Horor Kočovníci smrti je celovečerním debutem známého amerického scenáristy a režiséra Johna McTiernana (PREDÁTOR, SMRTONOSNÁ PAST, HON NA PONORKU). Francouzský antropolog Pommier (PIERCE BROSNAN) před svou záhadnou smrtí v nemocnici „vdechne“ vlastní duši lékařce Henleyové. Žena pak v halucinacích prožívá jeho vzpomínky a vydává se na místa, která Pommier navštěvoval. Zjistí, že muž objevil v ulicích Los Angeles tajemné mladé lidi, kteří nepotřebují spát ani pracovat a kteří se zabývají výhradně zločinností. Jde o zlé duchy z nomádských pověstí, o jejichž existenci se antropolog dozvěděl při svých výzkumech. Bytosti zvané Inuádi se zhmotňují do lidské podoby v ulicích moderního velkoměsta a likvidují každého, kdo odhalí jejich pravou identitu. (oficiální text distributora)

SOLOM.

Hlavní doménou je již výše zmíněná mrazivá atmosféra, která je rovnoměrně rozdělená po celé délce filmu a najde se zde jen velmi málo hluchých míst. Za pomoci kamery i střihu se zde podařilo příjemně skloubit všechny důležité prvky mysteriózního filmu dohromady, přesně tak jak mají být. Divák pomalinku rozbaluje obal příběhu a je nadržený nad tím co se skrývá uvnitř. Tvůrci se zde i díky malému rozpočtu rozhodli moc neexperimentovat a zbytečně nezacházeli do extrémů z nějakou proměnou a zůstali u klasické formy zla v lidské podobě za což jim děkuji. Nejimpozantnější je však proměna samotného antropologa. Z milujícího a sebevědomého muže se postupně stává lidská troska, pronásledovaná stihomamem, paranoiou a samozřejmě i kočovníky. Brosnan zde odvedl pořádný kus práce a líbil se mi stokrát víc než jako agent 007. ()

eraserhead666

Silně a nepříjemně napínavé osmdesátky v lehce horrorovém silně mysteriózním thriller hávu. Škoda, že Lesley-Anne Down dostala tak málo prostoru. Zde ještě mladý Brosnan ukazuje, že se mu stárnout moc nechce. A že býval v hodně dobré formě. Zajímavě pojatý scénář, velmi civilně natočený. Ta pointa jako by se do celé povahy příběhu nehodila, ale to je právě na tom to mrazivé. trochu jsem se obával, jak to vyzní to ztracena, ale závěr je sice snad ne zcela překvapivý, ale silný. Výraznou složkou je hudba, úvodní skladba je velmi podmanivá. Takové malé zanedbané překvapení, o němž se neznámo proč moc nemluví. Asi bych nebyl schopen přesně říci proč, ale hážu si film do stejné škatulky jako Near Dark, v něčem mi ty dva filmy připadají podobné. Prostě sladké osmdesátky, s dobrou atmosférou a krásnými ženami. ()

mm13

Ocenil som, že to nie je o skupinke teenagerov a šialenom vrahovi, no to je asi tak všetko. Slušný výkon, zopár drobných príjemných prekvapení, ale ako celok žiadna veľká sláva. Za čo môže hlavne pritrúble vyústenie, ktoré je pre tento síce slušne, ale inak štandartne natočený film hotovou pohromou. Ale už len tá ojedinelosť námetu stojí za zoznámenie. ()

Morholt

Francouzský antropolog usoudí, že pokud bandička chuligánu jak vystřižených ze Šíleného Maxe, 30 hodin nespí a jen se potlouká po barech a parkovištích, musí to být zákonitě parta strašidel, nejlépe nomádských duchů. Před podivnou smrtí se mu pak ještě podaří posednout (či co) mladou doktorku, která se pak vydává odhalit skutečnost. Zmatené, táhlé, nudné, bez atmosféry. 20% za Pierce Brosnana. ()

Lacike

Neskutocne nezazivne natoceny film o nejakych divnych ludoch, ktorych hlavna hrdinka spoznava cez spomienky mrtveho Brosnana. Nebavilo ma to prakticky od zaciatku. 1/10. ()

Terva

V originále nese tento snímek název Nomádi. Hudbu dělal Bill Conty a hned úvodní song je povedený a krásně nás vtáhne do děje. Sledujeme převtělení doktorky Elen Flaxové ( Lesley - Anne Down ) do těla antropologa Pommiera ( Pierce Brosnan ). CITÁT : Jsou místa s minulostí, místa která mají tajemství. Věci si vyberou daň... Dobrý začátek a průměrný prostředek filmu, se ke konci změní v docela slušné psycho, podpořené tvrdou metalovou kytarou. Avšak události se stanou poněkud nelogické. Scénárista i režisér John McTierman zde divným spůsobem spojí Nomády - Zlé duchy - Heavy metal - a Grafity v jeden celek. Ve filmu byl použit automobil Fiat 2 Litre s poznávací značkou California 508ZUX a hudebně zde zazní Strangers, Nomads a Dancing Mary vše od Billa Contiho a Teda Nugenta. ()

corpsy

John McTiernan. To je to jediné, čo na tomto filme obdivovať ( a ešte tak osemdesiatkovú hudbu od Billa Contiho ). Jeho režijné kvality sú nespochybniteľné, scenáristické vlastnosti tu ale pohoreli. Ono samotný námet nedával veľa priestoru na nejaký progres. Takže tu máme žánrovku, skvelo natočenú ale nudne napísanú. Herci, si v tomto prípade len ´´odbili to svoje´´. ()

sidzej

Skôr by som uveril tomu, že toto dielo pochádza od Lyncha než od McTiernana. O horore v žiadnom prípade nemôže byť reč (s výnimkou záverečnej vcelku napínavej 10minútovky). O príbehu takisto, ten je na môj vkus priveľmi rozkúskovaný, zamotaný a ťažko stráviteľný. Čaro má akurát zopár dialógových pasáží Pierca Brosnana so svojou filmovou manželkou a jeden telefonát o nomádskych eskymákoch. 30% ()

MartinezZ

Nejezděte do Kalifornie. A když už musíte, velkým obloukem se vyhýbejte pankáčům a motorkářům. Proč? Protože by tam nemuseli být! Huaaaaaa, bu bu bu. ()

italka63

Na Pierce se dobře kouká, o tom žádná. Na film už tak ne, patrně se na tomhle béčku podepsala i doba jeho vzniku. Mysteriózní, no, jen kdyby mne těmi ohozy a pozérstvím entity nerozesmály. Zkrátka šel film s touhle tématikou udělat i jinak, první song super, pak už mne hudba doslova rušila. Ovšem nutno přiznat, že některé věci byly udělány slušně. Ta nejlepší s Piercem nakonec, pro holčičí oči excelentní! ()

Derek

konecne som sa dostal k prvotine svojho oblubenca mctiernana a musim povedat ze som bol prijemne prekvapeny po zhliadnuti tohto temneho hororoveho thrilleru. mctiernana som mal vzdy za akcneho rezisera ktory dal svetu dva najlepsie akcne filmy vsetkych cias (die hard a predator samozrejme), ale v nomads dokazuje ze vie pracovat i so strasidelnejsou a temnou atmosferou, ktora mi miestami dost pripomenula talianske hororove klasiky od soaviho alebo fulciho a to hlavne aj vdaka hudbe ktora je prijemne minimalisticka (film je vsak obcas naburany nejakou rockovou pesnickou, no co uz to sa v 80. rokoch nosilo). film slusne odsypa a dokaze vas hned od zaciatku vtiahnut do deja (mctiernan dobre pracuje s prelinajucimi dvomi liniami filmu) aj vdaka pribehu ktory je postaveny okolo jednej "urban" legende (teraz si niesom isty ci nieco o nomadoch extistuje, alebo si to mctiernan sam vytvoril). cely film ma skvelu atmosferu ktora graduje pri nocnom foteni nomadov a hlavne pri rozhovore s mniskou a vsetko je zavrsene prijemnou mrazivou pointou. treba pochvalit ako vsetci naokolo vykon pierca brosnana (i ked jeho francuzsky prizvuk mi miestami liezol na nervy) ale aj lesley-anne down!!! ()

BoredSeal

Vědce Brosnana uterorizují k smrti Nomádi, duchové v kožených hadrech se cvočkama jezdící po okrajových čtvrtích Los Angeles. Tahle věta vám stačí, abyste nestrávili zbytečně 90 minut před tímhle ucouraným filmem s neexistující atmosférou a zastaralým soundtrackem z 80´s. Překvapilo mě, že jde o Tiernanovu prvotinu, škoda že režisér vsadil na to, že cílové publikum vyděsí tehdejší punk/goth vizáž mládeže plus motorky a černá auta. Přestože je hlavní postava Brosnan, tvůrci se snaží ředit děj tím, že Brosnan předá kletbu na doktorku, která divákovi jen zprostředkuje jeho příběh s podivným neuspokojujícím finále, aniž by sama něco ovlivnila. Její postava se nám na začátku filmu obstojně charakterizuje, aby vzápětí bloudila před kamerou v halucinacích a deziluzi a nakonec blábolila rady v Brosnanově domě. Dobové záběry na periférie L.A. jsou fajn, ale jinak ruce pryč, je to jen pro archivní fanoušky. Gratuluju lidem tady, co na ně film tak zapůsobil. :) ()

Martin741

V celknu nudny a dost priemerny debut. Horor to tiez velmi nie je, skor taky lahky krimi film suvisiaci trochu s frylerom. Postupne pekne hustne atmosfera, ale jediny znamejsi herec je snad len Brosnan. Ako debut slavneho rezisera to tiez nic nehovorilo o McTiernanovom talente. 50 % ()

Figu

Kočovníky smrti jsem si pustil čistě ze zvědavosti, jen díky režiji a scénaři McTiernana. Tvorbu toho chlapíka žeru a jeho filmy uznávám. No a musím konstatovat, že John nezačal vůbec svojí kariéru za kamerou špatně! Film má temnou, děsivou atmosféru, typickou přesně pro osmdesátý léta včetně hudby Contiho, která k tomu taky parádně sedí! Pasáže s nekompromisníma nomádskýma duchama nahání strach a obdivuju Brosnana, že měl koule na to, neustále je nahánět. Chválím i celkem neznámou Anne Down, která nejen zahrála solidně, ale na tu dobu byla i lahodící pánskýmu oku. Konec filmu lehce mrazivej a zajímavej! Spokojenost! 75% ()

cariada

Vědec před smrtí řekne pár nesrozumitelných slov doktorce a té se rázem změní život, začně mít halucinace a vybavuje se jí život vědce a taky slyší hlasy. K tomu je tu motorkářský gang, který s tím vším má něco společného. Slušný atmosférický horor. Námět je vcelku originální, herecké výkony taky ujdou. ()

Mefistofelle

Nomads je film, který tak silně sází na určité věci, že některé jiné bohužel nedokázal dotáhnout. Tou silnou stránkou jsou herecké výkony, které jsou v případě všech postav velmi dobré. Zejména Pierce Brosnan mě opravdu potěšil, ačkoliv jsem ho nikdy neměla moc v oblibě. Dokonce bych řekla, že role antropologa Pommiera je ta nejlepší v jaké jsem ho zatím viděla. Děj se odvíjí slušným tempem a člověk se nudit nestihne, ovšem co trochu pokulhává je ona hororová část, která se dle mého kdovíjak nepovedla. Umím si rozhodně představit strašidelnější věci, než vystajlovaná děcka na motorkách. Chápu, příběh si to žádal, ale přeci jen to mohlo být mnohem zajímavější. Vždyť polovinu filmu je jen vidíme jak blbnou nebo někde postávaj či posedávaj a tváří se drsně. V té druhé polovině se zase jen baví stalkingem hlavního hrdiny. Ke konci už se sice děcka konečně vybičují k něčemu pořádnému, ale to už je trochu pozdě. Původně jsem to jako takový problém neviděla, ale poté, co se mi film trochu rozležel v hlavě, mi to tak už přišlo. I tak je ale Nomads kousek, který ostudu nedělá. ()

Koly

Film, který okamžitě naboural mou horrorovu TOP 10 (přestože si myslím, že spíš než o horror se jedná o hodně temný thriller). McTiernan dokázal na perfektní nápad našroubovat tu nejlepší atmosféru a celé to korunoval fantastickou hudbou. Po filmu PREDATOR další megaskvost na jeho kontě. A připojuju se k Obitusovi a chválím Brosnana. I pro mě je to jeho zatím nejlepší role. ()