Epizody(3)

Malé městečko Little Tall Island ležící u pobřeží Maine čekají krušné chvíle. Jeho obyvatelé se důkladně připravují na mohutnou sněhovou bouři, která má být nejhorší za posledních sto let. V nejvypjatějším okamžiku se však z vánice vynoří zlo mnohem děsivější, tajemný cizinec, který si říká Andre Linoge. Zná i ta nejtajnější temná tajemství každého obyvatele městečka a využívá je k tomu, aby některé z nich přinutil k sebevraždě, jiné pro změnu k vraždě. Pokaždé přitom předává obyvatelům velmi jednoduchý požadavek. Tvrdí: "Dejte mi co chci a já půjdu." Andre je ve skutečnosti ďáblův posel a to, co chce, je jedno z dětí Little Tall Islandu. Dítě, které by vychoval jako nástupce, tak, aby mohlo časem převzít jeho pozemské povinnosti. Přestože je totiž jeho život mnohonásobně delší, než život lidský, není Linoge nesmrtelný a tak za sebe musí vycvičit nějakou vhodnou náhradu. Jeho moc je veliká. Nejenže zná tajemství každého člověka ve městě a může všem udělat za života skutečné peklo, ale může dokonce zničit celé město. A v městečku je jen jediný člověk, který má dost síly, aby se mu postavil. Šerif Mike Anderson, který se snaží uchránit obyvatele nejen před bouří, ale také před zlem v podobě Andrého.

Trojdílný americký horor vznikl v roce 1999, kdy ho jako televizní minisérii natočil režisér Craig R. Baxley (Action Jackson, Temný anděl) podle námětu a scénáře Stephena Kinga, jednoho z nejslavnějších současných spisovatelů. Bouře století je první námět, který nevychází z knižní předlohy, ale King ho napsal přímo pro televizní minisérii. Přestože původně chtěl napsat pouze scénář, nakonec příběh zpracoval také jako klasický román, který vyšel krátce poté, co byla třídílná minisérie v premiéře uvedena na obrazovkách. (oficiální text distributora)

Movie Gourmet

Kuriózní městečko s paradoxním názvem "Little Tall" je dějem zápletky na motivy tvorby Stephena Kinga, světoznámého spisovatele, autora a "Krále hororu". V třídílné televizní mini sérii zaujme hlavně přestavitel záporáka Andre(ho) Linoge (Colm Feore), který po té, co vstoupí do maloměsta v něm rozpoutá učiněné peklo. Nezabrání mu v tom ani uvržení do vazby. Pan Linoge totiž není jen tak obyčejný člověk... Ve filmu můžete dobře pozorovat rozklad morálky obyvatelstva a neschopnost Sheriffa čelit nadcházejícímu zlu. Nezapomenutelná říkanka "Konvička Čajíčka": "Já konvička malá pěkná jsem, tu hubička má je, tady ouško ven. Když se nahřeju tak zapískám, všem vám naleju, to ráda mám."" Verdikt: 3 1/2* a 75 %. PS: First verse: I'm a little teapot, Short and stout, Here is my handle, (one hand on hip) Here is my spout, (other arm out with elbow and wrist bent) When I get all steamed up, Hear me shout, Tip me up and pour me out! (lean over toward spout) Second verse: I'm a clever teapot, Yes, it's true, Here's an example of what I can do, I can turn my handle into a spout, (switch arms) Tip me up and pour me out! (The song was originally written by George Harold Sanders and Clarence Z. Kelley and published in 1939. Betty Harris did a popular children's version of the song, with extra lyrics on how to be the teapot as a little game. This was originally recorded in the early 1950s. Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/I%27m_a_Little_Teapot ()

arcticsky

4,5 hodin se táhne tento interesantně napsaný, ale zdlouhavě vyprávěný příběh. Tři hodiny koukáte plus minus na vatu. Během toho předvede hlavní hrdina co umí a konečně se odhodlá veřejně vymáčknout, o co mu jde. Opravdu nadprůměrná a dá se říci strhující je (zhruba) poslední hodina. ()

Teardown

Další televizní adaptace Kingova příběhu, za který se pan Baxley nemusí vůbec stydět. Ba naopak. Málokdy se povede vyzvednout náladu a atmosféru na takovouto solidní úroveň, nehledě na to, že se jedná o TV produkci. Největší podíl na úspěchu nese myslím období a celkově místo, kde se děj odehrává. Nacházíme se totiž na ostrově, kde právě probíhají přípravy na jednu z největších sněhových bouří v historii země. Následkem je naprostá izolace od okolního světa. Každou lidskou duši obchází strach ze smrti, panika a značná skepse ve štastný konec. Do toho všeho přichází tajemný cizinec, se kterým přišla vlna tragických a nevysvětlitelných událostí. Jeho slova:"Dejte mi co chci a já odejdu" vás budou držet v napětí a v pozoru celé ty hodiny, které u obrazovky strávíte. Někomu se může ta dlouhá stopáž zdát přepálená a lézt pěkně na nervy, to věřím, ale jak už jsem se zmínil v začátku, takhle skvěle vystihnutá nálada, charakteristika osob a atmosféra filmu...no bez ní by to prostě nešlo. ()

Mallyyy

Výborně provedený film inspirován od Kinga. Velice dobře zpracované. Dobrá atmosféra, která mě téměř pohltila. Herci byli taky dobří. Hlavně představitelé konstábla a ďábla. ()

Ben Nevis

Tato 3 dílná minisérie by se dala dějově bohužel stáhnout do hodiny. Umím si to představit jako knihu, maximálně jako TV film. Hlavní chybu vidím ve scénaři a malém rozpočtu. ()

Mike.mk1

Kingův rukopis je naprosto zřetelný, škoda že je to takové béčko. Efekty nic moc, z herců jednoznačně vede Colm Feore, ostatní se občas blýskli ale spíš průměr. Škoda že kniha nevyšla v češtině. ()

Hapretor

V rámci zfilmovaných "Kingovek" je to tady u mě na 4*. V rámci všech filmů, které mě pobavily, donutily trochu popřemýšlet a mírně se sesunout ze židle je to jen na 3*. Dobrá atmosféra, zajímavé dilema, které musí obyvatelé vyřešit, dobré herecké výkony, dobré a temné prostředí. Velmi vtipné bylo, jak se kněz se šerifem navzájem stírali citáty z bible. Jen ty vraždy mohly být více drastické, více by to podpořilo depresivní nádech. Colm Feore se tvářil velmi působivě - ten jeho neustálý škleb a ledový klid mi občas naháněl husí kůži. Jen nemusel být oblečen jako přístavní dělník na vycházce. K postavě jeho kalibru by sedl mnohem lépe sladěnější vohoz. Např. místo kulicha fajnovej klobouk pro gentlemany, a ty džíny ke kabátu? - no fuj. Hůlku měl ale pěknou - kam se hrabe ta "Houseova". Zajímavosti: během celého filmu o třech dílech zazní slovo "Bože!" celkem 64krát. Během natáčení se spotřebovalo 120tun cukru moučky pro vytvoření vánice. Colm Feore měl zvlášť přidělenou masérku obličeje - aby mu ten škleb občas pomohla uvolnit. Během natáčení v uzavřených prostorách - což tvoří drtivou část stopáže - se podávaly antidepresiva, které zároveň přispěly k lepším výkonům u některých herců - byli po nich údajně více uvolnění a lépe se vžili do role. Ve scéně padajícího majáku byla použita maketa vyrobená ze dřeva a papírových beden. King tento příběh pojal původně jen jako scénář k filmu, pak vyšla i třídílná povídka po uvedení filmu. King sám se účastnil natáčení, dělal poradce pro navození "depkoidní" atmosféry. Sám režisér se nechal slyšet, že "jak to umí King, umí to málokdo." - bůh ví, co tím myslel doopravdy. ()

HappyDeath

Až do závěru takový lehce nadprůměrný celek...ale to psychologické drama na konci v městské hale? Opravdu perfektní!!! A hlavní myšlenka je taky hopdně krutá, není liš pravda. Prostě paráda. A nemohu říct, že jsem se nudil, idkdyž to trvalo snad týden :-D ()

Kadas97

Nehorázne dlhý troj-film, alestálo za to ho dopozerať. Po hereckej stránke film ťahá hlavne charizmatický záporák. Film je typický kingovský, či už atmosférou, miernym čiernym humorom, alebo situáciami, do akých sa postavy dostávajú. Celých vyše 240 minút som si užíval parádne prepracované dielo. Nepozeral som sa na prevedenie a hercov ako na dôležitý jav, pretože som sledoval príbeh, ktorý si asi nikdy neprečítam a preto bol film svojím spôsobom pre mňa dokonalým. 10 z 10 P.S. "Dobro je pouze iluze aby lidé dokázalí žít a nekřičet tolik!" ()

kolibricek

Převelice zdlouhavé, ale kupodivu jsem se k tomu přilepila a napjatě vyčkávala co přinese konec. S hodnocením jsem byla na váškach, ale na konec dávam co dávam. ()

Allan

Mohl bych se tu snažit rozpitvat každý díl samostatně a detailně vylíčit, co přesně se mi na něm nelíbilo. Nebudu však plýtvat časem svým (jehož největší část jsem vyplýtval právě při masochistickém sledování všech tří dílů), ani vaším a napíšu proto jen stručně slovy klasika Izera: HROZNÁ SRAČKA! ()

gemi

Ach jo. Jak může tak geniální romanopisec napsat tak hloupý scénář? Postavy se chovají vysloveně stupidně a všechno je takové hallmarkovské (ateliérové, utahané...). Atmosféra je přesto vcelku ucházející. Za ni dávám jednu hvězdu. Tu druhou dávám jenom proto, že jsem se vydržel dodívat do konce prvního dílu. ()

lakart

Skvělý King jako původní scénárista. Opravdu dobrá minisérie se skvělým příběhem hodný pera mistra hororu. Jediné v čem bych spatřoval problém je jeho DÉLKA. Trochu to zkrátit a bylo by to super. Škoda, že to King nehodil na papír. Takhle kvalitní mi naposled připadal Dům v růžích, ale tam problém v délce nebyl. 85% ()

Likan7

Proč se kingovky točí na 3 díly po 90 minutách proboha? Bouře století by byl skvělý, atmosférický horor, kdyby měl maximálně dvě a půl hodiny celkově. Celkový dojem naštěstí zachraňuje posledních 20 minut a neskutečně démonický Colm Feore, kterému věříte cokoliv řekne. Neurazí, nenadchne. King by se zasloužil aby se jeho knih zhostili áčkový režiséři, a ne televizní průměráci. ()

Lichty

Zhruba tak v půlce jsem si řekl, že všechny hlavní esence příběhu (zimní atmosféra, rozličné postavy a malé městečko na ostrově) by se v Kingově podání jistě krásně četly. Jenomže Stephen má ve svém slohu cit pro hororovou nadsázku, která se ve filmové (a zvláště televizní) produkci z velké míry vytrácí. Bouře století je bohužel pro toto tvrzení správný příklad. Ale četlo by se to určitě skvěle... ()