Reklama

Reklama

Mladý Sherlock Holmes

  • Československo Pyramida hrůzy (více)

VOD (1)

Obsahy(1)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

(více)

Recenze (211)

berg.12 

všechny recenze uživatele

Naše první porevoluční školní představení. Díkybohu za tu uvolněnou atmosféru, dnes si nedovedu školní výpravu na podobný film vůbec představit. Vidět něco takového na velkém plátně jako kluk, byl tehdá pro mě malý divácký šok, pár týdnů jsem pořádně nespal a děsil se každého komářího štípnutí. Kouknu na to po čase a hle, ono to vážně není špatné, má to fajn lehce hororovou atmosféru a napínavý příběh. V čem mi ale mladý Holmes nesedí, je vytváření Sherlockovského obrazu, od získávání tradičních atributů přes osudovou lásku až po úplně zbytečnou a nesmyslnou Moriartyho tečku (vyčkejte do konce titulků). Svůj podíl na tom mají i poněkud unylí mladí herci. díky kterým se neustále vkrádá nepatřičný pocit Potterovského deja-vu. ()

Naslund 

všechny recenze uživatele

Ty bláho. To je Harry Potter - díl nula, kde ještě skoro nikdo neumí kouzlit. Atmosféra, prostředí, zápletka a dokonce i některé charaktery a jména jsou si tak podobná. Dost možná jedna z inspirací Rowlingové. Naposledy jsem film viděl jako malej a byl jsem unešen. Dneska mi to přišlo trošku dětinštější, než jakýkoli díl zmíněného HP, ale možná to bylo jen tím českým dabingem, který mi přišel u dětských herců dost špatný. Nejen hlasy, ale i ty řeči. Každopádně ta atmosféra je výborná. ()

Reklama

Desperado 

všechny recenze uživatele

Vo svojej dobe prevratné dielo v komunistických kinách, dnes televízne pôsobiaca báchorka priživujúca sa na rok starom a úspešnom pokračovaní Indiana Jonesa. Triky sú na svoju dobu slušné, herecké výkony sympatické a atmosféra akurát starolondýnska. Rušivo na mňa pôsobili len niektoré odfláknuté a v konečnom dôsledku trápne dialógy v kľúčových pasážach filmu. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Poznámka k časti komentu užívateľky Phobia: "tohle nám soudruzi před revolucí určitě nepustili:-)". Nuž, milá Phobia, pustili. Film z roku 1985 mal v ČSSR distribučnú premiéru 1. septembra 1989. Štyri roky po svetovej premiére, no dva a pol mesiaca pred prevratom v novembri 1989. Film som stihol v kine pozrieť ešte za boľševika. Progresívnym digitálnym efektom sme sa po východe z kina Moskva vysmiali. Vďaka ich smiešnosti a snahe byť za každú cenu akčný, sme mali len mierne nadpriemerný divácky zážitok. Poznámka k dobe:  Bežné príhody, ktoré sa dali zažiť v prostredí plnom Arabov (kúpeľných hostí z Kuvajtu a S. Arábie, často s početným háremom čiernych dám, ktorým z rúcha trčali len oči), arabiel (snaživých dievčat z Piešťan aj okolitých dedín,  pomáhajúcich kapitalistom v náročnej kúpeľnej liečbe) a špekulantov storakého druhu, lepiacich sa na kúpeľných hostí ako medveď na med, intenzitou často predčili dobrodružstvá mladého šerloka. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Spielberg dobře věděl, proč sem strkat producentské prsty. Do té doby, než se přijde na velkou akci (nechci napovídat), je film opravdu skvělý. To finále pokazilo hodnocení, ale nikoliv celkový dojem z filmu, který může být směle označen za předchůzce Harry-Potterovské mánie. Sice tu jde o literární hrdiny Arthura Conana Doylea, ale ten s filmem ani námětem nemá nic společného a jména Sherlock Holmes a John Watson mohla být klidně nahrazena jinými. Viktoriánská Anglie má i přes ateliérové záběry své kouzlo a prostředí britské chlapecké školy s učitely zastupujícími dobro a zlo se objevilo dávno před Bradavicemi. Všimněte si, kolik jen společných prvků s dílem Rowlingové se tu objevuje (starý ředitel, zlý učitel, spolužák Malfoy, krásná skorospolužačka, oživlé předměty, létání). Líbily se mi triky (v tom zase měl prsty Pixar), scénář, postavy a samozřejmě i původní dabing z Barandova. Odposlechnutý rozhovor mezi Watsonem a Holmesem, čas 1:30: W: A co uděláme s Rathem?__ H: Kde je?__ W: Je pryč!__ H: Policie si ho už najde... ()

Galerie (45)

Zajímavosti (9)

  • Ve scéně, kdy Rupert T. Waxflatter (Nigel Stock) padá se svým létajícím strojem do koruny stromu, jsou zřetelně vidět lanka, která tuto konstrukci nesou. (Chegi)
  • Na skleněném rytíři se pracovalo 4 měsíce. Byl první kompletně digitálně vytvořenou postavou ve filmu. Jeho stvořitelem byl John Lassester, pozdější zakladatel společnosti Pixar. (filip.novak)
  • Na konci závěrečných titulků je scéna, kde se profesor Rathe podepisuje novým jménem Moriarty, což je úhlavní Holmesův nepřítel. (StevenW.)

Související novinky

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Pokud vám film z titulku nic neříká, není to zas tak velké překvapení. Rošťáci Richarda Donnera (Superman, Smrtonosná zbraň) jsou obří klasikou spíš v zámoří, kde v osmdesátých letech nabrali podobný… (více)

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)

Reklama

Reklama