První vysokorozpočtový snímek režiséra Sama Peckinpaha se zároveň stal prvním filmem, který byl bez vědomí autora uveden ve zkrácené verzi. Nyní, o čtyřicet let později, byla objevena a restaurována většina chybějících záběrů. Nové scény přispěly k ještě dokonalejšímu vykreslení posedlosti unijního důstojníka (Charlton Heston), který vede samozvanou výpravu složenou z vězňů (Richard Harris), bývalých otroků a zločinců (James Coburn), aby v Mexiku dopadli tlupu vraždících Apačů. Vyvstává otázka: Kdo představuje větší hrozbu? Major Dundee nabízí jedno z nejlepších hereckých obsazení v dějinách westernu a konečně přichází v podobě, v jaké ho zamýšlel legendární režisér! (Bontonfilm)

Crocuta

K tomuto snímku je možné mít nemálo výhrad, ale těžko mu lze upřít výbornou atmosféru a řadu dobře napsaných, "peckinpahovksy" panoptikálních postav - za všechny lze jmenovat třeba apačského náčelníka Sierru Charibu. Charlton Heston hraje na úrovni svého obvyklého slušného standartu, mne ale kromě vynikajícího Richarda Harrise více zaujaly představitelé menších rolí - Coburn, Oates nebo Johnson, hvězdy pozdějších (a slavnějších) Peckinpahových filmů. ()

Flego

Videl som kratšiu verziu, takže neviem o čo som prišiel. Príbeh mi pripadal svižný a zaujímavý, hoci Peckinpah natočil aj lepšie filmy. ()

d-corso

Praktický návod, jak s několika zajatými jižanskými vojáky porazit celou francouzskou armádu: umístěte na jeden břeh řeky jedno dělo, na druhý nechť se dostaví Francouzi. Poté, co se seřadí, začněte střílet a buďte bez obav, oni vám rádi postojí. Až bude po všem, odjeďte zpět do USA. ()

Jenda

Dalo by se přirovnávat k Profesionálům s Lee Marvinem. Harris byl jednoduše skvělý. Hudba by se někdy sice hodila k nějaké pohádce nebo fantasy, ale jinak opravdu hodně dobrý western. Nevadí ani to, že je film trochu pomalejší. ()

MrCreosote

Zklamání z Majora Dundeeho může pramenit především z toho, že se nejedná o ryzí peckinpahovinu, jak by asi většina diváků čekala. Žádné zpomalovačky nebo mlácení ženských, i tak zde ale vypozorujeme znaky, které spojují většinu pozdějších režisérových filmů - konflikt v uzavřené, většinou chlapské skupině, obsazení známých ksichtů (Coburn, Oates, Johnson,...) či typický střih, kdy je akce odehrávající se během jedné vteřiny rozdělena do delšího časového úseku. Závěrečná bitka tak nějak předznamenává, na co se můžeme těšit v o čtyři roky mladší Divoké bandě. Pro milovníky zaprášených a nepatetických westernů povinnost, pro ostatní nejspíš žánrová nuda od slavného tvůrce. ()

amirgal

Verze trvající dvě hodiny a šestnáct minut, je vskutku poznamenána zásahy ve střižně (viz obsah filmu) a to tak, že jsou v ní snad i záběry, které chtěl sám Peckinpah vystřihnout. Ve třech čřtvrtinách filmu jsem se přistihla při tom, že už nevím, oč ve filmu běží, a domnívala jsem se, že o nic, což se mi v závěru potvrdilo. Lze natočit film o zbytečnosti a zmatečnosti válečného počínání tak, abychom nezabili diváka nudou? Nenajít Peckinpahovo jméno v titulcích, nevěřila bych, že je film od něj - ze stylu je jen slaboučký odvar ... Zatím nejhorší Packinpahův film, co jsem viděla, nevím jestli to šestnáct minut dělících mnou zhlédnutou verzi od diresctor´s cut verze zachrání ... ()

curunir

,,DÚFAM, ŽE BOL MŔTVY KEĎ MU TO UROBILI.“ ,,TO BY PRE NICH NEMALO ZMYSEL.“ __ Zrejme najproblematickejšie prijatý Peckinpahov film, ktorého by si režisér zo všetkých svojich diel najväčšmi vážil, nebyť zatracovanej postprodukcie, ktorá úplne pozmenila jeho pôvodný zámer. Na sledovanie ,,Majora Dundeeho“ som sa odhodlával dlhý čas a napokon som rád, že som ho videl ako v TV verzii, tak aj v tej rozšírenej a takisto ma teší, že ho nenakrútil prvotne zamýšľaný John Ford. Výsledok by bol nepochybne značne odlišný od toho, ako túto vysoko rozpočtovú produkciu podal Peckinpah, ktorý v ,,Majorovi Dundeem“ položil základy svojho budúceho réžijného štýlu s charakteristickým rukopisom, ktorý na pomyselný vrchol dostal už v nasledujúcej ,,Divokej bande“. Atribúty ďalšej režisérovej tvorby sú tu viditeľné v podobe (na rok 1965) krvavých bojových scén, rasizmu, láske k mexickému pohraničiu a samozrejme v jeho -,,svojskom“ , pre niekoho ,,nelichotivom“ - vykreslení žien. Kritiku filmu vnímam najmä z dôvodu troch rôznych verzií, z ktorých je ťažké vybrať si tú najvhodnejšiu. Mne osobne skôr prekvapil trocha useknutý záver. Z pestrého hereckého obsadenia, kde ma prekvapila najmä účasť Maria ,,Santeru“ Adorfa, za zmienku stoja najmä charizmatický Richard Harris a na nespoznanie zamaskovaný James Coburn. (540. hodnotenie, 53. komentár k filmu) ()

fragre

Viděl jsem pouze verzi v TV, tedy, jak předpokládám, tu zmrzačenou. Přesto se mi film líbil, nenudil jsem se. Jistě, leccos by se dalo vylepšit, tempo bylo někdy pomalé a celý film jako by občas ztrácel hlavní nit vyprávění, ale C. Heston (který není mým oblíbencem) mi připadal přesvědčivý, stejně jako J. Coburn. Moc mne potěšila postava M. Adorfa a ani Senta Berger se neztratila. Apači byli vykresleni zřejmě reálně, tedy jako krutí bojovníci. Oceňuji i svérázný humor a tu skutečnost, že film nebyl tak cynický jako slavnější páně Peckinpahovy opusy. Snad jen postava "vypravěče" (trubače) mi připadala až moc naivní. Přes všechny mouchy ****. ()

Maq

Velice zvláštní film, a to ne vždy v pozitivním smyslu. Lze ho zařadit mezi westerny, protože jde o příběh pronásledování apačské bandy. Jenže Apači skoro vůbec nejsou vidět - což je paradoxně velmi realistický prvek. A těch je v příběhu hodně. Spousta zajímavých odboček a detailů, minimum patosu a okázalého hrdinství. --- Slabinou je absence jasné dějové linky. Příběh nemá vyhrocený vrchol a závěr, hrdinové neprojdou žádnou katarzí. Zfilmované výňatky z vojenského deníku. --- Spíše zajímavé než vzrušující. ()

lioncel

Podle názorů zasvěcených filmových odborníků poslední film, kde režisér zcela ovládal a řídil výkon herce Charltona Hestona .. jeho ego, už nikdy později něco takového nedovolilo .. na druhou stranu je třeba i říct, že si zde Heston režiséra Sama Peckinpaha opravdu vážil – dokonce se za něj postavil při sporu s nahrávací společností ohledně překračování rozpočtu : řekl prý : „klidně si vezměte můj honorář .. já tomu filmu věřím“ – tak si ten honorář vzali .. a Heston do konce své kariéry už něco podobného nikdy nezopakoval … ()

Martin741

Ani nie tak western, ako skor dobrodruzny film so slabym tempom a s dostatkom nudy v strede filmu. Zo zaciatku sa film zacina slubne, ale postupne prerasta v prisernu nudu s az nepocuvatelnymi dialogmi v strede. Toto veru nezachranil ani Charlton heston /Touch of Evil 1958/. 55 % ()

majo25

Aj keď westerny s americkou kavalériou nevyhľadávam, resp. väčšinou mi do westernu nepasujú, tak tuto kupodivu "sedel zadok na šerbli" a film mal po väčšinu stopáže šťavu. A to aj vďaka charizmatickým hereckým esám - Charltonovi Hestonovi a Richardovi Harrisovi. Coburn si strúhol iba menšiu rolu, čo je škoda a menšiu komickú rolu mal aj "vinnetouvský záporák" Mario Adorf. Stopáž filmu bola ale hrozná - 2,5 hodiny, čo sa prejavilo vo viacerých nudnejších scénach a dierach. Tie boli vyplnené spievaním či len takým vylihovaním a vykecávaním o česti. Ústredný hudobný motív ako aj záverečná bitka boli ale výborné. Hodnotenie: 70% ()

senor

Poctivý vojenský western s pozérem Hestonem (a dalšími skvělými herci), který by měl navíc kdyby Peckinpah unesl svoji první velkou produkci (nebo spíše kdyby nějak vyšel s producenty). ()

Mirokukii

Dobrodružný western řekl bych. S ne tak dokonale propracovanou atmosférou, jak jsem od Peckinpaha zvyklý. Nezobrazující násilý, tak jak jsem zvyklý. Ani tipycké zpomalovačky se tu nenacházejí. Obsahem podobný válečným Tuctu špinavců. Na děj bohatý film. Závěrečná bitva na řece je bezesporu nejlepší pasáží filmu. Výborný Richard Harris. Příznivce Májovek jistě potěší přítomnost Mario Santera Adorfa ve vedlejší roli. ()