Reklama

Reklama

Princ a tanečnice

  • Velká Británie The Prince and the Showgirl (více)
Trailer

Obsahy(1)

I pranepatrné události mohou mít dalekosáhlé důsledky - odehrají-li se v pravý čas a na pravém místě. V roce 1911 byla takovým jazýčkem na vahách evropské rovnováhy (alespoň podle tvůrců naší komedie) malá balkánská zemička jménem Carpathie, vlastnící, bůhví proč, čtvrtou nejlepší armádu v Evropě. Je nasnadě, že její odklon od jednoho bloku a příklon ke druhému by mohl křehkou evropskou rovnováhu pořádně ohrozit. Není tudíž divu, že návštěvě početné carpathské delegace, přijíždějící do Anglie na korunovaci krále Jiřího V., musí být věnována náležitá pozornost, a jejím členům musí být splněno každé přání ještě dříve, než je vysloví. A přeje-li si nejmocnější muž Carpathie, velkovévoda Karel (takto princ regent) strávit noc ve společnosti půvabné muzikálové tanečnice, není o čem přemýšlet. Má to ovšem drobný háček. Neboť tou vyhlídnutou tanečnicí je na britský vkus poněkud příliš svérázná Američanka, které se představa, že by měla posloužit k nezávaznému rozptýlení Jeho královské Jasnosti, vůbec nezamlouvá... Snímek, jehož předlohou se stala divadelní hra Terence Rattigana z roku 1953 The Sleeping Prince (česky pod názvem Jeho výsost subreta v roce 1991), svedl na plátno dvě výrazné herecké osobnosti své doby. Laurence Olivier, tehdy již svého druhu ikona britského divadla i filmu, hodlal "oživit" své herectví dotykem s mladou hvězdou, Marilyn Monroe, pro kterou byl Princ v jejích třiceti letech již pětadvacátým filmem, doufala prorazit v Evropě. Jejich osobní setkání nebylo ovšem nejšťastnější a vzájemná spolupráce byla poznamenána mnoha konflikty a nedorozuměními. Oliviera dokonce znechutila natolik, že se dalších téměř 13 let vyhýbal filmové režii. Nic z toho se však naštěstí nepřeneslo na filmové plátno. Vzniklo půvabné, nestárnoucí dílko, plné jemného humoru i ironie, jehož oba protagonisté tu dostali další příležitost prokázat celou šíři svého talentu. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (38)

Radko 

všechny recenze uživatele

Filmy majú plniť sny. A mne sa jeden splnil - na jednej večer som sa stal súčasťou stredoeurópskej krajiny, zvanej Karpatia. Regent Karpatie bol síce despotický náfuka, no nevadí. Márnomyseľné ego Karpatského egészségedre dokázala však ukočírovať jedná naivná americká platinovo blonďatá herecká divadelná kráska. Nezanedbateľnú úploha však zohrala i vládcova nahluchlá, o 40 rokov staršia manželka, podozrievajúceho každého novo sa zjaviaceho človeka za anarchistu. Sen sa splnil, Karpatia sa kolektívne pobavila. Môžeme zhasnúť svetlá. A vydať sa napríklad na ohlásenú studenú večeru k panovníkovi, zahriať mu nožičky a ručičky. A za odmenu v náručí mocnárskeho zástupcu Božieho na Zemi dostať nejakú bezvýznamnú tretku, ako podpísanú fotografiu či ešte bezvýznamnejšie mašličkové fialové vyznamenanie. ()

pankreminek 

všechny recenze uživatele

Marilyn Monroe + Laurence Olivier = lepší to ani bejt nemůže. Marilyn je tu tak krásná a roztomilá, až se mi z toho při každém sledování filmu točí hlava (a to prosim pěkně nepřehánim). Úžasně zahrané oběma. To co tady nasral pan Oskar je snužka krásně seskupených hoven, tak se nenechte odradit kvůli jednomu "odborníkovi" (pozor má fejsbůkovou stránku s názvem KLASICKÝ HOLLYWŮD), co si dokonce i někde dokázal přečíst, že s Marilyn byly během natáčení problémy. Že z toho pak pokaždé vyleze čistá filmová magie a že do ní od začátku rýpali a znemožňovali ji, ať už přišla na jakýkoliv plac, na to už pán asi sere. Krom toho nechápu, jak přišel na to, že tohle je považováno za její nejlepší herecký výkon, to se říká o Zastávce v Kansasu jen pro informaci, i když tenhle patří rozhodně k úplné komediální (a ne jen to) špici celé kinematografie. ()

Reklama

Tsuki 

všechny recenze uživatele

První film, který jsem kdy viděla s Marilyn Monroe. A musím říct, že se moc ráda podívám i na její známější kousky, protože ta holka má v sobě zkrátka jiskru. Vždycky jsem její jméno brala spíš jako pojem, ale vidět ji ve filmu, člověk pochopí, proč byla tehdy tak populární a obsazovaná. Tenhle snímek má sice poměrně jednoduchý děj, ale zápletka je tak milá a roztomile humorná, že si mě to opravdu získalo. Přiznávám, že to však velkou měrou stojí na výkonech hlavních herců a jejich umění vést dialog. Plus na scénáři. ~(3,6)~ ()

EdaS 

všechny recenze uživatele

Příjemná, ale větší švih postrádající komedie s jako vždy půvabnou a přirozeně roztomilou Marilyn a poněkud přes míru přehrávajícím sirem Laurencem (jeho role chtěla trochu víc komediální lehkosti). Troufám si říct, že kdyby tenhle film dostal do spárů takový Billy Wilder, jednalo by se o klasiku žánru. Takhle lehounký nadprůměr. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Sympatická, ale věru nenáročná konverzačka. Bylo zaděláno na víc. Nesouhlasím, že jde o nejlepší herecký výkon Marilyn Monroe, jak se někdy tvrdí. Nebo jinak - její nejlepší možná, ale dostatečný určitě ne. Zápletka o dívce, která se má stát jednorázovou večerní společnicí arogantního zazobance, jenže ne a ne včas odejít, představuje vděčnou dramatickou situaci, na níž se dá postavit i něco tak nádherného jako Pension pro svobodné pány. S jiným obsazením. Iva Janžurová v Pensionu zahrála Andělu jako dívku, která se nechce hned tak vrátit k životu pouliční holky, a tak předstírá opilost a svůj odchod podmiňuje dalšími a dalšími odměnami od Abrháma ve snaze z tak výhodné situace vytěžit maximum. Totéž nabízela i role tanečnice v tomto filmu, jenže Marilyn zjevně neměla dost důvtipu, aby to v ní objevila a zahrála. Nakonec se o toto vyznění stará sám Olivier. Vzdor své pověsti místy docela tlačí na pilu a dělá z velkovévody nesympatičtější individuum, než je nutné, aby to vyvážil. Ostatně - historky o tom, jak nedokázal přimět Marilyn říci jednu holou větu bez nápovědy za kamerou, jsou pověstné. Přesto všechno je to vcelku zábavný film. Pro ty vtipné dialogy, postavu velkovévodovy hluché tchyně a dokonce i pro český dabing - František Němec je mistrem tohoto žánru. 60% ()

Galerie (46)

Zajímavosti (14)

  • Jediný film Marilyn Monroe, který natočila mimo americký kontinent. (Cheeker)
  • Laurence Olivier byl přesvědčen, že natáčení s MM zvládne. Nechal si poradit od jiných jejích režisérů - Billyho Wildera, Joshui Logana, ale i přesto natáčení skončilo katastrofálně. (Pavlínka9)
  • Laurence Olivier, Jeremy Spenser a Richard Wattis si vo filme zopakovali svoje divadelné úlohy z hry "The Sleeping Prince", ktorá sa hrávala v Londýne. (Michal74)

Reklama

Reklama