Bývalý špičkový matador Diego Montes vede v Madridu školu pro toreadory. Zabíjení v aréně mu chybí, tak moc, že tuto posedlost a vášeň obrací do vztahu k ženám. Diegův žák Ángel (Antonio Banderas) je citlivá duše vychovávaná matkou, náboženskou fanatičkou. Aby dokázal svému učiteli mužnost, pokusí se Ángel znásilnit Diegovu snoubenku. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

tomtomtoma

Přepsáno v březnu 2020. Matador je kriminálním thrillerem na Almodóvarův způsob. Éros s Thanatem spojují své síly do mohutného pramene pudové posedlosti, smyslnost vášně dosahuje nejextrémnějších výšin. Drsnější typ černého humoru tvaruje atmosféru, svérázná kriminální komedie je jízlivá a ironická, obraz usiluje o znamení červené barvy, laškuje, flirtuje, dráždí, vychutnává si rozpaky i stavy k dosažení intimního štěstí. Stavba je ucelenější, napětí vychází z niterné úzkosti i z pulsu dychtivosti divoce nezkrotné touhy věcí očekávaných. Rozporuplným hrdinou příběhu je Diego Montes (velmi dobrý Nacho Martínez), bývalý slavný matador. Je oblíbeným učitelem umění býčích arén, jeho nitro je již navždy poznamenáno nenápadnými aspekty oblíbené práce a nad pocit absolutního vítězství a momentální neomezené moci porobení, souzvuk toho nejintimnějšího uspokojení, nic jiného nemůže ani být. Červená přirozenost, vášeň, posedlost a krev. Hlavní ženskou postavou je María Cardenal (šarmantní Assumpta Serna), úspěšná právnička a koketní obhájkyně obžalovaného mladíka. Temperamentní vášeň je uhranuta dávným vztahem s Diegem. Smyslnost září v barvách a pružném pohybu stimulujících tvarů ženského těla, vyvrcholení žádá specifické výstřednosti. Důležitou postavou filmu je Ángel Giménez (velmi zajímavý Antonio Banderas), přecitlivělý mladík a Diegův pilný žák. Jeho nitro je poznamenáno puritánsky katolickým dozorem jeho matky, nešikovně se pokouší vyjevit svou mužnost a poníženě žádá potrestání. Významnou postavou je policejní komisař (velmi příjemný Eusebio Poncela), zdvořile a ze všech sil se pokouší porozumět všem vyjevovaným skutečnostem a děsí se dalšího Ángelova přiznání. K výraznějším postavám filmu patří také Eva Soler (zajímavá Eva Cobo), mladá atraktivní modelka a Diegova milenka. Nechce se vzdát vztahu a odhodlaně uhání do zapojení ve výstřední sexuální hrátky pouze pro otrlé. Z dalších rolí: Evina matka s nezastavitelnou obrannou vyřídilkou Pilar Soler (Chus Lampreave), Ángelova dosti bigotní, příliš náročná a vyčítavě nespokojená matka Berta Giménez (Julieta Serrano), nad Ángelem ochranou ruku držící psychiatrička Julia (Carmen Maura), Diegova hospodyně a Mariina asistentka současně (Eva Siva), či starý a dlouhá léta věrný Diegův domovník (Luis Ciges). Matador je zaujatý fascinací smrtí v niterných tužbách člověka. K výstřednosti duše přistupuje Pedro Almodóvar s muletou černého humoru, hravě erotickým škádlením a pestrobarevně svérázným mečem poezie. Netradiční prožitek s atmosféricky prokreslenou náladou vnitřních světů. ()

iamek

Opět klasický Almodovar. Nebál se už v 80. tých letech natočit film o hodně zvláštních sexuálních praktikách a dá se řici, že tak trošku přeběhl dobu. V 80. tých letech tyhle filmy od Almodovara vzbudily poprask, ale v dnešní době už i tohle je pro lidi co mají rádi úchylné filmy málo. Tentokrát mě zklamal herecký výkon Antonia Banderase. Příběh na Almodovara je taky docela prostý a jednoduchý. ()

Faye

Troufám si říct, že to je nejpodivnější film ze všech podivných filmů Almodóvara, které jsem dosud viděla. Po drsném začátku - muž onanuje u TV a (místo porna) sleduje brutální vraždy žen, se začne rozvíjet fascinující příběh vášně a smrti propletený do osudů několika lidí. Angela (Antonio Banderas ) panice z pobožné rodiny a modelky Evy (Eva Cobo), která je přítelkyní jeho učitele Diega (Nacho Martínez) ve škole pro toreadory. Angel, z obavy ze své homosexuality a ve snaze přiblížit se svému vzoru, se pokusí Evu znásilnit. Tímto činem se začíná zaplétat do zvláštního světa lidí, vyžívajících se v perverzních rozkoších a kráse zabíjení. Mezi Femme fatale vraždící při milostném aktu, pro intenzivnější prožitek a muže s podobnou posedlostí po dokonalosti. No a u mě zatím za 5*. Až se vzpamatuji a po dalším zhlédnutí možná své impulzivní hodnocení upravím, ale zatím mé (zřejmě taky notně zvrácené) já nemůže jinak. „ I ´ve never seen anyone so happy“. ()

slunicko2

Perverzní rozkoš z krásy zabíjení. 1) Pro 37letého Pedra Almodóvara (scénář, režie) jsou nejrůznější společenská tabu nikoli překážkou, ale výzvou. V tomto případě sadomasochistické propojení sexu a smrti rozvíjí "perverzní rozkoš z krásy zabíjení" (komentátorka Faye). 2) Úzkoprsou morálku ovšem režisér nijak nemiluje - oděl ji do role bigotní katoličky (matka Angela), čímž jakoby nám říkal - radši smrt, než tohleto. 3) Zajímalo by mě, jaký má pan Almodóvar vztah k býčím zápasům. 4) Ani zde nesmí chybět slaďoučký 26letý Antonio Banderas (Angel). ()

jojinecko

Matador je ďalším vizuálne a myšlienkovo otvoreným príspevkom do španielovej bohatej zbierky... Opäť sa nehrá na rácio, ale za všetkým sú emócie, spaľujúca vášeň silnejšia ako smrť, postavy konajúce skrze svoje pudy a abolútnu necenzúrovanú prirodzenosť. Mám rád tú Almódovarovu pestrofarebnosť, nevyspytateľnosť a umeleckosť, no na Matadorovi je všetko nevybrúsené, akoby v plienkach. Miestami sa vkráda aj mierna nuda a prílišná (a čo je horšie dosť umelá) prekombinovanosť. Každopádne je to film zapamätateľný (už len úvodná titulková sekvencia pár neznalcom Almódovara privodí nie celkom príjemné stavy:) a hodnotný, no na Pedra mám nastavenú inú kvalitatívnu laťku, ako na zvyšok podobných nekonformných "úchylákov". ()