Dívka s perlou

• Velká Británie Girl with a Pearl Earring (více)

Delft, Holandsko, 1665. Po oslepnutí otce nastupuje sedmnáctiletá protestantka Griet do služby v početné katolické rodině malíře Vermeera. Jednou z jejích povinností je i úklid mistrova ateliéru. Griet sice neumí psát, ale brzy se ukáže, že jí svět barev a obrazů říká víc než malířově žárlivé manželce. Mistrova plátna ji hluboce oslovují, a tak není divu, že se plaše a zpovzdálí obdivuje i jejich tvůrci. Ani ona však nezůstane nepovšimnuta. Mezi pánem a služkou vznikne křehké pouto a malíř dívčinu tvář zvěční na slavném obraze "Dívka s perlou" (u nás známém spíše pod názvem "Dívka v turbanu" a dnes vystaveném v Královské obrazárně Mauritshuis v Haagu)... Obrazy holandského malíře Johannese Vermeera (1632–1675) jsou světově proslulé, o mistrově životě se toho však ví jen žalostně málo. Zachytit a pochopit vzácný okamžik tvorby a krátký úsek umělcova života se pokusil v adaptaci stejnojmenného bestselleru Tracy Chevalierové debutující britský režisér Peter Webber. Hlavní postavou je ovšem titulní hrdinka, mladičká služka Griet. Výsledkem je citlivý, kultivovaný snímek, plný obdivu k Vermeerovu dílu a pokory k výtvarnému umění. Scarlett Johanssonová jako Griet nepotřebuje komunikovat slovy a přesto je výmluvná, stejně jako Colin Firth v roli umělce, jehož perfekcionismus hraničí s posedlostí. Vyzdvihnout zaslouží i výtvarně pojatá kamera Eduarda Serry, která snímku dodává kouzlo a patinu obrazů starých holandských mistrů. Film posbíral řadu mezinárodních filmových cen a dočkal se i trojnásobné nominace na Oscara. (Česká televize)

PaRi

Nádherná, přenádherná ukázka, že umění ve filmu ještě neumřelo a že kamaraman je malířem filmového plátna. Pokud je pak v dokonalé symbióze s režisérem, je to prostě výsostný umělecký požitek pro diváka. Tedy vnímavého diváka. Milovníci akčňáků a telenovel, nechť se filmu vyhnou obloukem. Ostatní diváci se můžou procházet obrazy Johanna Vermeera van Delf a hodinu a půl být prostě v polovině 17. století v Delfách. ()

vandalka

Moc pěkná záležitost, dala bych tak 90%. Vizuálně dokonalé - spousta záběrů skutečně perfektně evokuje obrazy a zachycení světla je neuvěřitelné. Dostala mě kupříkladu procházka Griet s jejím nápadníkem - úžasná podívaná. Nejvíc se mi na filmu ale líbilo zachycení Delftu 17. století - hlavně souhra drobností (husy na náměstí, praní prádla, skvělé kostýmy a spousta dalšího) - už jen kvůli tomuto aspektu se na film určitě ještě někdy podívám. Jinak Colin Firth mě již sice trochu unavuje, ale tady mi nevadil, no a Scarlett byla skvělá :) To ostatně i umělcova žena a řada dalších postav - skutečně velice vyvedený film. Pomalý mi skutečně nepřišel, ale možná to je tím, že bylo pořád na co koukat a nebyl čas řešit, co se vlastně děje či neděje :)) ()

hero_bk odpad!

Dívali jsme se ve škole - po větě "V mracích jsou barvy" jsem usoudil, že spaní na lavici bude smysluplnější činnost než sledování téhle krávoviny. ()

pavlinap

Absolutně nudný snímek, který je protááááhováááán do nekonečna. Hudba byla sice skvělá, vizuální stránka filmu perfektní, ale děj? Kam se poděl děj? ()

petka114

Byla jsem před „Dívkou s perlou“ varována, že jde o „neskutečnou nudu“, takže jsem od něho příliš nečekala. Byla jsem však docela příjemně překvapená. Pravdou tedy je, že v drtivé většině filmu někdo na někoho tajně čučí a příliš řečí se tam taky moc nenadělá. Musím říct, že kdybych čekala nějakou historickou romantickou podívanou o vášnivém vztahu mezi malířem a jeho múzou, budu těžce zklamaná. Dívka s perlou nic takového není, jde o křehký, možná obsahově jalový, ale vizuálně krásný snímek. Scarlett Johansson je opravdu nádherná a herectví Colina Firtha (zvláště jeho hlas) mě baví. ()

Šňůra

Krásná fikce o tom, jak možná mohl vzniknout jeden slavný obraz holandského malíře Johannese Vermeera. Vizuálně dokonalé především díky kameře Eduarda Serry... a samozřejmě, i díky kráse Scarlett Johansson, na kterou se vždycky moc pěkně kouká. Avšak tady to není jen o tváři, podala i pozoruhodný herecký výkon, přičemž většinou na to stačila pouhá obličejová mimika. ()

Stanix

Vermeerovy díla patří mezi mé velice oblíbené a konkrétně "Dívku s perlou" jsem vídaval každý den po nějakých 30 let. Tento impozantní obraz má konkurenci snad jen v da Vinciho Moně Lise. Shlédnout tohle poetické dílko bylo tedy pro mě povinností a ve výsledku velice příjemnou. Colin Firth byl v roli velmi přesvědčivý, přesto zde hraje největší prim práce kameramana, který to zvládl přímo excelentně. Dokázal navodit vizuální dojem jakoby přímo ze štětce mistra Vermeera. Vystihl přesně perspektivy, barvy, hru světel a stínů a atmosféru. Doslova rozpohyboval mistrovy obrazy. Jednoznačně výborné atmosfericky-poetické umělecké dílo. ()

Godhaj

,,Is it real?“ ,,It’s an image. A picture made of light.“ Tenhle film je hodně zvláštní, má pomalé tempo a příběh v něm hraje podružnou roli. V hlavní roli vystupuje detailně zpracovaný každodenní život 17. století. Přitom je zvláštní, že sledování mi nepřišlo vůbec nudné, naopak jsem každou scénu doslova hltal. S tím jak film pokračuje, se jeho tempo snad ještě více zpomaluje, což přináší krásný relaxační zážitek. Scarlett Johansson je zde milá jako ve Ztraceno v překladu a vypadá opravdu věrohodně. Nesmírně si vážím toho, že tvůrci se zcela oprostili od všech možných romantických klišé a rozhodli se představit divákovi trochu ,,jiný“ film. ()

1mArc0

Skôr pre milovníkov umenia. Neviem či to je naschvál alebo mnoho filmov, ktorý sa zaoberajú o umeleckých dielach sú to filmy, kde je veľmi tenká hranica medzi tým, že to je film alebo dokument a nie som jediný, kto to tu tvrdý. Namiesto drama/romantický/životopisný, malo byť dokumentárny/životopisný, čo je trocha veľký problém. Ohľadom kostýmov, hudby, atmosféry, kamery a herecké obsadenie je fakt skvelé, výprava, scenár videl som aj lepšie. Po vizuálnej stránke niet čo riešiť, keď už máte radi Vermeera tak môžte spraviť ústupok, kvôli spracovaniu. V čase nahrávania Scarlett Johannsson jej bolo 18/19 to si zaslúži môj menší potlesk. Prečo? (scéna, keď sa maľoval tento obraz a práve záber na Scarlett, ten jej výraz tváre a pohľad v očiach, jednoducho pochvala). V podstate nevieme, ako vyzeral Vermeer, takže hovoriť o podobnosť medzí ním a Colinom nemá cenu, aj napriek tomu by vás mohol zaujať ako Vermeer. Tento film nikoho neurazí, ani neohromí. V čom spočívala Vermeerove majstrovstvo (The Milkmaid): aj keby stále zjemňoval obrysy, stále by bolo poznať, že čo je na danom plátne a zachováva si účinok pevnosti a presnosti. Jeho mäkkosť a presnosť bola zvláštna a zároveň jedinečná (pre tých, ktorý majú veľké „búú“ o Vermeerovi). Odporúčaný „film“ (dokument) s Scarlett Johansson a odporúčaný „film “ (dokument) s Colin Firth. Odporúčaný „film“ (dokument) pre milovníkov umenia. Zaslúžil by si lepšie spracovanie. /60%/ ()

TaNya_

Krásná podívaná, opravdu realistické zpracování a pár tvářiček známých herců. Není to vůbec špatné, jen mi tento žánr moc nesedne. ()

Amonasr

Jeden z nejobdivovanějších obrazů světa si svůj příběh, byť fiktivní, jistě zaslouží. Tvůrci dokonale vystihli atmosféru, která koresponduje s Vermeerovými obrazy, příběh je uvěřitelný, přitom má spíš vnitřní hloubku než podbízivou vnějškovou atraktivitu. Snímek, po jehož shlédnutí se divák těší, že si obraz někdy vychutná na vlastní oči. ()

tereza.s

Forman by se měl inspirovat. Toto je opravdu mistrovské dílo, stejně tak jako Vermeerovy obrazy. Každý záběr je kompozičně uspořádán, jako na plátně a ty barvy... a hlavně nádherný šerosvit. Celý film je nádherně osvětlen, jako by se divák díval na renesanční či barokní obraz. Scarlett byla trefou do černého a opět ukázala svůj herecký talent v tom nejlepším světle. Zkrátka já jsem nadšená a pokud by film byl vizuální stravou, tak jsem si právě dala bažanta na víně. ()

Jahudka15

Vermeer byl holandsky malir, ktery nasel zalibu v castem pouzivani barev modre a zlute. V jeho obrazech "pomalu plyne cas", jak jsem se ucila v dejinach umeni. Stejne by se dal oznacit i sam snimek, ve kterem pomalu plyne cas...Libila se mi hudba a charismaticky Colin Firth. V tomto filmu nejde ani tak o dej jako spis o celkovou atmosferu. ()

B.Jay

Jsem nadšen! Absoulutně nádherný zážitek (dobře, když pominu fakt, že to bylo na palubě jednoho renomovaného autobusového dopravce v 11 hodin večer :). Ale jedná se o film, ve kterém každé vyřknuté slovo má svůj význam (a že jich moc není). Film, ve kterém se světlo, stín a hudba tak nádherně doplňují, že to vytváří naprosto dokonalou symbiózu. Film, který je důkazem toho, že i téměř bez žádného děje lze natočit skvost. ()

miki68cz

Poměrně jednoduchý příběh jedné ženy a jednoho obrazu a jedné doby a jednoho autora. Velice citlivě podaný příběh filmu o vzniku nejznámějšího díla malíře Vermeera, jenž dostal nový rozměr nejen díky špičkové práci režiséra ale hlavně díky fantastickým i přesto, že komorním výkonům, hlavních hrdinů standardně skvělé Scarlett a Colina Firtha. ()

Numerobis

Pokud akceptujete, že je to anglický film o holandském obraze, budete se bavit. Aneb zas jsme si připomněli, co všechno bylo pro naše předky nepřípustné... ()

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Barbarella na bondovský způsob

Barbarella na bondovský způsob

15.04.2007

Producentský veterán Dino De Laurentiis to s novou verzí Barbarelly myslí opravdu vážně. Už podepsal smlouvu s Julienem Forestem, synem a dědicem Jeana-Clauda Foresta, legendárního komiksového tvůrce… (více)