Reklama

Reklama

Dívka s perlou

  • Velká Británie Girl with a Pearl Earring (více)
Trailer

Obsahy(1)

Delft, Holandsko, 1665. Po oslepnutí otce nastupuje sedmnáctiletá protestantka Griet do služby v početné katolické rodině malíře Vermeera. Jednou z jejích povinností je i úklid mistrova ateliéru. Griet sice neumí psát, ale brzy se ukáže, že jí svět barev a obrazů říká víc než malířově žárlivé manželce. Mistrova plátna ji hluboce oslovují, a tak není divu, že se plaše a zpovzdálí obdivuje i jejich tvůrci. Ani ona však nezůstane nepovšimnuta. Mezi pánem a služkou vznikne křehké pouto a malíř dívčinu tvář zvěční na slavném obraze "Dívka s perlou" (u nás známém spíše pod názvem "Dívka v turbanu" a dnes vystaveném v Královské obrazárně Mauritshuis v Haagu)... Obrazy holandského malíře Johannese Vermeera (1632–1675) jsou světově proslulé, o mistrově životě se toho však ví jen žalostně málo. Zachytit a pochopit vzácný okamžik tvorby a krátký úsek umělcova života se pokusil v adaptaci stejnojmenného bestselleru Tracy Chevalierové debutující britský režisér Peter Webber. Hlavní postavou je ovšem titulní hrdinka, mladičká služka Griet. Výsledkem je citlivý, kultivovaný snímek, plný obdivu k Vermeerovu dílu a pokory k výtvarnému umění. Scarlett Johanssonová jako Griet nepotřebuje komunikovat slovy a přesto je výmluvná, stejně jako Colin Firth v roli umělce, jehož perfekcionismus hraničí s posedlostí. Vyzdvihnout zaslouží i výtvarně pojatá kamera Eduarda Serry, která snímku dodává kouzlo a patinu obrazů starých holandských mistrů. Film posbíral řadu mezinárodních filmových cen a dočkal se i trojnásobné nominace na Oscara. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (335)

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Dívka s perlou je originální, krásné, mlčenlivé, a přitom velmi výmluvné dílo. Fenomenálně ztvárněná duševní a intelektuální romance mezi Colinem Firthem a Scarlett Johansson. Bez polibků či vášnivých utajených scén. Jejich příběh ukazuje vše jakoby v náznacích. Letmé doteky, plaché, žádostivé a bojácné pohledy. Vše je jakoby skryto ve vzduchu malířova ateliéru. Jež je prosycen barvami, prachem, a jež odráží jeho trpící uměleckou duši. Vztah mezi nimi se vyvíjí jen s minimem slov. Vše ostatní jsou sílející city a slova, jež jsou nevyřčena. Scarlett dokáže se svou porcelánovou, dětsky nevinnou tváří zahrát dokonale zcela vše. Pouze pohledem, skloněním hlavy či pootevřenými ústy. Není třeba ani nic říkat. Dokáže vyjádřit vše beze slov. Colin Firth mě nikdy příliš nezaujal, ale zde se mi s dlouhými vlasy hodně líbil:) Stejně jako jeho postava. Arogantní, možná sebestředný umělec, trpící, nepochopen a osamocen, který vytváří krásná díla. Essie Davis zase dokonale ztvárnila snobskou, povrchní zbohatlickou "madam." Její, až albínsky bílá tvář a zrzavé vlasy dokázaly její charakter "vznešené" paničky ještě více upevnit a vynést do výšin. Nebyla mi vůbec sympatická, stejně jako jsem z ní nemohla spustit oči. A v roli té malé zmetkovské dcerky, která mi byla velmi povědomá, jsem později poznala dívku z Ti druzí. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Obraz Dívky s perlou je nejtajemnější kus ženské tváře od dob proslulé Mony Lisy. Jednou křehké, poté depresivní. Fiktivní spekulace nebo čistá pravda? Ona historická pravda mě příliš netížila, vnímal jsem úžasnou práci s kamerou, do detailu zvládnutou výpravu a především výzvu a nelehkou úlohu malířovi múzy Griet v podání vynikající Scarlett Johansson. Talentovaná herečka si poradila se svojí postavou takřka beze slov, vše podřídila mimice a gestům a její kreace je obdivuhodná. Mísí v sobě něhu, stud a vyplašenost a její věrohodnost je i přes její mladé zkušenosti opravdu vyzrálá. ()

Reklama

Vančura 

všechny recenze uživatele

To není film, ale v podstatě hraný dokument. Absenci děje nahrazuje perfekcionistická snaha o vystižení ducha doby - zaujaly mě například fantastické kostýmy, kamera a výprava, jakož i vynikající hudba Alexandra Desplata. Podoba Scarlett Johansson v roli uťáplé služtičky s dívkou na Vermeerově obrazu je fascinující, stejně jako sledování vzniku tohoto ikonického plátna (kterému však mohlo být ve filmu dle mého soudu věnováno více prostoru). Colin Firth v děsivé paruce mě nijak nenadchnul, totéž bych řek o ostatních hercích, kteří tam stejně ani neměli v podstatě co hrát. "Dívka se perlou" je nudnou, leč devótní oslavou Vermeera, a tento spíše televizní snímek bych doporučil především fandům výtvarného umění. ()

klerik 

všechny recenze uživatele

Film, ktorý používa osvedčenú schému (tak ako POLLOCK, LIBERTIN, V TIENI BEETHOVENA...) ale aj tak zaujme hlavne svojou inakosťou. 1_Miesto tmavých farieb používa farebnosť, hru zo svetlom (paralela k maľovaniu) ale pritom vie vykresliť šedivosť stredoveku. 2_Hlavnou postavou nie je ani maliar Vermeer ani Griet a dokonca ani obraz. Všetok dôraz je kladený na okolnosti vzniku obrazu. 3_Film funguje ako doplnok obrazu (alebo naopak). Dáva maľbe hlbší rozmer a divák môže lepšie pochopiť to, čo zo slávneho obrazu vyžaruje... ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Olivia Hetreed .. Obsahově možná až troufale prázdné a pocitově nevýrazné, jenže plně vynahrazené audiovizuálním oblbovátkem, které překvapivě stačilo, aby můj výsledný dojem zůstal v červených číslech. Webber umí pracovat s obrazem a v přesně střižené výpravě prohání decentně vypadající, přesto stále sexy neodolatelnou Scarlett Johansson (její velké oči a plné rty udělají své, i když jsou její další velké vnady důkladně skryty v kostýmu). Už od prvních vteřin si mně také získala podmanivá hudba Alexandre Desplata, která provází ony vytříbené obrazy, plné her světla, stínů a barev, jež snímá precizní kamera Eduardo Serry. 70%. ()

Galerie (51)

Zajímavosti (15)

  • Snímek je adaptací stejnojmenného bestselleru Tracy Chevalier. (Olík)
  • Když se Griet a Pieter prochází v přírodě, je za nimi v pozadí vidět muž jedoucí na kole. Jízdní kolo ale bylo vynalezeno až v 18. století, stejně jako vidličky se čtyřmi bodci, jaké jsou vidět na oslavě, a film se odehrává v roce 1665, tedy o celé století dříve. (Morien)
  • Během úvodního víkendu (12.-14.12. 2003) si film v sedmi kinech na severoamerickém kontinentu vydělal 89 472 dolarů, celkem potom 11,6 milionu. (imro)

Související novinky

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Edgar Allan Poe (na obr.): „Zánik domů Usherů“; Emily Brontë: „Bouřlivé výšiny“; Miguel de Cervantes: „Don Quixote“. A k tomu švýcarská legenda o kušostřelci Vilému Tellovi. Ano, nové adaptace… (více)

Barbarella na bondovský způsob

Barbarella na bondovský způsob

15.04.2007

Producentský veterán Dino De Laurentiis to s novou verzí Barbarelly myslí opravdu vážně. Už podepsal smlouvu s Julienem Forestem, synem a dědicem Jeana-Clauda Foresta, legendárního komiksového tvůrce… (více)

Reklama

Reklama