíky s USA. Takový vrcholný představitel křížení hollywoodsky rozmáchlé sračkovitosti s rusky patetickou agitkou ve skvělém kabátku, je scénárista Oleg Malovičko. Přitom je to taková škoda! Saljut má nádherný vizuál, silný příběh, dobré herce a to všechno zvládl Šipenko za blbých 7 mil. USD. ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Srovnávání s Cuarónovou Gravitací bych se vyhnul. Saljut-7 mnohem víc připomíná Apollo 13 Rona Howarda. S tím rozdílem, že snímek o nešťastné posádce Měsíční výpravy se až zbytečně umanutě drží historie, a film o opravě vzbouřené vesmírné stanice je až příliš volnou adaptací skutečné události. Rusové rezignovali na svou parádní disciplínu, totiž na schopnost dát neobyčejným událostem patinu neodbytné reality a syrovosti. Místo toho sem tam povolili uzdu fantazie, občas zahráli na emoce a když se pořádně odvázali, vytáhli patetickou scénu. Americkým filmů tohle rutinně odpouštím, protože ti už jiní nebudou. U ruské kinematografie mě to zamrzelo. Herecky je film skvělý, vizuálně podmanivý a napínavý. Jenže v kategorii, do níž se dobrovolně zařadil, soupeří s úplně jinou ligou a je to s bídou průměr. Jako evropské sci-fi je to extratřída. ()

Galerie (44)

Zajímavosti (21)

  • Valery Shudin (Alexandr Samojlenko) počas menovania kozmonautov, ktorí umreli počas Sovietskeho vesmírneho programu, spomenul aj meno Yuri Dobrovolsky. V skutočnosti sa však volal Georgy Dobrovolsky. (Enceladus)
  • Na scéne sa herci pohybovali pomocou špeciálnych káblov. Aby pochopili, ako sa v stave beztiaže telo správa, museli tento stav pocítiť. V špeciálnom výcviku boli preto herci umiestnení do lietadla Iľjušin Il-76, ktoré sa desaťkrát vznieslo do výšky niekoľko tisíc metrov a prudko kleslo parabolou, pričom sa na 26 sekúnd objavil stav beztiaže. (Arsenal83)
  • V skutočnosti Američania nikdy nevypustili žiadny zo svojich raketoplánov na Saljut. NASA plánovala vyslať Challenger alebo Discovery, aby nafotil "mŕtvu" stanicu a uvažovalo sa o jej získaní, ale od všetkých týchto plánov sa upustilo, pretože nechceli provokovať Sovietsky zväz. (Dajman)

Související novinky

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate

07.02.2018

Pátý ročník festivalu science fiction filmů zavítá do pěti měst. Jako každý rok představí časem prověřené klasiky i filmové novinky, a nově i dokumenty, workshopy, velkolepý koncert nebo diskuse se… (více)

Reklama

Reklama