Reklama

Reklama

Most přes řeku Kwai

  • Velká Británie The Bridge on the River Kwai (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Dokázali obrátit porážku ve vítězství. Ale bylo to skutečně vítězství? ... Říkalo se jí železnice smrti. Té trati, která měla v roce 1943 spojit Bangkok s Rangúnem a umožnit tak Japoncům dokonalé propojení a ovládnutí celého toho obrovského území od Singapuru až po Barmu. Pracovaly a umíraly na ní desetitisíce zajatců i domorodců. Vyčerpávající dřina, podvýživa, tropické klima, malárie, úplavice, beri beri – to vše si vybíralo svou krutou daň… Po celé její délce byly desítky zajateckých táborů. Ten, jemuž velí plukovník Saito, je však ze všech nejdůležitější. Neboť tady má vzniknout most, bez něhož železnice nemůže fungovat. Most, který mu postaví nový kontingent britských zajatců. Saito ovšem netuší, že jejich velitelem, jediným, jehož Angličané jako svého velitele uznávají, je plukovník Nicholson. A plukovník Nicholson má o existenci svých mužů v táboře velmi jasnou představu, která se ovšem značně liší od toho, co od nich očekává Saito… (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (465)

Slasher 

všechny recenze uživatele

Daní za dobu vzniku je lehká naivita, ale jinak tato britská válečná klasika v zásadě nezastarala ani o chlup a stále přináší zajímavé podněty k zamyšlení. Užíval jsem si psychologický duel Nicholson X Saito a vůbec veškeré dění kolem stavby mostu a zajateckého kempu 16. O kousek slabší druhá polovina filmu už patří spíše zrodu a průběhu mise "vyhoďte ten most do povětří" a celé to vyústí ve velmi napínavý a na svojí dobu nezvykle drsný závěr, kde skutečně nevíte na čí straně stát. Hurá práce. [HD] ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Asi jsem úchyl, ale tahle Leanova roztažená psychologickoválečná sonda do hlubin důstojnické duše mi opravdu tak skvělá nepřišla. Čapkova Matka je mi daleko bližší, ale osobní prožitek nemůže přebít nesporné kvality takového díla jakým je Most Přes Řeku Kwai. Nesdílím všeobecné nadšení, ale pod 70% nejdu. To by byla urážka těch jediných dvou (skvělých) herců, kteří mi utkvěli v paměti. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

David Lean bol megaloman, takže bez problémov ukočíroval aj natáčanie vojnového veľkofilmu. Ako jeden z prvých neriešil hrdinstvo a nekonečne oddané vlastenectvo. Zameral sa na ukážku chovania postáv vo vojnových konfliktoch a ich premenu z racionálne uvažujúcich ľudí na zaťatých psychopatov. Lean točí vojnový žáner ako psychologický film. Aj keď vediete vo vojne racionálnu akciu, umierajú pri tom nevinní ľudia a preto je vojna šialenstvo. Málokedy sa stane, že takto dlhý film dokáže udržať divákovu pozornosť bez čo i len jedného menšieho sa zaobšívania. Na rozdiel napríklad od Živaga, alebo Lawrenca. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Film je skoro lepší, než kniha, ale kniha má opravdu fantastický závěr, který ve filmu pozměnili. Nicméně to závěrečné zvolání "šílenství" vystihuje celé předchozí dění dost výstižně. Střet charakterů, opravdových silných osobností, které se ocitnou v doslova šílené situaci a to je nevyhnutelně změní. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Jak tohle hodnotit? Ten děj není nikterak výjimečný. Vlastně se celý táhne v duchu psychologické války mezi Brity a Japonci, konkrétně jejich generály. O nic víc tu nejde. Generál s 28. letou praxí si uvědomí, že ve svém životě vlastně nic nedokázal, a tak se pokusí o pěkný most. Nakonec se v něm však asi hnulo svědomí a uvědomil si, že úcta a povinnosti vůči vlastnímu národu by měly mít přednost, a tak spadl tam kam spadl a udělal to co udělal. Špatný film rozhodně není, ale nic tak geniálního, co zde spatřuje mnoho uživatelů tu bohužel nevidím, a tak mi nezbývá než to patřičně ohodnotit. Jediné co mi utkvělo v paměti je vysoce chytlavá pískající melodie britských vojáků. * * ()

Galerie (112)

Zajímavosti (46)

  • V rámci děje filmu byl most zhotoven za dva měsíce. Ve skutečnosti ho britská společnost pro filmování budovala na Cejlonu o šest měsíců déle. Byl dlouhý 130 metrů a klenul se 15 metrů nad hladinou. Pracovalo na něm 500 dělníků a 35 slonů. Celkové náklady byly vyčísleny na 85 000 liber (po inflačním přepočtu v roce 2002 asi 1,2 milionů liber). V souladu se scénářem byl pak filmový most zničen během několika vteřin. (Kulmon)
  • Natáčanie v džungli na Cejlóne (Srí Lanka) bolo pre hercov a štáb veľmi nepríjemným zážitkom. Tunajšie životné podmienky boli nepríjemné kvôli intenzívnemu teplu a vlhkosti. (westerns)

Související novinky

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

02.03.2016

Do prvního roku své činnosti vstoupila jedinečná galerie v centru Prahy. Ta své návštěvníky z domova i zahraničí láká na expozice, které nemají ve střední Evropě obdoby. Lepší místo si nemohla vybrat… (více)

„Koktavý král“ válčí v džungli

„Koktavý král“ válčí v džungli

13.09.2011

Po zaslouženém oscarovém triumfu si Colin Firth může vybírat jen ty nejzajímavější role. A opět se podívá do časů 2. světové války, tentokrát ale ne v týlu, nýbrž v první linii. Zahraje si totiž… (více)

Reklama

Reklama