Snímek natočený podle skutečné události, se odehrává v roce 1984. Vypráví o tom, jak se Hans Pettersson (Hasse P.) rozhodne upéct nejdelší skládaný dort na světě, aby jeho rodný Köping, "nejnudnější město Švédska", získal své místo na mapě. (Cinemax)

Malarkey

Když to porovnám se Stoletým staříkem nebo s Mužem jménem Ove, tak Pan Dort má podobný náběh na stejně absurdní švédskou komedii. Ta se ale v průběhu vyprávění lehce znormální, což je možná trošku škoda, protože zhruba prostředek filmu trošku nudil. Každopádně po závěrečných titulkách a potvrzení, že se jedná o skutečný příběh, jsem sem nakonec přišel se slušnými čtyřmi hvězdičkami. ()

bobstock

Dojemný medailonek jednoho dřívě nezajímavého švédského městečka bez Ikei obchoďáku, zato s poměrně zajímavými postavami, které by sami o sobě měli co vypravovat. Konkrétně je zde zfilmován skutečný příběh místního neúspěšného podnikavce a častého opilce Hasse P. ,který jednoho dne dá šanci střízlivosti a přijde s nápadem dostat nudné městečko do Guinnesovi knihy rekordů. V prvních dvou třetinách vtipná a patřičně suchá severská komedie, která v poslední třetině malinko upadá na tempu. Přechází v melancholický sentiment, který opět zase povyšuje dojemné stotožnění s lidmi, jenž si prostě nějak prožili situaci, na kterou nikdo z místních už nikdy nezapomene. I dnes se můžete stavit v Köpingu na dortíček v místním pekařství a možná i potkáte účastníky, rekordmany do dnes. 75% ()

misterz

Zaujímavé, čo všetko sa dá vyťažiť z nicotného námetu. Príbeh o tom, ako sa v meste piekol najdlhší sendvičový koláč nemá čo extra ponúknuť, no je celkom slušne odrozprávaný a páčila sa mi aj jeho skladba. Navyše je tu super geniálna muzika, presne podľa môjho gusta. A niektoré postavičky boli charakterovo pomerne zaujímavé. Preto celkový dojem nie je vôbec zlý, lepší priemer. 65/100 ()

Dave Lister

Wes Anderson smíchaný s Petrem Zelenkou a k tomu něco severské originality. Film podle skutečné události Pan Dort, vypraví o obyvatelích jednoho malého a zapomenutého městečka ve Švédsku. Místní neúspěšný loser Hasse, který většinou pokazí na co sáhne a nedaří se mu v podstatě nic. Po mnohém marném snažení se za pomoci svých několika málo přátel rozhodně proslavit město Köping a upéct nejdelší sendvičový dort na světě. Milá a přívětivá komedie, která je občas smutná, často úsměvná, ale především velmi zábavná. V hlavní roli se představí uznávaný švédský herec Mikael Persbrandt (Stockholm east, Ten koho miluješ, Lepší svět, Spása). ()

BOURQUE

„Švédsky recept“ na to, ako sa zviditeľniť. True-based príbeh je ľudský a vďaka jeho jednoduchosti dokáže osloviť viacerých divákov. Avšak vďaka nevyrovnanej úrovni scén a nevyužitým potenciálom (hlavne vedľajších) postáv to nepukne tak hlasno, ako by mal. Osobné hodnotenie: 69% (**) ()

• Před závěrečnými titulky je zdokumentována poslední cesta skutečného Hasse P. do města Köping, kde navštívil staré známé, kteří mu pomohli uskutečnit zápis do Guinessovy knihy rekordů. (vojacekr)