Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Harrison Ford vyšetřuje vraždu své spolupracovnice a milenky. K nemilosti ženatého právníka se důkazy začnou stáčet k jeho osobě… Mistr vykreslování paranoie a plíživého napětí korporátních světů, Alan Jay Pakula (Pohled společnosti Parallax, Všichni prezidentovi muži, Sophiina volba), se koncem 80. let rozhodl natočit filmovou adaptaci románu Scotta Turowa, Presumed Innocent (1987). Ještě než kniha vyšla, producent Sydney Pollack zaplatil za filmová práva milion dolarů. Sázka na jistotu se vyplatila. Pakula v Podezření uplatňuje svůj úsporný, leč navýsost precizní styl, jenž manipuluje diváckými očekáváními. K tomu bezesporu dopomáhá ukázněná kamera Gordona Willise, stálého spolupracovníka Woodyho Allena a Francise F. Coppoly. Zneklidňující atmosféru pak podtrhuje hudba Johna T. Williamse (Hvězdné války, Čelisti, E.T. – Mimozemšťan)... Rusty Sabich je vzorný manžel, občan a úspěšný prokurátor, který má dobré vyhlídky, aby se stal šéfem známé právní společnosti. Když je Sabichovi přiklepnut případ zardoušené a znásilněné spolupracovnice, zdráhavě přijme. Ještě netuší, že kauza navždy změní jeho život. Během vyšetřování začnou okolnosti případu ukazovat směrem k jeho osobě. Zavražděná kolegyně byla naneštěstí Sabichovou milenkou. Prokurátorovi je brzy jasné, že někdo jemu blízký na něj ušil boudu. Ale kdo? Jako obžalovaný se neochotně obrací pro pomoc k dávnému soupeři. A nemilosrdný rozsudek je na spadnutí… (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (156)

brit84 

všechny recenze uživatele

Zprvu vcelku zajímavá detektivka, přecházející svým koncem do slušného patosu. Vraha v oné osobě by zřejmě nikdo nehledal a na tom samozřejmě detektivní zápletky staví. Avšak v tomto případě se mi vysvětlení příčiny motivu vraždy zdálo až příliš ubohé. Nejvíce mě znechutila neumytá vražedná zbraň, kterou by v tomto stavu nechal jen idiot nebo někdo, toužící po vězení a následném trestu smrti. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Dobře provedený politicko-soudní thriller se stopáží dostatečně štědrou na to, aby se všechny nitky daly hezky vinout a zaplétat. Neznám předlohu, ale předpokládám, že Podezření je jeden z případů, kdy měl scénárista zjednodušenou práci, protože mohl využít už jednou někým jiným promyšlený příběh:) "Výsledný" film tomu aspoň odpovídá, a jelikož všichni zúčastnění herci (počítaje v to genderově nekorektně i herečky) velmi dobře hrají a atmosféra je správně hutná (na čemž má samozřejmě zásluhu John Williams), není důvod nedat 80%. Závěrečnou scénu si pamatuju už asi deset let. ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Mám radost z toho, že nejen tuzemská justice hraje svou oblíbenou hru na to, kdo je křivý a kdo ještě křivější. Ta americká se za to ještě navíc nestydí a za to rozhodně dávám palec nahoru. Jenže celkově je to takové pomalé, neslané, mastné jen trošku a nebýt charismatického výkonu Raula Julii, tak bych si i pro nudu nějaký ten čas vychytrale našel. ()

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Ve srovnání s konkurenty téhož roku vzniku ( Time to Kill, Primal Fear) je Podezření jasně nejslabší soudní thriller, což je škoda, jelikož Harrison Ford je můj oblíbenec. Filmu chybí to, co všem ostatním soudním thrillerům a to především hvězdicový herecký cásting ( Ford na takový thriller prostě nestačí), dále role prokurátora absolutně nevyužita a tím pádem film postrádá nepříjemný pocit ve vzduchu v soudní síňi a dokonce mě ani samotná zápletka příliš nezaujala( Buď mi přišla dnes až moc okoukaná anebo velmi předvídatelná, no zkratka ten film nemá moc velké koule. Zhlédnout se dá pro fanoušky Forda a k doplnění soudních žánrovek, ale osobně bych dal přednost dvěma výše zmíněným. 60% ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Dobrá detektivka postavená na starém dobrém schématu Pravda-Právo-sPravedlnost, přičemž každé "P" si jde svou vlastní cestou, čímž se vždy vytvoří napětí hodné detektivky. Závěrečný monolog (poirotovská rekapitulace) je tu však jaksi navíc - kladivo zbrocené krví a postava ve dveřích, to mohlo stačit. Jinak se člověk musí ptát: Proč ho neumyla, když všechno ostatní měla tak promyšlené? A odpovědět si: Aby na to manžel přišel sám! Proč chtěla, aby na to přišel sám? Aby mu to mohla hezky vylíčit!... Postava Barbary Sabichové (nejspíš k tomu přispěl i herecký výkon) není přiliš homogenní; atraktivní, ctižádostivá žena odsouzená k stlaní postelí (citát z filmu), nakonec realizuje své ambice v zločinu. Za veškerá její příkoří může svůdkyně jejího muže (který ji odsoudil ke stlaní postelí). Ale to bychom si měli spíš nechat vysvětlit od nějaké genderové pracovnice (navrhuji český tvar: genderky nebo genderistky - jako učitelky či policistky). No a co muž (podívejme se na to z jiného pohledu než gudaulin *****. Při již zmíněném monologu jeho ženy mu vytrysknou do očí slzy. Jsou to slzy úlevy, všechno se vyřešilo: kauza dopadla dobře; žena, která jím pohrdala je na pravdě boží; vrah se přiznal; a manželka prokázala v boji o něj takové odhodlání, že většího snad není (akorát při té údržbě nářadí selhala). ()

Galerie (67)

Zajímavosti (6)

  • Natáčení probíhalo v amerických městech Detroit, New Jersey a New York a také se natáčelo v kanadském Windsoru v provincii Ontario. (Terva)
  • Rusty Sabich (Harrison Ford) má v kanceláři obraz ženy jménem Lila Acheson Wallace (1889 - 1984). Byla dlouhá léta předsedkyní a spoluzakladatelkou Klubu spisovatelů. Také věnovala nemalé částky na dobročinné účely. Mezi těmi, kterým přispěla nejvíce, patří Metropolitní museum v New Yorku. (Terva)

Reklama

Reklama