Reklama

Reklama

Vítr a lev

  • USA The Wind and the Lion
Trailer

Mezi berberským náčelníkem a americkým prezidentem stojí žena. A kvůli ní se může půlka světa ocitnout ve válce… 15. října 1904 vpadli do rezidence v marockém Tangeru berberští nájezdníci vedeni Mulaiem Ahmedem Mohammedem el-Raisulim (S. Connery), nelítostným válečníkem s touhou osvobodit svou zemi od zaprodanců a cizáků. Jeho lidé povraždili místní služebnictvo a unesli Američanku Eden Pedecarisovou (C. Bergenová) s jejími dvěma dětmi. Americký prezident Theodor Roosevelt (B. Keith) tuto událost hodlá využít k posílení svého vlivu před nadcházejícími volbami a s odpovědí dlouho nečeká. Posílá do Maroka vojenskou výpravu s jasným cílem: zachránit Pedecarisovy, nebo zabít Raisuliho. V Maroku ale mají své zájmy také ostatní velmoci jako Německo, Francie či Británie a americká intervence by mohla narušit křehkou místní rovnováhu a vyústit v otevřený konflikt mocností. Na pozadí těchto událostí je Eden zatím držena v Raisuliho pevnosti, z níž se ale s dětmi jedné noci pokusí uniknout… (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (42)

Lovec prasat 

všechny recenze uživatele

Bravurní a velmi fyzické bitevní scény, politická tématika (které korunují skvěle obsazené a mírně ironické postavy Raisuliho i Roosevelta) navíc umožňuje představit řadu velkolepých a také lehce satirických scén. Kde film mírně pokulhává jsou dialogy a vývoj vztahů mezi postavami, přes to se však dá snadno přenést a tento souboj Vítru se Lvem si náležitě užít. Celý článek zde. ()

curunir 

všechny recenze uživatele

,,...JA ROVNAKO AKO LEV ZOSTÁVAM NA SVOJOM MIESTE. ZATIAĽČO VY, ROVNAKO AKO VIETOR, NIKDY NESPOZNÁTE, KDE JE VAŠE MIESTO." __ Pred mnohými X rokmi som ako maličký videl tento film v TV a samozrejme na mňa zapôsobil - sir Connery v čiernom hábite s obojručným mečom ale aj niekoľko kompozícií záberov. Keď sa mi ho znovu po rokoch podarilo pozrieť, zafungovala nielen nostalgia ale aj filmárske remeslo s akým je nakrútený. Ako spomína ,,tartan" vo svojej poslednej vete, hodnotím podobne, no beztak je Roosevelt vs. Raisuli plnohodnotným dobrodružstvom, ktoré možno nie je dokonalé vo všetkých smeroch (hlavne zo začiatku až zbytočne parodický humor) a silou príbehu výraznejšie neohromí, no je jedným s popredných zástupcov svojho žánru čo ani na okamih vo svojej dvojhodinovej stopáži nezačne nudiť. Najlepší predstaviteľ Jamesa Bonda si v tom istom roku zahral ešte v ďalšom z nezabudnuteľných filmových dobrodružstiev môjho detstva - Muž, ktorý chcel byť kráľom. (104. hodnotenie, 9. komentár k filmu) ()

Reklama

Cervenak 

všechny recenze uživatele

O čo je John Milius lepší v aranžovaní malebných pohľadov na západy slnka nad púšťou a fakt dobrých bojových scén (v tých stretoch mečov a padajúcich koní je už vidieť zárodky jeho budúceho Barbara Conana, ktorý je v tomto ohľade bravúrny), o to viac zlyháva v práci s hercami. Vlastne sa mu absolútne vymkli spod kontroly. Sean Connery je charizmatický zjav, ale toho džihádom a inými "teroristickými" rečami sa oháňajúceho, hlavy sekajúceho moslima mu neuveríte ani na sekundu. Ostatní sú ešte horší, či už afektovaná a nepresvedčivá Candice Bergen, alebo ostatní herci, ktorí svojím prehrávaním (napr. Geoffrey Lewis) robia z celej veci frašku na hrane paródie. Fakt ma to rozladilo, pretože veľkorysý vizuál aj dobre postavený príbeh dávali nádej, že to bude dobrodružák vo veľkom štýle. A on je z toho nakoniec... áno, Ostrov hrdlorezov. Akurát na púšti. ()

Teg 

všechny recenze uživatele

Za hudbu, scenérie a Conneryho, který se snaží co to jde dávám tři hvězdy. Jinak psát scénáře měl mít Milius zakázáno. Jsem jediný, komu přijde, že je tenhle film nesprávně zařazený? Podle mě je to komedie (myslím to vážně). Scéna s američany domlouvajícími se na útoku je vrchol, to se opravdu nešlo nesmát. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Dobrodružný romantický snímek, kde je devizou tzv. Stockholmský syndrom? Krapet přehnané, ale jako příběh z Orientu kupodivu funguje dobře. Sean Connery a Candice Bergen podali excelentní výkon, což dává snímku přeci jen jistou přitažlivost. Rok před tímto měl úspěch do dnes přitažlivý filmový počin ´Angelika´ a tak se zřejmě hledaly náměty alespoň podobné. To, že dějově unesená Američanka Eden je blondýnka jistě není náhoda. Výprava, kostýmy a dokonce i neobvykle dobově věrné zbraně jsou dalším tahounem něco takového vidět. Příběh inspirovaný skutečnou událostí, kde však nešlo o ženu, ale naopak o muže, takže události pro film jsou v rámci romance přirozeně naprosto překopané. Toto je příběh o dvou kulturách, který by měl dnes určitě zcela jinou podobu. Obě strany se honosí velkými myšlenkami o světě a ráji na Zemi podporující hlavně boj o nadvládu. Snímek tedy mající i myšlenku, což asi leckomu unikne. Unikátní je hlavně fakt, že příběh nenadržuje žádné straně, což bývá v kinematografii setsakramentsky vzácné. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (20)

  • Závěrečná scéna boje mezi jednotkami Američanů a Němců byla filmována dva týdny. Bylo zde použito realistických výbušnin - dynamitu, a o všechny nebezpečné scény s koňmi se postarala čtveřice amerických kaskadérů. (Conspi)
  • Film měl premiéru v květnu 1975 v New Yorku a v říjnu 1975 v Británii. (classic)
  • John Milius musel omladit hlavní postavy, aby mohl film financovat. „Nikdo nechtěl točit film o Arabech a Teddym Rooseveltovi. Takže jsme museli udělat ústupky: romantičtější muž, krásná žena, takhle to má mnohem větší tržby. Tyhle ústupky děláte za pochodu a v určitém bodě kariéry je možná dělat nemusíte a natočíte Barryho Lyndona. Možná je lepší, když děláte ústupky.“ (classic)

Reklama

Reklama