Reklama

Reklama

Odpočívej v pokoji

(seriál)
  • USA Six Feet Under
Trailer
USA, (2001–2005), 62 h 25 min (Minutáž: 52–63 min)

Tvůrci:

Alan Ball

Hrají:

Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Justina Machado, Jeremy Sisto (více)
(další profese)

Série(5) / Epizody(63)

Obsahy(1)

Seriál společnosti HBO Odpočívej v pokoji (Six Feet Under) patří ve Spojených státech k nejvýše ceněným původním televizním pořadům. Jeho tvůrcem je Alan Ball, známý filmovým divákům jako scenárista oscarového snímku Americká krása (1999). Jeho tvůrčí otisk je také na seriálu víc než patrný, v kresbě postav, střídání humorných scén s tragickými výjevy i v surrealistických vložkách, jimiž je děj prošpikován. V centru příběhu je rodina Fisherových z Los Angeles, která provozuje nezávislý pohřební ústav. Neustálými výčitkami stižená matka Ruth (Frances Conroyová), bodrý otec Nathaniel (Richard Jenkins), který sice v pilotním dílu zahyne pod koly autobusu, ale v dalších částech se vrací jako duch-komentátor, starší syn Nate (Peter Krause), vracející se k rodině po letech bezstarostného flákání, mladší syn David (Michael C. Hall), typický pečlivý funebrák, který se stydí za svoji homosexualitu, a konečně nejmladší dcera Claire (Lauren Ambroseová), která si jediná uvědomuje, že něco s jejím životem není v pořádku. Do života rodiny ještě významně zasahují tři postavy - černý policista Keith (Mathew St. Patrick), který je Davidovým milencem, svobodomyslná Nateova přítelkyně Brenda (Rachel Griffithsová) a její nezdárný bratr Billy (Jeremy Sisto). S výjimkou australské herečky R. Griffithsové (která za svůj výkon v první řadě seriálu dostala mj. Zlatý glóbus) jsou ostatní členové hereckého souboru sice méně známí, ale velmi přesně obsazení. Kromě Alana Balla, který je pod pilotním dílem podepsán nejen jako scenárista ale i režisér, se na seriálu podíleli další zajímaví režiséři, např. Miguel Arteta, Lisa Cholodenkoová a Alan Taylor, kteří se všichni už stačili prosadit snímky určenými pro kina, dál Rodrigo García (syn spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze) nebo známá herečka Kathy Batesová. Struktura jednotlivých dílů je v podstatě neměnná, nejdřív se seznámíme s mrtvolou (která vždy skoná nějakým bizarním způsobem), jejíž pohřeb tvoří rámec veškerého dění, a na tomto pozadí se zaplétají a zase rozplétají osudy jednotlivých členů rodiny. Příběh pilotního snímku byl navíc proložen parodiemi na reklamy; od této praxe však tvůrci v dalších částech upustili. Seriál Odpočívej v pokoji má zatím tři řady po třinácti dílech a ve výrobě je v současné době řada čtvrtá. Ze spousty vavřínů, jež seriál posbíral, lze připomenout celkem šest Cen Emmy (za první řadu) a navíc sedmnáct nominací na toto prestižní výroční televizní ocenění. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer

Recenze (368)

BMW12 

všechny recenze uživatele

1. série: Seriál o jedné pošahané rodince, která vlastní pohřební ústav. Tedy nejsou tak pošahaní, jsou to normální lidé, ale občas jsou pošahaní. :-D A lidi kolem nich ještě víc. :-D Ale je to povedený seriál, který mapuje život této rodinky. Matka Ruth se musí vyrovnat se smrtí manžela a zažívá různé románky. Syn David je gay a to mu dost komplikuje život. Syn Nate zase začne randit s Brendou, která je trochu šáhlá, ale její nemocnej bratr ještě víc. A nakonec Claire, která má jiné zájmy než holky v jejím věku a zrovna se zamiluje do Gabea, který je na tom špatně. Hned od začátku mě nejvíce zaujal herecký výkon Michaela C. Halla, který svou postavu hraje dokonale. Jediné co mě na seriálu trochu mrzí, že z Davida udělali homosexuála a musíme se tak dívat na scény, ve který se muži líbají a to je dost odporné. 2. série: Navazuje na první sérii, nese se ve stejném duchu. Řeší se hlavně vztahy jednotlivců rodiny Fisherových, ale potěší i vedlejší linka Rica. Hlavní psychouš seriálu Billy se vyléčí a jeho roli přebírá Brenda, která se mi od začátku nezdála vhodná partnerka pro Natea. Ale to co bude provádět v této sérii je opravdu hnusné. Mrzí mě odchod Gabea Dimase, jeho postava byla zajímavá. Závěr je trošku emotivní, možná dojde ke smrti hlavní postavy. Začátek 3. série: se mi nelíbila, nevíme, jestli je dotyčná hlavní postava seriálu mrtvá anebo je na živu, vůbec jsem se v tom nevyznal. Dále se moc nepovedlo dát jako hlavní postavu Lily místo Brandy. Ale musím říct, že pak ty díly už byly zase celkem dobré, až ke konci to zase bylo horší. Ale už mě tahle řada až tolik nebavila, ani se mi moc nechce na ty další. 4. série: je celkem nudná. Například dějová linie Claire je totálně nezajímavá. Dále v seriálu už nemáme jenom gaye, ale už i lesby... Vztah mezi Davidem a Keithem je plný nevěr, to prostě nechápu, že vždy s někým jiným vyspí. Už na ten seriál koukám jenom ze setrvačnosti. 5. série: je daleko lepší než série čtvrtá. Kvalita šla nahoru a je to zase celkem zajímavé sledovat osudy rodiny Fischerových. Byl jsem zvědavý na finále seriálu, protože ho všichni označují jako za jedno z vůbec nejlepších. Celou dobu jsem si říkal, že na tom není nic extra, prostě kvalitativně stejné jako předchozí díly. Ale pak přišlo posledních 10 minut a to musím uznat, že bylo velice hezky vymyšleno. ()

Bachy 

všechny recenze uživatele

Pardon, ale nejde to. Perfektně načrtnuté charaktery pobíhají v prostředí prošpikované zmiňovanou Americkou krásou. To je perfektní náčrt, nicméně postupné dokreslovačky udělají ze Six Feet Under mazanici. Výsledkem je 5ti sériový seriál o skupině bonobů, kteří všechno řeší sexem okořeněným nevěřou a pak na sebe koukají a říkají: "Proč jsme tak v hajzlu?". Inu v hajzlu jste proto, že si neustále vzájemně melete do huby, jak si vážíte všech okolo, abyste je při první příležitosti znevážili. Pro Cobainovskou generaci je to asi hodně silná konverzačka a o zatraceně důležitých tématech, ale mluvit o půstu s plnou hubou dortu posluchače unaví. Za těch 5 sérií vytáhnou tvůrci poměrně slušné množství neskutečně emotivních scén (pálení šatstva), ale bohužel možná i stejné množství scén enormně trapných (had??????). Nicméně v těch 63 dílech je pořád ukryto trio herců, kteří mi dojem ze seriálu dokázali během pár vteřin svých výstupů dokázali dojem z celého seriálu překlopit. Richard Jenkins, James Cromwell a Michael C. Hall táhnou seriál výš, jen jsou na to sami. ()

Reklama

zlabus 

všechny recenze uživatele

Smrt, život, drogy, hetero/homosexualita, láska, zodpovědnost, smiřování se s realitou všedního života a zase smrt. Naprostá špička televizní produkce, jejíž finále (rozuměj poslední čtyři díly, ale lze to aplikovat na celou sérii) je s přehledem to nejsilnější a nejzdařilejší, co jsem měl dosud možnost v TV tvorbě vidět. Vynalézavé, skvěle odehrané, neobyčejně obyčejné, maximálně komplexní, neuvěřitelně uvěřitelné a silně působivé. Nikdy v životě mi po konci seriálu nebylo tak líto, že už to všechno končí. Povinost pro každého, komu uhranula Americká krása. Death is all around. 1.série 100%, 2. série 75%, 3. série 95%, 4. série. 100%, 5. 130% ()

BoredSeal 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Krásně depresivní seriál o životě a smrti ukazuje své postavy v situacích, ve kterých se někdy chovají tak nesnesitelně, že je někdy těžké chtít se dívat na další díl nebo jak je komplikované žít "správně", protože to někdy neznamená žít šťastně. Fisherovi a lidé kolem nich bývají nešťastní, protože jim obvyklé životní role nepřinášejí radost, ale když se pak občas postavy rozhodnou jít za srdcem, zpravidla to přinese nějakou katastrofu někomu jinému. V tomhle směru mě těší, jak dobře tvůrci zůstávají neutrální a nevodí vás za ruku, koho byste v dané situaci měli odsoudit nebo mu fandit, nenabízí rozhřešení, ani happy uzavření mini příběhů. Z prvních dvou sérií jsem byl velmi nadšený, ale po ne úplně povedené třetí sérii (možná i kvůli sledování seriálu za sebou) jsem postupně otupěl a už to na mě tak nefungovalo. Závěrečná série jde kvalitativně nahoru díky mimořádné porci truchlení a deprese s úchvatným nemilosrdným koncem. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Smrt není víc ani méně než cena za život a stoprocentně platí, že nás na konci naší cesty čeká všechny. Úmrtí člověka a obřad loučení obvykle vyvolávají širokou škálu emocí a obnažují lidské povahy, takže není žádný div, že životní peripetie rodiny funebráků představovaly pro tým scénáristů skvělý stavební materiál a pro diváky atraktivní podívanou. V řadě míst dokáže seriál vyhmátnout nanejvýš citlivá místa naší fyzické existence a sociálních vztahů. Dotkne se ožehavých míst společenské debaty, jen s přibývajícími díly mi začala vadit výrazná excentričnost řady postav. Nedá se zapřít, že hlavní slovo coby scénárista měl Alan Ball, který je zároveň tvůrcem pošahané upírské fantasy plné sexuálních odchylek True Blood. Jestli se o některých seriálech tvrdí, že je píše život, tady je znát, že ty příběhy píše scénárista. Nepopiratelně dobře a chytlavě, ale obyčejný život vypadá trochu jinak. V první sérii potěší přítomnost černého humoru podávaného po kapkách a mou pozornost upoutala půvabná Lauren Ambrose v životní roli benjamínka rodiny na střední škole. Celkový dojem: 80 %. ()

Galerie (475)

Zajímavosti (73)

  • Třináctá epizoda druhé série (2x13) : Jediný díl kdy vidíme hlavní hrdiny ještě před úvodní smrtí (jedna skoro výjimka je v páté sérii). Nathaniel je zde s rodinou než zajde k umírajícímu Aaronovi. (DaViD´82)
  • Dvanáctá epizoda páté série (5x12) : ! SPOILER ! : Při scéně ze svatby Davida a Keitha by bývala byla vidět po boku dospělé Mayi i Ruthina sestra Sára, kterou hraje Patricia Clarkson. Není však uvedena v titulcích tohoto dílu. Je to proto, že ve skutečnosti není v konečné verzi scény vidět. Její přítomnost na place tak dokazují pouze fotky na oficiálních stránkách. (DaViD´82)
  • Třetí epizoda čtvrté série (4x03) : Poslední epizoda, ve které se objevuje postava Arthura Martina. Režíroval jí stejný režisér jako tu kdy se v seriálu objevil poprvé. (DaViD´82)

Související novinky

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (více)

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)

Každý trhák potřebuje hezkou holku

Každý trhák potřebuje hezkou holku

30.11.2007

Tak to prostě je. Minulý týden jsme psali o obsazení Sienny Miller do akčního G. I. Joe, a dnes tady máme další šťabajzny, které nejen svým hereckým talentem, ale i estetickými kvalitami podpoří… (více)

Sisto bude sčítavať ľud

Sisto bude sčítavať ľud

30.05.2005

Michelle Maxwell MacLaren, režisérka zanedbateľného množstva epizód televíznych seriálov ako "Akty X" alebo "John Doe", nakrúti celovečerný thriller POPULATION 436. Hviezda čiernohumornej HBO sérieu … (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno