Darebáčci

• USA Small Time Crooks (více)

Ray Winkler je drobný darebáček s velkými sny. Naverbuje svou ženu, která peče skvělé sušenky a pár známých packalů, odejde z práce, kde se živil jako umývač nádobí, aby si mohl otevřít vlastní sušenkárnu vedle banky. Zatímco jeho žena řídí sušenkárnu, on a jeho kumpáni pracují v suterénu na tom, jak se vloupat do banky. Bohatství ale přichází z nečekaného směru a pomáhá mu splnit jeho sny. Avšak když získáte všechno po čem jste toužili, nemusíte mít ještě vyhráno. Ostatní místní boháči nejsou totiž připraveni „darebáčky” akceptovat... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Brouk

Tak jsem se těšil a těšil, já !!! sympatizant W.Allena... Jak jsem k tomu došel, tedy k těm sympatiím? Asi dávno... Tak jsem chtěl, tak moc jsem chtěl, aby W.A. opět stoupl v mých očích a mysli do těch výšin, jako v čase zpět. Ale tenhle upocený uťápnutý frustrovaný žvanil? Kde je lehkost a vtipnost dialogů, na které jsem si uvykl? Možná jsem už tak rozmazlený.... Bezesporu je ale tenhle snímek je v 21.století Allenovo top ve srovnání s ostatními jeho posledními snímky. Tracey Ullman je jednoznačně ozdobou a přínosem tohoto snímku. Bravo! Jsou to moc pěkné 3* ()

gudaulin

Darebáčci patří k té jednodušší, resp. přímočařejší části Allenovy tvorby orientované spíš na lidové publikum. Snad i proto se stali ve Spojených Státech komerčně nejúspěšnějším Allenovým filmem - právě včas, protože producenti nad ním už pomalu lámali kříž a kritici mluvili o hasnoucí hvězdě, která je dávno za zenitem. Zatímco Allenovy filmy bodovaly tradičně v Evropě, u Darebáčků tomu bylo přesně naopak. Oproti jeho nejlepším kouskům ze 70. a 80. let je to zjevně ústup ze slávy, nicméně v rámci pozdní tvorby slušný kousek, který díky komediálnímu, fakticky lidovému námětu, má slušnou šanci oslovit i širší publikum. Neschopný zlodějíček s velkými ambicemi patří mezi nejvděčnější Allenovy filmové role a Allen herec tentokrát, myslím, předčil Allena režiséra a scénáristu. Zajímavá je i méně známá Tracey Ullman v roli přezíravé manželky, úspěšné cukrářky snící o přijetí do "vyšší společnosti". Ve druhé části film změní téma a pojednává o nečekaném zbohatnutí typických příslušníků americké "bílé chátry" a jejich vzestupu mezi newyorkskou snobskou smetánku. Allen jako typický představitel tamních intelektuálů měl tuhle oblast dobře zmapovanou, z účasti na různých vernisážích a společenských akcích měl vypozorované chování zbohatlíků a blazeovaných členů vysoké společnosti. V Hughovi Grantovi našel herce, který dokonale odpovídal představě Woody Allena o této společenské skupině. Celkový dojem 70 %. ()

xxmartinxx

Woody Allen už permanentně neví. Po nějakých třiceti filmech se není čemu divit. Kdyby byl tohle jeden z prvních kousků, co jsem od něj viděl, nejspíš bych nad čtyřkou uvažoval, ale ta rezignace na cokoli netrademarkového je smutná. Kde jsou časy, kdy Woody varioval Bergmana a Feliniho? Kdy měly jeho filmy říz, myšlenky, byly chytré? Tohle už je jen rutina a vyprázdněnost. Ne úplně nesnesitelná, ale rozhodně nedostačující. ()

elanius

(37/2019) / No klasika. Strašne dobre sa na to pozerá, ešte lepšie sa to počúva, Woody je stále majster scenára a dialógov. Prvá polka je snáď trošku zaujímavejšia a trochu pripomína Take the Money and Run, ku koncu sa už viac kecá. Nechýbajú vtipné postavičky a bizarný príbeh, ako vždy. Klasická Woodyho komédia. (8/10) ()

D.Moore

Velká legrace, místy navíc až dojemná. Woody Allen v lehce netypické roli ("Mozek?" - "Tak mi říkali!" - "To byl sarkasmus!") tradičně neselhává a navíc má po boku skvělé partnery - především tedy partnerky. Darebáčci jsou zkrátka ohromně příjemná komedie. O rok mladší Prokletí žlutozeleného škorpióna se mi ale líbilo ještě víc. ()

• Keď Denny, Ray, Tommy a Benny začínajú prácu na kopaní tunela a dohadujú sa, kto vie používať zbíjačku, Denny (Michael Rapaport) osloví Raya (Woody Allen) Woody. (ZOUi)
  • David (Hugh Grant) utrúsi v jednej scénke poznámku, že má doma v skrini obraz, ktorý starne miesto neho. Ide o odkaz na dielo "Obraz Doriana Graya" od Oscara Wildea. (misterz)