Reklama

Reklama

Epizody(7)

Hlavním hrdinou dnes již klasického seriálu Jiřího Hubače a režiséra Františka Filipa z roku 1982 je inženýr Josef Hovora, vzdělaný zemědělský odborník, který chovu ušlechtilých koní zasvětil celý život. Velká pozornost je věnována i dalším lidem, kteří s ním podstupují dlouhá léta hledání a omylů a v jejichž trpělivé práci je obsažen vklad příštím generacím. Je to třeba ošetřovatel koní Lojza, který si s koňmi rozumí víc než s lidmi a jehož mínění respektuje i sám ředitel statku... V prvním dílu se Hovora vrací z aukce, která byla prvním objektivním měřítkem jeho chovatelských výsledků, ale dopadla špatně. Nikdo žádného koně nekoupil. Za nízké ceny Hovora prodej odmítl, neboť je přesvědčen o jejich nesporných hodnotách. Ředitel statku se rozhoduje zrušit Hovorův chov a prodat koně za užitnou cenu. Hovora se snaží situaci zachránit... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (127)

Gig 

všechny recenze uživatele

Rukopis Hubače a napsaní rolí na tělo se nezapře. Stejně tak režie Filipa. Opět tu máme postavu, jejiž obdobu známe z jiných seriálů pana režiséra. Mluvím o roličku zásadovitého i jemně sarkastuckého tchána Hovory v podání výborného Miloše Nedbala. Podobnou postavičku známe z Byl jednou jeden dům nebo Sňatky z tozumu. Roli jako šitou na tělo dostal Váňa filmového nebe - mluvím o panu Mrkvičkovi, který je jockey každým coulem. Dlouhý odvedl svůj průměrný nadstandart. Vždy když vidím třetí díl a závod na Pardubické a i když to znám a vím jak to dopadne, tak stejně trnu. Co mi v tomto seriálu nesedí je onen němec v podání Rudolfa Jelínka. Nejde o Jelínka, jde mi o tu postavu. Nřkomu může vadit JZD a soudruzi. Ale toho tu moc není. Myslím toho soudruhování. Ale jak jsem psal na počátku, scénař psal pan scénarista s velkým S. On umí rozehrát příběh p lidech a jejich duších. Upnř krásný příklad je Hovora syn a otec s mámou. “Já jsem po tátovi.” - “Nejsi, jsi citlivý, neumíš být tvrdý. Jsi po mně.” Stejně ještě jednou vzpomenu alkohilika koňáka Mrkvičku nebo jednoduchého, ale srdcaře koňáka v podání Hanzlíka. A už vím, kde si Ivan Hubač inspiroval od svého otce, když psal postavu pro Vašuta v seriálu Sanitka 2. Ano, byl to Kemr v tomto seťriálu a nalhávání si vztah svého syna, když mu jakože volá. Tento seriál je o lidech, koních a duši, s krásně napsanými rolemi a dialogy. ()

milos.bradik 

všechny recenze uživatele

Seriál, který má dobrá i slabší místa. Jsou v něm nádherné záběry koní a perfektní Hanzlík a Mrkvička i kapitán v podání Radka Brzobohatého a Nedbal, slabší je Vaculík a zcela mne rozčiloval Dlouhý nebo Haničinec, který se chová jako feudální baron, ale přitom je to komanč, který statkářům koně vždycky záviděl a teď se snaží si z toho udělat rodinný podnik pro svého syna, který má však jiné zájmy, ale on jej přesto stále prosazuje i když ví, že Vaculík pro koně žije. Také to Haničinec hraje strašně, uboze přehrává. V seriálu jsou také vyložené nesmysly, například když Dlouhý jde dělat číšníka do hotelové restaurace, což je absolutní hloupost, protože na taková místa by musel vystudovat hotelovou školu, za komančů by mu protekce maminky, která v hotelu pracuje, nestačila. Také působí hloupě, když se Haničinec na aukci koní chová jako by tam koně přijel jen ukázat a vůbec nevěděl jak to tam chodí nebo v posledním díle, kdy vůbec není ani naznačené, že na Velkou pardubickou by se museli koně napřed kvalifikovat. ()

Reklama

Všežrout 

všechny recenze uživatele

Sentimentální cholerickej koňofil Hovora nedokáže vychovat ze syna řádného nástupce a navíc sabotuje přísun valut do socialistického hospodářství. Jeho banda podřízených outsiderů (kapitán paroháč, kokta, alkáč, panic - latentní homosexuál a somnabulní důchodce) mu v jeho plemenném snažení zdárně sekundují. ()

Drom 

všechny recenze uživatele

Inženýr Haničinec již dvacet let buduje chov stáda koní a stáda lidí. I díky tomu je obklopen mnoha koňmi a řádkou pečlivě vybraných nespolehlivých pracovníků: pospávajícím senilním důchodcem, zakrslým ožralou, vysloužilou gumou, standardním troubou Hanzlíkem a dalšími. I rodinný krb si věru zařídil chytře, dědek je zapšklej škarohlíd s kolotočářským snem, manželka pitomá slepice a synáček rozmazlený budižkničemu, zkrátka životní opora. Ostatně sám inženýr je zoofil s úchylkou na koně a hlavní hřebec svého chovu. Proto se zdráhá uvěřit floutkovství svého syna, ač se z něj vyklube kuchařinka a milovník bičování. To však vycítí hlavní buchta seriálu, zubatá domina Andrlová, a milého synáčka si rázně osedlává. Tedy do doby, než jí zbouchne Lothar fon Dojčland. A jelikož velkochov v těchto ideálních podmínkách veselé upadá, každý den je bojem o budoucnost celé estrády, vrcholící rozhodujícím závodem. Naštěstí je tu nenápadný hrdina Vaculík, jediná nedebilní postava, který, ač dlouho podceňován, všechno zachrání v pravý čas v sedle svého koně a zařídí tak hepyjend. Až se soudruzi podiví... ()

cariada 

všechny recenze uživatele

Né že by mě seriály o zvířatech až tak brali ,ale tohle je pěkně natočené. Haničinec jako ten pravý końák co brání svoje koně za každou cenu i proti předsedovi ,který chov krátí. Jenže jeho syn se nepotatí a jde radši dělat pingla. Což sice špatně nese ,ale nic jinýho proti tomu nezmůže. Nakonec brigádník nastoupí na jeho místo. Za zmínku stojí děda v podání M.Nedbala a I.Janžurová jako starostlivá máma ,která vše urovnává. J.Kemr je tu taky v pěkné postavě otce jehož syn žije na Novém Zélandu a sem tam si volají či píšou. Na co si vždy vzpomenu 1.Rival 2.Jasná 3 .Oliver pořadí v průběhu Velké Pardubické. ()

Galerie (135)

Zajímavosti (42)

  • Zajímavý byl průběh natáčení závodu, jak vzpomínal Lukáš Vaculík v pořadu Abeceda (od r. 1984). Štáb si uvědomoval, že je povrch dráhy nerovný, a proto byl na plac přivezen automobil zn. Čajka, jakožto vůz s nejměkčím odpružením, který šlo tehdy v ČSSR sehnat. Kameraman s režisérem si vlezli do střešního okna, odkud natáčeli. Po prvních pár minutách, kdy bylo jasné, že při najetí na nerovnost nemůže kameraman udržet jezdce v záběru, vymontovali rekvizitáři víko kufru, do zavazadlového prostoru přišroubovali bednu, na které bylo upevněno sedlo a za zadní blatník přidrátovali uzdu. Dozadu se navíc posadil člen štábu, který synchronizoval herce s druhým plánem, který tvořili jezdci na koních, běžící za hercem usazeným na bedně v kufru Čajky. Nejzajímavější je, že když se přiblížili k překážkám, auto dřevěný taras těsně minulo, člen štábu zakřičel „vstaň“, herec se vzpřímil, jakože je v letu, a následně dopadl opět na bednu. (cundak)
  • Hovora (Petr Haničinec) vyčítá Kobrovi (Josef Větrovec), že o jeho koních řekl, že nejsou hantři, ale hajtry. Hunter je z angličtiny honební kůň, zatímco hajtra je pejorativní označení pro špatného koně. Původ slova hajtra není znám. (sator)

Související novinky

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

28.12.2020

Ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel český herec Ladislav Mrkvička. Známou tvář českého filmu můžete znát například ze snímků Atentát či Dostih, popřípadě pak ze seriálů 30 případů majora Zemana,… (více)

Reklama

Reklama