Zavrhnuté svedectvá

Film, ktorý zachycuje spomienky a skúsenosti pamätníkov na život v našom prvom samostatnom štáte v moderných dejinách. Tento dokument nie je pokus vytvoriť alternatívnu históriu, ale snaha uchovať svedectvá. Pre poznanie tejto časti našej minulosti autori odporúčajú štúdium odbornej literatúry. (david66)

pepo odpad!

Politiku moc neriešim a aj ideologicky pomýlené diela dokážem považovať za úžasné filmárske kúsky. Takže sa mi veľmi páčili napr. Triumf vôle, 10 dní, ktoré otriasli svetom alebo Fahrenheit 9/11. (opakujem: po filmárskej stránke, nie ideologickej). Skúsil som sa teda na tento amatérsky pokus pozrieť nezaujato a objektívne. Takže nezaujato a objektívne: Je to SRAČKA! (áno, použil som CAPS LOCK a výkričník). Absolútne filmárske diletantstvo od kamery cez strih až po dramaturgiu. Lepšie remeselné parametre zvyknú mať aj filmy zo základných škôl, ktoré vídavam ako člen poroty na amatérskych festivaloch. (To úplne bez srandy) Vážne som mal pocit, že pri exporte zabudol strihač zaznačiť vrchnú stopu, pretože náväznosť záberov tu pôsobí ako nadávka a prirodzené plynutie deja je snom autorov. Kamerové kompozície a práca s prostredím je niečo neskutočne odfláknuté. Až mám pocit, že aspoň niekto na pľaci mal aspoň trochu sebauvedomenia a chcel celý projekt sabotovať. Tu nie je o čom písať, všetko je totiž zle. Veľmi zle. V lepšom prípade. V horšom je to úplne trápne a nechcene smiešne. To recitovanie za podmazu dojímavej hudby vyzerá ako niečo od Monthy Pythonov. Akurát tu je to myslené vážne. Úplne tomu chýba druhá strana mince a ide iba o jednostrannú adoráciu Tisovho štátu. A to je už vážne na facku. Absencia pohľadu na zverstvá, ktoré sa tu páchali je neospravidlniteľná . Najstrašidelnejšie však je, čo má tento „film“ reprezentovať a niekto ho môže považovať za objektívny dokument. Tým totiž nie je. Je to iba príšerne a slaboducho urobená propaganda. Ale má to samozrejme aj klady. Archívne zábery vyzerajú kvalitne. Nie však zásluhou režisérov tohto filmárskeho odpadu. 0/10 ()

ttX

Film vyvažuje komunistickú a súčasnú propagandu pohľadom osôb, ktoré zažili život v prvom Slovensku na vlastnej koži. Vzhľadom na to, že film je v ostrom rozpore s predstavou o prvom štáte Slovákov, ktorá sa jednostranne podsúva celé desaťročia slovenskému národu, tak môžu mať niektorí diváci z toho zlý dojem. ()

bboris

Autorom tohto diela nešlo o objektívne zhodnotenie všetkých aspektov existencie Slovenskej republiky v rokoch 1939 - 1945. K tomu sa priznali hneď na úvod. Ťažiskom sú spomienky ľudí, ktorí toto obdobie zažili a štátne zriadenie i jeho predstaviteľov hodnotia pozitívne. Dobové filmové materiály (vo veľmi zlej kvalite, čo dosť znižuje celkový dojem; rozpočet zrejme nedovolil viac) a komentáre M. Lacka (tie boli pre mňa sklamaním) ich len dokresľujú. Mnohých divákov, najmä militantných priaznivcov marxizmu, stalinizmu, boľševizmu a im podobných ultraľavicových ideológií (stačí si prečítať niektoré komentáre), určite ešte dlho po jeho zhliadnutí (ktovie, koľkí z nich ho videli a počuli celý) trápili nočné mory, či dokonca únik moču. Pozitívne hodnotím, že priestor dostali ľudia, ktorých spomienky by sa v zdrvujúcej väčšine súčasných filmových dokumentov na tému Slovenská republika 1939 - 1945 nemohli objaviť. Žiaľ, je to tak. ()

mcvpn odpad!

Chcete vidieť film zachycujúci obdobie obdobie Slovenského Štátu(1939-1945), v ktorom sa ani raz nespomenú slová Žid, vlak, holokaust, pracovný/koncentračný tábor, nacizmus, klérofašizmus, Cyklón B a iné slová, ktoré sa zle počúvajú v súvislosti s hnedou eminenciou Tiszom? {edit: Raz tam matne odznie slovné spojenie "židovská otázka"... Všetci vieme, aká bola odpoveď...} ... Veríte tomu, že gardisti nikdy a nikomu neubližovali? Ste skrytý fašista alebo kolaborant? Máte IQ 88? Ste ľahko ovplyvniteľní propagandou? Máte selektívnu pamäť alebo trpíte stareckou demenciou? Je xenofóbia vaše hobby? Slovenské Národné Povstanie vám spôsobuje husiu kožu? Ste zadubení? Tento film vznikol práve pre vás. My ostatní sa zaobídeme bez tohto odpadu. ¡No Pasarán! ()

dr.horrible odpad!

Milan Mazurek, poslanec NR SR, ktorý sa preslávil útokom dlažobnou kockou na ženu s kočíkom. Vredavý, steroidový primitív s vadou reči, považujúci sa za čistú rasu. Tento človek sa nám rozhodol zvestovať utajovanú pravdu, aby nám konečne otvoril oči. Nie je v tom nič nacistické, keď ujo z hlinkovej mládeže hajloval, tak len pri úsmevnej spomienke, a že premiéra mala byť 8.8. je tiež iba náhoda. Celkovo sa všetci páni vo filme zhodli, že v druhej svetovej nikto neumrel, židov netreba spomínať - šak načo, že to bolo krásne obdobie keď svietilo slniečko, Vojtech Tuka kakal dúhu a pán doktor, pán prezident, pán Tiso, deťom rozdával cukríky. Neexistovala nezamestnanosť, stavali sa školy, všetkého bol dostatok. Dokonca aj tí milí nemeckí vojaci nám naše pravé slovenské cigarety závideli. A ani kvapka krvi nepretiekla, až pokým sa tá najväčšia lúza nezobrala a nešla zradiť vlasť Slovenským (heč!) Národným (heč!) Povstaním. Boli to s tými dôchodcami milé chvíľky, nejeden vlastenec si z toho určite strekol do vírivky, alebo do kebabu, alebo jak dnes vlastne zástupcovia white trash trávia čas medzi mlátením ženy a detí, krčmou a pracákom. Prajem im všetkým hromadné dekubity a rozhodne si na nich spomeniem, keď tej fašistickej prasnici najbližšie pôjdem močiť na hrob. No pasarán! ()