Reklama

Reklama

Zločin v dívčí škole

  • angličtina Crime at the Girls School (neoficiální název)
Povídkový / Krimi / Komedie
Československo, 1965, 107 min

Předloha:

Josef Škvorecký (kniha)

Hrají:

Lubomír Lipský st., Petr Kostka, Jana Gýrová, Jan Faltýnek, Jan Přeučil, František Miška, Josef Beyvl, Karla Chadimová, Vilém Besser, Zdeněk Řehoř (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Povídkový film natočený na motivy prvních detektivních povídek ("Smrt na jehle", "Jak se koupe žena" a "Zločin v dívčí škole"), které Josef Škvorecký už podepsal svým jménem. Hlavním hrdinou a spojovacím článkem je zde poručík Borůvka, ztvárněný Lubomírem Lipským. Postupně zde řeší případ vraždy mezi horolezci, smrt tanečnice v hudebním divadle a také podivné zmizení profesora matematiky. Ve třetí povídce byli poprvé před kameru přineseni Matěj a Petr Formanovi. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (65)

ic 

všechny recenze uživatele

Celkem mě pobavila první povídka, kde oni 2 horolezci co sedí na špičce skály společně s obětí a že prej nemůžou slézt, aby se policie mohla vyšplhat po jejich lanech. Potom co se kriminalisté za dobrou štvrthodinu vyšplhají až navrchol, kde provádějí ohledání všichni zase sešplhají na zem i mrtvolu spustí po laně. Horolezec si jentak mimoděk vzpomene, že se bokem dá na vrchol vyjít bez výstroje asi za 2 minuty. Prej že ta cesta je pro amatéry, tak i vrah aby si připadal profesionálně se na onon vrchol zpouštěl ve stylu Tarzana z jiného ještě vyššího kopce, prostě lol. ()

Adam Bernau 

všechny recenze uživatele

Borůvka je v první povídce oslovován „soudruhu poručíku“, ve druhé „soudruhu komisaři“, v poslední už „pane komisaři“. Nějaká šifra? Nevím. Na to, že jde o prachobyčejné kriminálky a na to, že šerloka tu dělá Lipský, hezký film. V první povídce je sice vrah jasný už při prvním poručíkově rozhovoru s ním (té režisérské nezdrženlivosti!), ale o to vůbec nejde. Drama na skále bylo jako na skále, v dívčí škole to bylo jako v dívčí škole a v dámských sprchách... no tak do toho nikomu nic není. Ostatně teprve scéna šmírování sprchující se Chadimové definitivně odstranila moje pochybnosti o knedlíkovi Lipském jako nejvhodnějším por. Borůvkovi (té bezelstnosti!). Naopak zcela přebytečného Přeučila bych vyměnil a Řehoř jako vilný ředitel divadla, to snad ne. Kostka čím mladší, tím lepší, Chadimová báječná borůvkagirl. Fotografické postavy v jednom „záběru“ v popředí na skále rehabilitovány pozdějším Borůvkovým převlékáním u jedoucího auta – beru. Ale co ta dechovka při lezení na skálu bezprostředně po titulcích (při nichž zněla Liškova skvěle znepokojivá cosi-jako-hudba)? Co to „vtipné“ Borůvkovo šlapání si na jazyk? Kde je jeho smutek (viz název předlohy)? A hlavně: co ta poslední povídka? To bylo opravdu jako zlý sen. Jakoby Menzel nedokázal krotit chuť natočit něco „zajímavějšího“, čímž celou sérii zbořil. Jako samostatný film by praštěná parodie na viktoriánský internát exponující a současně kompromitující „démoničnost“ soudobých slečen mohla mít něco do sebe, ne tak v Borůvkovi. A když už jsem si v závěru myslel, že to je vlastně vhodné vyústění a konečně se dovídám o „Smutku poručíka Borůvky“ (nejen kvůli konečnému odhalení, ale i pro tu „romantičnost“ rádobypachatelek a nakonec vlastně i skutečných vrahů z prvních dvou povídek), Menzel to celé zazdil přiblblým finálním „hahahaha diváku“. ()

Reklama

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československý film natočený podle tří kriminalistických povídek J. Škvoreckého, přičemž každou povídku si vzali na starosti tři různí začínající režiséři. Postavu literárního vyšetřovatele poručíka Borůvky, jenž nás provází celým filmem, opravdu výborným způsobem ztvárnil L. Lipský, jenž kromě svého neobyčejného komediálního talentu zaujal i svými úmyslnými přeřeky. První povídka Smrt na Jehle v režii I. Nováka se odehrává v netradičním prostředí horolezců a kriminalisté musí odhalit pachatele mezi trojicí alpinistů P. Kostka, J. Gýrová a J. Faltýnek. Skutečně v tomto příběhu rozvine detektiv Borůvka své dedukční schopnosti v největší míře, nicméhě zbývající povídky nejsou o nic horší. Druhá Rychmanova povídka se odehrává taktéž v atraktivním prostředí, konkrétně v dámských sprchách v divadle. Třetí povídka, jež dala název celému snímku a jejím autorem je J. Menzel, se zabývá tajemným zmizení profesora Kotěte. Záverečný zábavný výslech dívek z Kill Kitten Clanu jednoznačně prokázal, že slavná dívčí škola nebyla tak vzorná, jak tvrdila její ředitelka P. Maršálková. Vzhledem k výjimečně vyrovnanosti a kvalitě jednotlivých povídek se neodvážím vybrat jednu jako nejlepší, neboť všechny mají vysokou úroveň a Zločin v dívčí škole jednoznačně vnímám jako milé překvapení. ()

kubilov 

všechny recenze uživatele

Lubomír Lipský je skvělý herec pro nenáročné a spíše zábavné filmy jako je právě povídkový film Zločin v dívčí škole, Lipského klid, skvělé herectví a celkově zahraná postava poručíka Borůvky, který je sice trochu ňouma, ale skvělý detektiv perfektně spojuje všechny tři případy, z nichž se mi o chlup nejvíce líbil ten první, skalnatý. 1. případ - ***, 2. případ - ***, 3. případ - ***, docela jednoduché hodnocení. "Chcete učinit výpověď, občanko?" ()

choze 

všechny recenze uživatele

"PROČ SE NA TO PTÁTE?" - "ABYCH TO VĚDĚL." První povídka je perfektní půlhodinová komorní detektivka - v neokoukaném a dobře nasnímaném horském prostředí se za zvuků atmosférické znepokojivé hudby nastolí palčivá záhada, která je ve finále uspokojivě objasněna, a vylepšil by ji snad jen hollywoodštější konec, jaký měla v knižní podobě (pachatel spáchal sebevraždu skokem ze skály). Ve druhé a třetí povídce napětí postupně ustupuje humoru (v obou se objevuje prvek "šesti černých dívek" - v jednom případě tanečnic v šantánu, v druhém gangu nezbedných středoškolaček) a poslední povídka film vysloveně odlehčuje. Poručík Borůvka, detektiv řešící všechny tři případy a mezitím filozofující o detektivním žánru, je v podání Lubomíra Lipského neškodně až ňoumovitě vyhlížejícím, ovšem velmi schopným kriminalistou marpleovského/columbovského typu. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (7)

  • Filmováno také na Hrubé Skále. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • V titulcích je chybně uvedeno jméno horolezce Petra Prachtla, jež by správně mělo být Prachtel. (zelenymuzik)
  • Lubomír Lipský byl obsazen na výslovné přání autora předlohy Josefa Škvoreckého. (gjjm)

Reklama

Reklama