Slídil

• Velká Británie Sleuth

I ta nejdokonalejší hra na světě má jedno slabé místo. Úspěšný autor detektivních románů, bonviván a milovník všech her i mechanických hraček, Andrew Wyke, si pozval do svého rozlehlého sídla milence své ženy. Majitel malých kadeřnictví, Milo Tindle pro něho není rovnocenným partnerem. Proto s ním jedná přezíravým a výsměšným způsobem. Zatímco Tindle očekává nějakou dohodu, Wyke chce svého protivníka především pokořit. Také si k tomu připravil dokonalou past... Detektivní příběh, který vznikl podle divadelní hry dramatika Anthonyho Shaffera, nabídl kromě důmyslně napsané zápletky také velké herecké příležitosti hlavním představitelům. Film natočil známý klasik americké kinematografie Joseph L. Mankiewicz (Vše o Evě, Bosá komtesa, Byl jednou jeden lotr). Cynického spisovatele Wykea působivě ztvárnil Sir Laurence Olivier (Hamlet, Moc a sláva, Richard III., Komik, Maratonec). Bezbranně vyhlížejícího Tindlea si s neobyčejnou chutí zahrál Michael Caine (Alfie, Muž, který chtěl být králem, Hanna a její sestry, Krev a víno, Pravidla moštárny). (oficiální text distributora)

Ironfood

Pro mě docela velké zklámání, děj i celý film působí natolik nerealisticky, že o nějakém napětí nemůže být řeč, na komedii je to zase málo vtipné. Celé to vlastně stojí na dvou či třech zvratech, které mi zas tak geniální a překvapivé nepřipadaly. Herci se sice snaží, ale to samo o sobě nestačí, zvlášť při téhle stopáži. Caine, kterého mám jinak dost rád, navíc často spíše přehrává než hraje, což je zřejmě jedním z důsledků toho, že je to podle divadelní hry. ()

Krasus

Mistrovská hra dvou excelentě zahraných postav. Každou minutu si říkáte, že už to tak musí skončit a v tu chvíli vám scénař dá takovou facku, že i na konci si s toho odnesete ten samý úsměv Michaela Cainea i upřímný úžas Laurence Oliviera. Ve všech ohledech bravurní. ()

ZkuKol

Doslova a do písmene herecký duel! Olivier i Caine jsou páni herci a scénář od slavného dramatika Schafferra je vypointovaný do posledního detailu. Bohužel má film slabinu a režijní stoličce. Mankiewicz nedokázal příběh vytáhnout z divadla, doslova prospal první polovinu, díky které má člověk pocit, že kouká na čtyřhodinový film a plody jeho kreativity jako klauniáda v zahradě, či koncert mechanických loutek jsou opravdu slabé. Avšak díky trojci Schafferr, Caine a Olivier jde stále o výjimečný zážitek (ovšem těžko říct, zda filmový)... 80% ()

klukluka

Dva chlapíci chytří jak scénář k britskému, programově chytrému filmu si ukazují bezmála dvě a půl hodiny pinďoury v domě ne nepodobném filmovým kulisám, a pokud se uchýlí k převleku, pak k natolik dokonalému, že by ho mohl stvořit snad jen špičkový maskér od filmu. Byl jsem celou dobu na divadle, v lepším případě jsem koukal na film, ale každopádně tu pro mě někdo něco neustále inscenoval a mě to iritovalo. ()

Han22

Zestárlý spisovatel detektivek z vyšších vrstev si do svého panského sídla pozve mladého milence své ženy, obyčejného kadeřníka z nižších vrstev. A přátelské rozumné povídání  se mění na hru o to, kdo koho poníže a více zničí. Je to staroanglická, trošku snobská detektivka, založená téměř výhradně na dialozích a vše se odehrává v jednom prostředí. Tudiž to působí trošku divadelně, dlouze a hlavně bez skutečného napětí. Je to opravdu jen hra, která se mění na opravdové střetnutí až ke konci. I když podobný styl starých detektivek příliš nemusím, musím uznat že je to téměř dokonalé. Tři různé scénáře s naprosto nečekanými pointami (ten první hned s dvojitou), oba pánové se střídají kdo bude mít navrch a završení filmu je dokonalé. A co tady předvádí Olivier i Caine je prostě neskutečný herecký koncert, to byla naprostá radost to sledovat a vůbec se nedivím, že se oba dočkali nominace na Oskara za hlavní roli. Za mě solidní 4* i když jsem tomu námětu vůbec nevěřil. ()

wosho

Film, který můžu doporučit každému, kdo má rá inteligentní a nypínavou zábavu. A pokud nikomu nebude vadit, že celý film spíše připomíná divadelní hru určenou pro dva brilantní herce. ()

Lookass

Game of humiliation. Hra medzi dvoma rivalmi, smerujúca k vopred premyslenej pointe. Poníženiu toho druhého. __Andrew Wyke, (Olivier) spisovateľ detektívnych príbehov, ktorých hlavnou postavou je St. John Lord Merridewe, Wykeovo alter ego je vo svojej tudorovskej rezidencii konfrontovaný s milencom svojej ženy, Mileom Tindleom (Caine). Obaja pochádzajú z rozdielnych spoločenských vrstiev. Wyke má v sebe typickú anglickú aristokratickú nadradenosť, Tindle pochádza z chudobnej rodiny s talianskymi koreňmi. Mileo po čase pristúpi na návrh, ktorý mu má zabezpečiť peniaze potrebné na nákladný život so svojou milenkou a ktorý je finančne výhodný aj pre druhú stranu, Wykea. Ten je navyše známy svojou obľubou v „hrách“, ktoré majú často nebezpečný koniec.. __ Sleuth je vyobrazením posadnutosti, ktorá súvisí so snahou o poníženie svojho súpera prostredníctvom „hier“. Tie majú rôznu podobu a zmysel. Najčastejšie ide o obyčajnú vendettu, ktorá až postupne prerastá do spomínaných „games of humilitations“. Problém je, že pozorný divák dokáže väčšinu z nich odhaliť ešte pred ich finálnou realizáciou. To by v zásade nevadilo, pretože ich prípadné odhalenie nemá dopad na finálnu scénu a teda aj celkové vyznenie filmu __Olivier a Caine sú ako vždy po hereckej stránke vynikajúci (bezchybne vypointované dialógy) Prvý menovaný najmä v prvej polovici filmu, Caine v druhej. Obaja dokážu veľmi ľahko prechádzať z humornej do „mrazivej“ polohy (podporovanej parádnym budovaním atmosféry), hlavne Olivier je na Oscara. Sleuth sa oplatí vidieť už len kvôli nim. 8/10 ()

MareT.

Je to velice dobře napsaná, zahraná hra na kočku a myš, vůbec nenudí i přesto, že jsou v celém filmu jen dva herci a taky dokáže překvapit i v posledních 5 minutách filmu, když už si myslíte, že je po všem...Ale nějak se nemůžu dostat na hranici 4 hvězdiček, dávám 3,5. ()

dopita

Jeden z filmů, které nikdy nezestárnou – to moc často neříkám. V podstatě nemám filmu co vytknout. Vzhledem k tomu, že se jedná o konverzační film je velice důležité, že se tři nejdůležitější aspekty pro úspěch jakéhokoli filmu (scénář, herci, režie) sešly na tak vysoké úrovni. A taky se hodně povedla hudba. Snad jen dabing a hlas Aleše Procházky trochu kazí dojem. ()

Scevola

Mankiewicz znova ukazal ze vedel priviest na filmove platno zaujimave divadelne hry, okrem tohto filmu este aj All About Eve (1950). Rozhodne skvela konverzacka, ked uz mate pocit ze to skoncilo tak vas znova niecim prekvapi. Vyborne herecke vykony oboch hercov, ktory si na vyse dvoch hodinach vystacili sami. 8/10 ()

Ixbalanke

První pozitivum filmu je, že má atmosféru filmů z 80. let, to mám ráda. Taky je to částečně detektivka, což je ještě lepší. Dál jsou tam jen dvě postavy, což beru, protože mám špatnou paměť na tváře:) Vypracované rozhovory, zápletka obrácená naruby desetkrát že v žádné chvíli divák netuší, co přijde za chvíli (nebo aspoň já ne:) Nemám filmu co vytknout... ()

Rozjimatel

"The bloody glass came out, my bloody boot got stuck and I fell down the bloody ladder." "Well the bloody police must have heard it all the way to bloody Salisbury."     Mysteriózny thriller zaradený v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorý si vystačí s veľmi obmedzeným priestorom a je silne založený na dialógoch. Zápletka so všetkými tými šialenými zvratmi je veľmi zaujímavá a aj pomerne zábavná, zároveň však má aj istú pachuť prekombinovanosti. Hoci je radosť sledovať majstrovské herecké výkony Laurenca Oliviera (Andrew Wyke) a Michaela Caina (Milo Tindle) a je aj radosť počúvať výbornú hudbu Johna Addisona, film už dnes celkovo pôsobí akosi zostarnuto.     "Andrew... remember... be sure and tell them... it was only a bloody game." ()

rybitvi

Hra kočky s myší, jež se ve svých rolích střídají a jejichž hrátky ve vás budou doznívat ještě hodně dlouho. Herecké mistrovství dvou pánů herců, mrazivá hudba, brilantní scénář Shaffera a režie Mankiewicze, který je sice držitelem dvou režisérských Oskarů,ale za tuhle libůstku by si ho zasloužil zdaleka nejvíce. ()

KatRi

Takový Tom a Jerry pro dospělé. Konečně si také někdo vzal na paškál autory detektivek místo policajtů a vyšetřovatelů. ()

ekomo

Nevídané, co se dá vykouzlit s dvěma výtečnými herci, brilantní režií a dokonale promyšleným scénářem. Mám rád filmy, které nutí diváka zamyslet, co asi přijde dál. Tento je jeden z nejlepších a nejpůsobivějších. ()

Yardie

Tohle bych chtěl vidět v divadle! Vidět to naživo musí být neskutečný zážitek. Na filmovém plátně se trošku ztratí ta divadelní atmosféra a blízkost herců a diváků. Ale přesto, asi jedna z nejpovedenějších zpracování divadelní hry do filmové podoby. Děj je propracovaný. V podstatě 2/3 filmu je komedie, poslední se změní v drama. Dialogy jsou výtečné stejně jako situace a scénky. Práce mimiky obou herců a vůbec celý jejich výkon byl skvostný. Na konci nechybělo překvapení a i troška napětí. Některé situace jsou trošku přitažené za vlasy, ale to k taškařici v prvních 2/3 prostě patří. Povedené! Howgh! ()

conery1

Výborná atmosféra, suchý angl. humor a hlavne koncert pána Oliviera, robí s tohoto snímku zážitok. Veď ten pán ani nevie hrať zle. ()

Mikino00

Bohužel musím říct, že neskutečně předvídatelné a průhledné a to od samého začátku. Ale i tak dobře natočeno, oba herci excelují a určitě stojí za vidění. ()

AIMÉE

Závěr samotný mne nutí dát plný počet; "Andrew... remember... be sure and tell them... it was only a bloody game." A samozřejmě úžasné two men show, které nepotřebuje žádný "přebytečný komparz" na scéně! ()