Maska démona

(festivalový název)
  • Itálie La maschera del demonio (více)

Úvod filmu - jednoho z nejcitovanějších hororů všech dob - představuje rafinovanou hru režiséra s divákem. Pomocí kamery se nás tvůrce snaží přesvědčit, že jsme to právě my, koho zavádí na popravčí hranici ve středověkém městečku v Moldávii. Skupinka vesničanů v čele s hrozivým inkvizitorem se pokouší upálit mladou čarodějnici. V okamžiku, kdy hranici začne stravovat oheň, nebe se zatáhne a déšť uhasí plameny. Divák uvězněný pod titulním mučícím nástrojem, originální to masky, může pokračovat dál. Totéž místo v současnosti: Doktor Choma Kruvajan a jeho asistent Andrej Gorobek přijíždějí navštívit princeznu Katiu. V kraji stále přetrvává legenda o takzvané Černé neděli, kdy „Satan chodí volně po zemi". V tento den se čarodějnice mstí svým pronásledovatelům. V podzemní kryptě se probouzí dávná oběť. (Letní filmová škola)

TomX2

Môj celkový dojem: Atmosférické, gotické, strašidelné, úchvatné, perfektné, mrazivé, efektné, energické a strašidelne pôsobivé.. Mario Bava má môj rešpekt, na svoju dobu vedel natočiť naozaj dobrý atmosferický, gotický horor.. Jediné, s čím som mal pri sledovaní problém bola Barbara Steele, ktorá je podľa mňa dobrá možno len do divadla. No inak spokojenosť. Moje hodnotenie: 85% ()

Astaroth12

Ten začiatok bol démonický a veľmi strašidelný a ako jej pribili tú masku nielenže to bolo posobivé ale hlavne efektné.A ten hlas co sprevádzal celý film bol neskutočne mrazivý a tu sa veľmi hodil a dotváral ešte silnejšiu atmosféru.A to prostredie bolo strašidelno-nepríjemno temné a ten čierno biely nádych bol úchvatný a ani by som si to nevedel farebne predstaviť.CÍTIM PRÍTOMNOSŤ STRACHU A SMRTI,to bola pasáž z filmu a to som cítil aj ja pri tomto filme.Hádam najlepší gotický horor aký som videl,tento film má vtiahol do svojej temnej krajiny.M.Bava stvoril legendu.Neskutočne mrazivý,neskutočne atmosferický a totálne strašidelný. ()

2-Xtreme

Až legendárny Mario Bava a jeho Maska Satana dokázala ukojiť moje doterajšie hľadanie poriadného hororu s tematikou čarodejníc. Ťažko sa to popisuje, pretože takýto zážitok pri starých filmoch je tak silný, že len jeho opisovanie nedokáže prezentovať všetku tú kvalitu daného diela. Naposledy som niečo takéto zažil pri poľskej vlkodlačej klasike Wilczyca. Ako aj tam, aj tu je základom filmu skvelý dej a hlavne neopísateľná atmosféra, ktorá doslova srší z filmu. Starí zámok, má svoje čaro a keď si k tomu domyslíte, že film sa odohráva počas jednej noci, vonku je búrka už teraz máte o atmosféru postarané. Tematika čarodejníc ma láka už poriadne dlho, no až doteraz som nenarazil na nejaký film, ktorý by ma dokázal takto upútať a skoro do puntíku splniť moje očakávanie od takéhoto subžánru. Krásne a veľké oči Barbari Steele sú tak zvodné pri scénach s Katjou a tak nepríčetné keď zobrazovala Asu. Každá jedna postava bola dokonale charizmatická, temné a pochmúrne zobrazenie okolitej krajiny(aj s cintorínom :) a dokonalá kamera. Film má skvelý rozbeh a hneď pri úvodnej scéne ma chytil, síce potom bolo tempo filmu o trochu pomalšie než úvod a oboznamovali sme sa s postavami, ale na koniec si Bava nechal poriadne vyvrcholenie a zakončenie bolo také ako začiatok tj. geniálne. Plný počet nedám, pretože i keď som nešetril chválou miesto pre "ešte niečo" by tam bolo. Takto "len" za 90% ()

Kusko.t2

Mario Bava a jeho hradná hororová klasika prispela k rozvoju talianskeho hororu, ktorý neskôr prešiel z monumentálnych exteriérov do civilnejšieho prostredia s pridaním extrémnej brutality a nechutností. Koniec koncov 70te a 80te roky sú toho príkladom. Mario Bava pestrofarebne (aj keď v čierno bielej) vykresľuje tentoraz príbeh z dávnych čias, kedy ešte čarodejnice znepríjemňovali svet ľudí. Skutočná čarodejnica, ktorú krutým spôsobom v úvode filmu potrestajú a pochovajú do hradnej hrobky, sa stáva zabudnutou, vysušenou rekvizitou, o ktorej vie len málokto. Jednej hmlistej noci sa však prebúdza k životu! ()

JohnnyD

Síce neviem, čo okrem mesta Mirhorod to má spoločne s Gogoľovým Vyj, ale budiš. Začiatok je skvelý, Bava sa s ničím neserie a už v prvých minútach nám servíruje stredoveké mučenie, čarodejnicu, upálenie a kliatbu. Bohužiaľ cca po 20 minútach to začína zaváňať dosť hustou nudou, príbeh je nezaujímavý a predvídateľný a film je strašidelný možno tak pre 5 ročné deti. Universal tridsať rokov predtým a i Bava samotný štyri roky potom nakrúcali oveľa zaujímavejšie kúsky. ()

• Film byl od počátku promítání považován za příliš hrůzostrašný a ve Velké Británii se až do roku 1968 nesměl promítat. (Chatterer)
  • Film je znám také pod názvy House of Fright, Revenge of the Vampire a The Demon's Mask. (Chatterer)