Letní opojení

Dostala svou gardénii. Jenže o desítky let později. Katharine Hepburnová v americko-britské romantické lovestory (1955).
Těžko říct, jak dlouho si Jane Hudsonová z Akronu v Ohiu šetřila na tuhle dovolenou. Ale ze svého sekretářského platu určitě hodně dlouho. Je to její první návštěva Evropy, a s největší pravděpodobností i poslední. Proto je rozhodnuta užít si jí na sto procent. A Benátky, které jsou její poslední evropskou zastávkou, jí k tomu dávají tisíc příležitostí. Jane je uchvácena krásou toho místa, jeho historií, dýchající z každého kamene, jeho kypící současností. Od prvního okamžiku zcela propadá jeho magickému kouzlu. Jenomže každá mince má dvě strany. A ona si tu najednou začne až příliš bolestně uvědomovat to, co si v průběhu všedních dní odmítá připustit. Svou osamělost. Opuštěnost. Celou tu prázdnotu svého - na první pohled možná tak úspěšného - života. Ona, dosud tak samostatná, soběstačná, sebevědomá a sebejistá, se tu najednou při pohledu na všechny ty šťastné lidi kolem sebe cítí ztracená. Kdoví co čekala od své evropské cesty. Možná nějaký zázrak. Jenomže zázraky se už asi nedějí. Nebo že by přece jen?
První film, který britský režisér David Lean natáčel v zahraničí, stojí poněkud ve stínu jeho velkolepých pozdějších projektů, jakými byl např. Lawrence z Arábie nebo Doktor Živago. Přesto je příběh stárnoucí staré panny, jíž se v nádherném prostředí Benátek dostane alespoň kouska toho štěstí, po němž celý život toužila, dodnes, i po více než padesáti letech od svého vzniku, víc než příjemnou podívanou. Nespornou zásluhu na tom má především Katharine Hepburnová, která dokázala své Jane vtisknout všechnu zranitelnost osamělé bytosti, skrývající se pod slupkou zdánlivé životní vyrovnanosti, spokojenosti a nezávislosti. Získala za ni také nominaci na Oskara, společně s Davidem Leanem, nominovaným za režii. A pak jsou tu pochopitelně Benátky, úžasné město, pro jehož propagaci asi Lean udělal svým filmem víc než kdokoli před ním. (oficiální text distributora)

kubilov

David Lean je tvůrcem těch největších výpravných velkofilmů z období Klasického Hollywoodu, protože skvosty jako Lawrence z Arábie, Doktor Živago nebo Most přes řeku Kwai jistě patří mezi to úplně nejlepší. Ještě před těmito masteripiecy však v roce 1955 přišel s jakousi reklamou na Benátky v hlavní roli se spolehlivou Katharine Hepburn. Summertime však kromě nádherných obrázků jednoho z nejkrásnějších měst na světě nemá nic moc co nabídnout. Obyčejná romance v neobyčejných kulisách. ()

Hawaj

Zralá ženská která neví co chce a když to konečně dostane, tak si to utrhne od huby. David Lean neumí dostat z herců jejich přirozený emoce a místo toho nám jindy famózní nezastavitelná Kate Hepburnová předvádí celou směs výrazů v jednom okamžiku, které mají simulovat city, ale výsledek je o ničem. Její chování je nepochopitelné a háže celému příběhu akorát klacky pod nohy, místo aby to vystavělo a vygradovalo v koncert vášně citů a opravdového opojení dvou Iidí. Lean stejně blbě zobrazoval emoce herců i v Cestě do i Indie, Lawrencovi z Arábie či v Mostě přes řeku Kwai. Naopak to co z herců dokáže dostatat třeba Forman je naprosto fenomenální. Romantický téma, skvělá lokace i skvělá herečka nevytvořili americký stříbrný vítr ani trochu. Škoda, mohl to bejt fajn biják ve fajn kulisách, který by vás osvěžil romantikou na hodně dlouho. ()

Akvidizerp

Sexuální turistika padesátých let. Kdy nemohlo jít jen o "to" proto se to nemohlo odehrávat v Gambii, ale s pozlátkem "lásky" v romatickém prostředí Benátek. Paní herečka celkem dobře vyjadřuje křečovitou nervozitou, že dělá něco společensky nevhodného resp. zakázaného a ospravedlňuje to precizně neuměle hraným "ušlechtilým citem" na celý život (excelentní výkon). Pan herec ve své roli nic nepředstírá a tento typ turistek zjevně pravidelně konzumuje. Ovšem tento banální skeč  je na pozadí výborného portrétu Benátek. Benátky jsou skutečnou náplní filmu a trapný "příběh" jim dává o to víc vyniknout než kdyby se jednalo o faktografický dokument bez lidského rozměru. ()

Chung

Už od prvního záběru je jasné, že Letní opojení bude vypadat nádherně, jak je nakonec u Leana zvykem, a opravdu to tak je. Film má sice daleko do režisérových vrcholných opusů a příběh se občas vleče (a logika jde čas od času spinkat), ale kvůli skvělé Hepburnové, hořkosladkému konci, několika krásným scénám a neustále skvělé kameře by se mi šlo pod čtyři hvězdy jen těžko. Možná, že by to bylo ještě lepší, kdyby se Hepburnová ve filmu zamilovala do ovdovělé majitelky penzionátu, protože ty dvě spolu prostě flirtovaly, change my mind. 75 % ()