Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Garbo mluví! hlásaly reklamy, když hvězda němého filmu Greta Garbo debutovala ve filmu zvukovém. O devět let a dvanáct klasických filmových dramat později byla talentovaná filmová legenda připravena na novou změnu. Garbo se směje! slibovala reklama její první komedie, jiskřivého příběhu o přísné ruské komisařce, která vyměnila svou ženskost za sovětské bratrství – dokud se nezamilovala do elegantního pařížského světáka (Melvyn Douglas).
Ernst Lubitsch, který pracoval s rafinovaně sžíravým scénářem, jehož spoluautorem byl Billy Wilder, věděl lépe než kdo jiný, jak spojit vytříbenost se skvělým vtipem. "I ta nejdůstojnější lidská bytost je minimálně dvakrát denně směšná,” vysvětloval svůj proslulý "Lubitsch Touch”. A přesně tak vnímáme zamilovanou Ninočku Grety Garbo: jako klidně důstojnou a přesto roztomile směšnou. Uvidíte ji stejně. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (99)

emma53 

všechny recenze uživatele

Netušila jsem ani trochu, že Ninočka je komedie, kde se jedna hláška za druhou slije v jednu úžasně vtipnou filmovou perlu. Melvyn s Gretou u mě vyvolali nejednou salvu smíchu, nemluvě o ostatních momentech. Bravo a to je snímek přes 75 let starý. Pochopitelně, že se tady dal závěr předpokládat, ale já se na něj tentokrát fakt těšila. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Celkom dobre som sa zabával na 80-ročnej romantickej komédii Wilderovského razenia. Greta Garbo ma prekvapila hneď dvakrát. Spočiatku tým aspergerovsky ladeným ideologickým prejavom a la Sofia Helin z Mostu a neskôr uvoľneným smiechom, ktorý bol u nej taký vzácny. Na časti dialógov je možné sa zasmiať aj dnes. Nepovažujem Ninočku za mimoriadny film, ale ako som napísal v úvode jednorazovú zábavu napriek veku poskytne aj dnes. ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Zpočátku mi vadilo, že soudružka Ninočka je tu jakožto bolševička líčena jako stroj, který nemá smysl pro humor, je strohá, chladná a věcná, romantika, emoce nebo rozhovor o běžných věcech jí je cizí. To se však změnilo po scéně v restauraci a rázem už jsem věděl, že Lubitschův snímek je na 5*. Od zmíněné scény jsem sledoval skvělou romantickou komedii s perfektní Gretou Garbo a Melvynem Douglasem. S blížícím se závěrem je tu také vkusně a citlivě nastaveno zrcadlo komunistickému režimu (cenzura, obavy hlavních hrdinů, atd.), ale poměrně trefně také kapitalistickému zřízení, což možná nejlépe vystihuje úplný konec filmu. Dávám jednoznačných 5*. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

„Vždycky mě v zimě zajímalo, proč vlaštovky odlétají do kapitalistických zemí.“ Tři ruští emisaři v Paříži jsou pověřeni prodejem vzácných šperků pro dobro své vlasti. Dojde ke komplikacím a nastolit pořádek přijíždí soudružka Jakešová, komunistka tělem (nic proti Gretě, i v komunistickém mundúru je sexy) i duší. Jak dopadne střet marxismu a kapitalismu? Vězte, že si užijete romantiku, sentiment i humor. Zpočátku je kadence vtipů nevídaná, film připomíná valící se kámen, pak nutně přichází romantické intermezzo a jisté zvolnění tempa, ale o Ninočce stejně můžeme hovořit jako o filmu vtipném od začátku do konce. Charakteristický je pro ni humor sofistikovaný a spíše konverzační nežli situační. Ačkoli k tomu námět přímo vybízel, autoři (mj. Billy Wilder) se nesnížili k jednostrannému výsměchu ruským poměrům („Fascinuje mě váš pětiletý plán na posledních patnáct let“) a stejně nelítostní jsou vůči západním ideologiím. Úžasná je svižná režie, úžasná je něžná kamera se zálibou v detailech na obličeje, úžasná je od srdce se smějící Garbo. Těžko hledat lepšího zástupce žánru té doby, ač konkurence nebyla pomíjitelná, a těžko hledat lepší důkaz Lubitschova režisérského mistrovství. 90% Zajímavé komentáře: Oskar, Kass, Machrovic ()

Jossie 

všechny recenze uživatele

Začátek vypadal hodně dobře, dost sem se bavila, ale pak to mělo sestupnou tendenci, začala z toho být rozvleklá romantická story a ten humor se téměř vytratil. Navíc mi dost vadila stylizace, že prohnilá kapitalistická hraběnka byla zlá a komunistická komisařka ta dobrá. V každém případě vidět, jak se Greta Garbo směje, byl docela zážitek. ()

Galerie (85)

Zajímavosti (13)

  • Obliba Ninočky nastartovala vlnu obdobně koncipovaných filmů, mezi nejvýraznější z nich patří Comrade X (1940). (NinadeL)
  • Sovětský svaz považoval odvysílání filmu finskou televizí za přímý protisovětský akt (více informací o této problematice přináší dokument Disko ja tuumasõda). (MeGab)
  • Ernst Lubitsch film režírovat vůbec nechtěl. Ustoupil pouze tlakům studia MGM, jež mu za to slíbilo produkování jeho snímku Obchod za rohem (1940). (Vodnářka)

Reklama

Reklama