Reklama

Reklama

Život a smrt plukovníka Blimpa

(festivalový název)
  • Velká Británie The Life and Death of Colonel Blimp (více)
Ukázka z filmu

Obsahy(1)

Film v retrospektivě sleduje život stárnoucího britského generála Cliva Candyho. K armádě se dal na sklonku 19. století a v druhé Búrské válce získal v roce 1902 Viktoriánský kříž. Během následujících desetiletí postupuje kupředu jeho vojenská kariéra, nemění se však jeho vztah k tradičním hodnotám a ideálu čestného vedení války.

Nápad na tento svým vyzněním nejednoznačný snímek vznikl původně z jiného filmu Michaela Powella a Emerica Pressburgera "Jedno z našich letadel se pohřešuje" (One of Our Aircraft is Missing), konkrétně ze scény, ve které starý voják říká mladému: "Ty nevíš, co to je, být starý." Dalším inspiračním zdrojem byla postava plukovníka Blimpa z britského satirického kresleného seriálu (jeho autorem byl David Low, jemuž režiséři v úvodních titulcích děkují) ze třicátých a čtyřicátých let. V tomto seriálu Blimp představoval stárnoucí členy britské vojenské třídy, beznadějně konzervativní a se zastaralými názory. Ve filmu Candy v pozdějších letech vypadá jako Blimp ze seriálu, jinak se o Blimpovi ve filmu (kromě názvu) již nemluví.

Hlavní roli generála Candyho měl původně ztvárnit Laurence Olivier. Kvůli nepřízni ministerstva války a Winstona Churchilla (obávali se, že film naznačuje, že ve vedení britské armády jsou samí zastaralí "Blimpové", rovněž nebyla v té době po chuti postava sympatického Němce, Candyho přítele. Film tak měl při natáčení další potíže například se získáním potřebných vojenských rekvizit.) se však nemohl zúčastnit natáčení. Candyho nakonec excelentně zahrál Roger Livesey. Toho ve čtyřicátých letech Powell a Pressburger ještě dvakrát obsadili do hlavní role ve svých filmech (Cesta k cíli a Otázka života a smrti) a dali tak tomuto spíše divadelnímu herci patrně největší příležitosti u filmu. Pro Deboru Kerr byla hlavní trojrole v tomto filmu velkým úspěchem a Candyho německého přítele zahrál rakouský herec Anton Walbrook. Ten na konci třicátých let utekl před nacismem do Británie, což zde koresponduje s jeho postavou (a osud této postavy zase jistě odráží něco z Pressburgerových zkušeností, který se do Británie rovněž dostal jako uprchlík před nacisty).

Důležitým okamžikem v kariéře byl tento film i pro kameramana a později režiséra Jacka Cardiffa. Ten zde byl pomocným kameramanem a jeho práce na pasáži s vycpanými hlavami ulovených zvířat zaujala Powella natolik, že si jej zvolil za hlavního kameramana pro film Otázka života a smrti a několik následujících filmů Powellovy a Pressburgerovy společnosti The Archers.

Kvůli politickým problémům okolo jeho vzniku byl film v USA uveden až v roce 1945. Nedostatek technicolorového materiálu v době vzniku také způsobil, že 163 minutový film byl sestříhán do různých kratších verzí. Původní verze byla znovu sestavena až během sedmdesátých a osmdesátých let. (Angerr)

(více)

Videa (1)

Ukázka z filmu

Recenze (28)

Slarque 

všechny recenze uživatele

V seznamu žánrů v záhlaví nepochopitelně schází komedie. Porce humorného nadhledu je přitom nepřehlédnutelná, zatímco romantika je zejména v úvodní části a válka zůstává celou dobu jen kdesi na pozadí. Celý film je báječně natočený a tak zábavný, že utekl jako voda. S výjimkou dvojice hlavních hrdinů stojí za pozornost i trojrole Deborah Kerr. Výborný archivní kousek! ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Neměl jsem ani chvíli pocit, že by mě film mohl nadchnout, čímkoli, ale to bylo předtím, než jsem se na něj podíval. Nejprve mě dostal krásný Technicolor, potom herci ve skvělých rolích, následně humor, no a potom celý film. Vyrovnávat se s válkou je možné různými způsoby, a tohle je rozhodně jeden z těch příjemnějších. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Plukovník Blimp je možno veľmi staromódny film a dnes ťažšie stráviteľný, ale v istých veciach pôsobí ako keby bol natočený dnes. On totiž počas 2. svetovej vojny polemizuje nad tým, čo po tomto konflikte zostane. No a zostalo to, čoho sa plukovníkov najlepší priateľ obával. Naučili sme sa používať "nazi methods" a zo svojho víťazstva sme sa nepoučili. I keď tvrdíme, že hej. Skôr ako životopis jedného človeka je film kronikou jedného veľkého priateľstva. Oslava britskej statočnosti sa tu miesi so zamyslením sa nad antimilaristickými, humanistickými myšlienkami. To nebolo počas druhej svetovej vojny v kinematografii zvykom. Osobne si nemyslím, že tento konflikt znamenal koniec starých hodnôt, konflikty staršie museli byť tiež príšerné a humanizmus v nich nemal miesto. ()

Auvajs 

všechny recenze uživatele

Barevné. Typicky britské a na "britskost" se zaměřující. O válce ve válce (během války, za války). Hodnoty, pravidla, tradice (gentlemanství, fair play, "right is might") vs. na vše kašlající Hitlerova totalita. Několik rovin příběhu: zánik "starých časů". "Evoluce muže". Životopis (fiktivního) britského důstojníka a posléze generála. Jeho dlouholeté přátelství s německým důstojníkem. Úžasná kvalita obrazu (aspoň v 1080p :D). Jemný nadhled (až humor). Pečlivá scénografie. Relativně citlivý scénář. Zajímavá trojrole (Deborah Kerr). Poněkud dlouhé (2h43 min). Sklony k pompéznosti, "dosebezahleděnosti", "rituální sebeoslavě" (sebekonzumaci:D) ~~~ 78% ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Winston Churchil zakázal, aby sa tento film dostal z Británie. Podľa jeho úsudku nepodával pravdivý obraz britských vojakov a zosmiešňoval armádu. USA tento film zadržali, skrátili o 13minút a uvoľnili až v roku 1945. Film prináša príbeh z búrskej vojny (chamtivosť Britov o búrske zlato, tu bol vojnovým spravodajcom Winston Churchill), kde mladý poručík Cliva Wynna-Candy bojoval, pokračuje 1. svetovou vojnou a nakoniec aj 2. svetovou. Britský dôstojník je predstaviteľom starej školy a od vzájomného súboja, za čias Rakúsko - Uhorska, sa rozvíjalo celoživotné priateľstvo medzi Candym a nemeckým dôstojníkom Theom Kretschmarom - Schuldorffom. Toho vo filme hral Anton Walbrook, ktorý ušiel pred nacizmom z Nemecka do Británie. Reálne ide o jeden z najlepších britských filmov 20. storočia, ktorý na období 40-tich rokoch vykresľuje armádnu kariéru a súkromný život vojaka, ktorý do popredia staval profesijnú a osobnú česť. Ale vo filme nejde o životopis významnej osoby, ale film je kronikou jedného veľkého priateľstva. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (4)

  • Snímek byl v USA až do roku 1945 zakázán. Poté byla povolena jeho o 13 minut zkrácená verze. (Terva)
  • Název filmu pochází ze satirického kresleného seriálu "Colonel Blimp" od Davida Lowa. (Terva)
  • Natáčení probíhalo čtyři měsíce v okolí Londýna. (Terva)

Reklama

Reklama