Reklama

Reklama

Hop - a je tu lidoop

  • angličtina Monkey's Playtime
Československo, 1977, 87 min

Obsahy(1)

Rybář Fuksa vyloví z řeky láhev a prodá ji vedoucímu hostince Mertovi, který vzápětí zjistí, že její obsah je poněkud neobvyklý. Je totiž příbytkem džina, který chce svého majitele učinit šťastným a jediným slůvkem dokáže splnit každé přání. Merta toho samozřejmě využije k hromadění majetku. Stejně si počíná další vlastník, chamtivý řezník Tureček. Ten se navíc rozhodne každého, kdo se mu jen trochu nelíbí, proměnit v šimpanze. Zázrakem nabyté bohatství poznamená také Turečkovu dceru Blanku, což se vůbec nelíbí sympatickému Ondrovi, o kterého dívka stojí víc než o svého nápadníka Viktora, syna odklizeného Merty. Její otec má ovšem s Ondrou jiné plány. Chce se mu pomstít za to, že se od něj nenechal okrást, a nastraží mu léčku. Ve zmatku, který tím vyvolá, se však rozbije džinova láhev a on se přestěhuje do jiné. Shodou okolností do té, kterou si domů odnese Ondra. Nechá se džinem proměnit ve štěně a odnést Blance. Může tak být stále s ní, aniž by o tom dívka věděla. Ta se již začíná probouzet z opojení bohatstvím a hledá jiné hodnoty. Zdá se, že džinovo přání učinit svého pána šťastným se konečně naplní. (TV Nova)

(více)

Recenze (130)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Komedie k popukání aneb Hop...and there is Anthropoid. 1) Ve svém paměťovém bufferu jsem si zachoval matnou vzpomínku na nemastný neslaný nudný film, kde pohádkový džin promarňuje své schopnosti proměňováním lidí v opice. A vskutku, opic tam poskakuje celé hafo. 2) Po náhodném opakovaném shlédnutí však musím prohlásit, že filmu letitý odstup dodal na šťavnatosti. Bezzubá reálně-socialistická satira s odbytým scénářem a rutinérskou režií získala po třiatřiceti letech další rozměr - jakýsi návrat do bezstarostného nevědomého mládí, kdy za všechno špatné mohla strana a vláda a my se utěšovali představami, jak bychom to rozsvítili, kdybychom mohli. No jo. 3) Můžete mít milión...korun. Anebo třeba sto miliónů...korun. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Tak já si určitě nemyslím, že by to byla tak špatná komedie. Samozřejmě to ani není na plácání do kolen. Ale co pravou je, tak podle mě mohlo určitě vzniknout pokračování. Tohle je totiž docela promarněný potenciál. Těch fantasy komedií máme v archivu celou řadu, ale džin je určitě jeden z nejzajímavějších motivů. Škoda, že neprošel úspěšněji. Celkově by film mohl být brán také jako pohádka pro dospělé. Nejen, že dobro zvítězilo, ale hlavně zde najdeme mnoho poučení. Nezatracoval bych ani herecké výkony vzhledem k obsazení a hlavně hudbu. Slavná melodie od Schelingera není jedinou. Ještě zazní docela pěkná píseň od Hany Zagorové. Jak už jsem psal výše, potenciál obsazení džina do moderního světa je rozhodně zajímavý a byl bohužel promarněn. Jsou zde ale i vtipné momenty. Třeba, když se J. Vinklář snaží povytáhnout syna místního politika. Mě z toho ale komedie vychází jako prostě jen čistě průměrná. ()

Reklama

MarekT 

všechny recenze uživatele

Co bych se divil - po výborném námětu ve Špenátu (který ovšem řadím v hirearchii komedií do průměru) si Miloš Macourek vybral slabší chvilku, kterou převedl na plátno ekvivalent Víta Olmera, jak ho známe po revoluci. Stejnou paralelu lze nalézt i u titulní písně - zatímco v prvním případě se jedná o hit, v druhém si dejte před stejné slovo písmenko "s". ()

Hombre8 

všechny recenze uživatele

Půvabně natočená komedie pranýřující na podkladě pohádkové postavy poměry na maloměstě i mezilidské vztahy té doby. Svižně natočeno, perfektně propracované postavy, zvláště Vinklářem a Somrem ztvárněné. Rovněž chasa je pěkně vykreslena. Proč se tak film většině nelíbil, nechápu. Asi zase domino-syndrom. Stačí seřadit recenze podle času. :-( ()

wosho 

všechny recenze uživatele

Až takový odpad tato socialistická satira není. Je pravda, že vichcané svině u nás byli vždy. Jak za Masaryka, tak za komárů, tak dneska!! Na scénáři se myslím podílel i Macourek a je to na něm znát. Má opravdu pár podařených scének i vtipů-hlavně to proměňování nepohodlných lidiček na opice. Celkově se na tuto komedii dá podívat i dnes-byť je silně černobílá se silným nádechem rudé. Ale trio Kemr-Somr-Vinklář jsou skvělí. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (15)

  • Automobilu Fiat 1200 Cabrio, který se ve filmu objevuje, prasklo při natáčení jedné scény přední sklo. Filmaři škodu plně uhradili. Tento kousek pak později vlastnil i např. podnikalel František Mrázek a dnes je v rukou soukromého sběratele. (Kaleidoskop)
  • Kabriolet, ktorý dostala Blanka Turečková k narodeninámm je Fiat 1200 Cabrio z roku 1963. (lenzi)

Reklama

Reklama