Reklama

Reklama

Jabloňová panna

  • angličtina The Apple Tree Maiden
Animovaný / Loutkový / Krátkometrážní / Pohádka
Československo / Itálie, 1973, 14 min

Obsahy(1)

V roce 1973 natočil Břetislav Pojar loutkovou pohádku podle předlohy Karla Jaromíra Erbena vyprávějící příběh mladého krále, který při lovu narazí na kouzelnou jabloň. Před jeho očima se zhmotní Jabloňová panna a král zahoří láskou. Rozhodne se s krásnou neznámou oženit a vyzdvihne ji za sebou do sedla. Cestou však vílu začaruje čarodějnice a v závoji zaujme její místo. Až na hradě při svatebním obřadu král zjistí, že si přivezl domů ošklivou babici. Nic naplat, ožení se s ní. Čarodějnice si rychle zvykne na získanou moc a společně se svými služebnými vránami rozpoutá na hradě teror. (Weissik)

(více)

Recenze (18)

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Moc pěkná adaptace lidové (hahaha) pohádkobáje, které vládnou pěkné loutky (když tak přemýšlím, třebas taková poměrně poodhalená ňadérka oné panny by na jih od Kanady a na sever od Mexika v dětském vysílání určitě neprošla, nehledě na to, že víc bradavek pobral i Nolanův batman) a místy temné podání příběhu, kterému pomáhá dobrý hudební podklad, který právě s loutkami (obzvláště hybridníma ptakosvňuchama) tvoří krásnou a ději vhodnou, lehounce ponurou stylizaci, neb třebas přebarevněná papírková animace by se nehodila vůbec, ale od Pojara není dobrý výsledek žádné překvapení ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Jabloňová panna je dalším vydařeným loutkovým filmem od Břetislava Pojara ve spolupráci s výtvarníkem Miroslavem Štěpánkem. Pojar si Erbenovu předlohu upravil, daleko hlouběji ji ponořil do mytologie, vybavil ji jasnějším dualistickým náboženským principem. Mytologii vyztužil středověkým hudebním podkreslením a sborovým zpěvem od skladatelů Jiřího Kolafy a Vieri Tosattiho. Štěpánkovo výtvarné formulování postav a prostředí pečlivě dbá na všechny nuance křesťanského dualismu i na jeho kontrast. Mytologéma je proto ve svém podání tíživější, a to přesně tak, jak se sluší a patří k vyjádření dualismu dobra a zla. Pojarova Jabloňová panna je výrazným loutkovým dílem. ()

Reklama

Nach 

všechny recenze uživatele

Krátké, atmosférické, goticky laděné. To jsou tři body, které se mi vybaví ohledně výborného kraťasu a temně laděné pohádky s názvem Jabloňová panna. Všem milovníkům českého loutkařství doporučuji, protože to je krásné, poetické a hlavně poutavé. Pátá hvězda unikla jen o kousek, protože kupříkladu Krysař je stále o úroveň lepší. 80% ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Krásný gotický horror neztratil ani léty nic ze své působivosti. Mladý král se sice jeví jako moula, co se nedokáže postavit zlé čarodějnici, ale láska nakonec přeci jen zvítězí! Jen jsem měl pocit, že chudák panna si musela krále vybojovat (trochu jako o princezně Máně od Lady). Ale jinak znovu velká spokojenost. Vtipný závěr s jablky odlehčil veškerou předchozí ponurost snímku. ()

Adman 

všechny recenze uživatele

Umělecká animace vyprávějící ryze pohádkový príběh. O králi a krásné panne, která se zrodí z jablka kouzelné jabloně. Cestou na koni se pár rozdělí díky zlé čarodějnici a je vrhnuta do hlubin. Čarodějnice jí ještě stačí vzít prsten lásky, který dostala od krále, který když dojede a ohlédne se, neví kde mu hlava stojí. Samozřejmě že dobro opět zvítězí nad zlem, a tak se v jablku octne cíla, díky níž čarodějnice upadne ze světa a vše dobře dopadá. Jednoduchá animace, pro celou rodinu. ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama